Aplikace Tečka má chyby. Oprava se ale nechystá
Aplikace Tečka od ministerstva zdravotnictví, která má usnadňovat zobrazení certifikátů o bezinfekčnosti, obsahuje kuriózní chybu. V systému totiž stačí změnit datum v mobilu a červený certifikát může rázem zezelenat. „Víme o tom, ale žádné systémové řešení neplánujeme,“ odpověděl na dotaz CNN Prima NEWS mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka. Problémem se však hodlá zabývat ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
„V aplikaci Tečka stačí změnit datum na telefonu a jste zelení,“ upozornil na Twitteru jeden z prvních Čechů, který si chyby povšiml. Další diskutující pod příspěvkem pak potvrdili, že posunutím data v mobilu – ať už do minulosti, nebo naopak do budoucnosti – certifikát opravdu zezelená.
Ostrá kritika vlády kvůli konci testování zdarma. Nesmí lidem vyhrožovat, říká Bartoš
Opoziční politici kritizují rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) od září již neproplácet lidem testy na koronavirus. Například bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný to považuje za nešťastný nápad. Konec testů zdarma podle něj povede k tomu, že lidé zahltí své praktické lékaře. Šéf Pirátů Ivan Bartoš říká, že vláda ukončením proplácení lidem v podstatě vyhrožuje.
Při případné kontrole je ale změna data v telefonu v mnoha případech k ničemu. Samotný QR kód se totiž nijak nezmění. Pokud ale člověk při kontrole není nucen vystavit svůj telefon čtecí aplikaci, ale jen obrazovku ukáže pro kontrolu lidského oka, systém tím ošálí.
„Informaci jsem se dozvěděl dnes z médií. Budu se na to kolegů z NAKIT ptát,“ odpověděl na dotaz CNN Prima NEWS šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch.
„Víme o tom, ale žádné systémové řešení neplánujeme. O důvod víc využívat čtecí aplikaci Čtečka a nekontrolovat certifikáty pouze pohledem. Jen čtecí aplikace ukáže, jestli je QR kód platný a zda je jeho nositel bezinfekční, či nikoliv,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí NAKIT Lukáš Trnka.
Změny a zmatky
Přístup NAKIT je podle některých přinejmenším zvláštní, protože na obrazovkách s neplatným QR kódem se přesto může zobrazovat „platný certifikát". Podle Trnky je však rozhodující informace, kterou nese QR kód, nikoliv právě certifikát na displeji telefonu. Lidi, kteří u aplikace cíleně mění datum, Trnka považuje za podvodníky.
Už tak nepřehledný systém navíc podléhá novým pravidlům pro prokazování bezinfekčnosti. Nově totiž nestačí uplynutí 22 dnů od první dávky. Počítá se až 14 dní od té druhé. Do té doby je třeba se nechávat testovat kvůli návštěvám různých služeb, jako jsou restaurace či bazény. Přitom platnost PCR testů je sedm dnů a antigenních tři dny
Muž s telefonem Zdroj: Profimedia.cz