Jeden den bezinfekční, druhý den zase infekční. Úprava vládního opatření zkomplikovala Čechům dovolené i účast na společenských akcích. Ta platila od 22. dne po první dávce, jenže teď už neplatí. Někteří si tak svou „bezinfekčnost“ užili jen chvilku. S potížemi se potýká i aplikace Tečka. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůvodňuje změnu v systému bezinfekčnosti šířením nakažlivější mutace delta.
Od minulého pátku platí bezinfekčnost až dva týdny po druhé dávce. Změnu reflektovala i mobilní aplikace Tečka, s níž lze bezinfekční stav prokazovat. Lidem očkovaným jednou dávkou déle než před 22 dny se tak změnil zelený certifikát na červený – tedy neplatný – což mnohým způsobilo komplikace na dovolené či společenských akcích.
„Chtěl jsem na bezproblémovou dovolenou, tak jsem se nechal očkovat první dávkou vakcíny. Tak to podávala i vláda – očkujte se aspoň tou jednou a můžete bez problémů na dovolenou. Stav bezinfekčnosti (22 dní) po první dávce mi vydržel asi tři dny, než mi aplikace začala ukazovat neplatný certifikát. Rakušany to zmátlo, nakonec jsem musel lovit očkovací certifikát z e-mailu a vysvětlovat jim, že změna proběhla v ČR a že opravdu jsem dle rakouských opatření bezinfekční,“ řekl pro CNN Prima NEWS cestovatel Jan Vrána.
„A to ani nemluvím o tom, že se po návratu do ČR budu muset znovu párat s testy, když si budu chtít dát pivo uvnitř restaurace nebo jít na koncert. Místo kampaně na očkování těmito kroky dělají spíše antikampaň,“ doplnil rozčileně na konto vlády.
Krom toho samotnou aplikaci Tečka provází technické potíže. Některým lidem, kterým už měla bezinfekčnost skončit, protože jsou jen po prvním kole očkování, zůstal certifikát nadále zelený. Děje se ovšem i pravý opak, kdy plně očkovaní lidé stále čekají na platný průkaz o bezinfekčnosti. Místo aplikace se tak lidé raději vracejí k vytištěnému certifikátu o očkování, případně jeho stažené elektronické variantě v PDF.
Z neinfekčního přes noc infekčním
Náhlé změny v uznávání bezinfekčnosti zasáhly nejen cestovatele na dovolené, ale také dopředu naplánované události jako jsou promoce. Absolventi Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je měli v pátek 9. července, tedy přesně v den, kdy došlo k úpravě opatření. Škola o změně podmínek pro vstup do budovy informovala ve středu odpoledne, tedy dva dny před událostí, dříve informace nedostala. Lidé, kteří měli za sebou pouze první dávku vakcíny a na promoce se chystali, museli rychle absolvovat test.
Obzvlášť mimopražští se nevyhnuli rychlým změnám plánů. „Mám čerstvě po druhé dávce a říkal jsem si, jak je to super, že nemusím na promoce svého syna řešit tyčinku v nose. V praxi mi ta radost vydržela jen čtyři dny. V práci už se u nás netestuje, večer ve městě taky ne. Vyjet o den dříve jsem nemohl, tak náhle si nešlo zařídit volno. Takže jsme s rodinou z domova vyjeli hodně brzy ráno, abychom se stihli nechat někde otestovat a následně jít na promoce,“ řekl pro CNN Prima NEWS Vojtěch G., který do Prahy přijel až z malé vesnice na Karvinsku. Test stihl těsně před promocemi.
Argumentaci ministerstva chápe – sám prodělal covid a nechce, aby se tu nemoc šířila dál. V tom případě ale vláda neměla lákat lidi na rychlé očkování první dávkou, pokud z něj neplynou slibované výhody.
„Test mi nedělá problém, když to musí být, tak to musí být. Antigenní verze jsou rychlé, s PCR bychom promoce už nestihli, nepustili by nás. Přijde mi to jako klasická chaotická vládní kampaň. Chtěli motivovat lidi k očkování s tím, že je po první dávce pustí rychle na akce, do restaurací a do zahraničí. A pak všechny výhody seberou s tím, že se bojí a že stejně výrobce doporučuje volnější režim až dva týdny po druhé dávce,“ uzavřel student Vojtěch.
Překážek se dočkali i plně očkovaní
Sérií neméně frustrujících situací si prošli také Češi očkovaní v zahraničí. Přestože měli za sebou dvě dávky vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou (EMA), české úřady jim nechtěly očkování uznat. Jinými slovy se tak „plně imunizovaní“ Češi nevyhnuli testům a izolaci.
Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger původně argumentoval tím, že se certifikáty mimo území ČR či Evropskou unii falšují. Přinejmenším čeští studenti v USA ale měli k dispozici jak oficiální CDC kartičku se všemi potřebnými údaji včetně čísla šarže, tak i potvrzení od univerzity, která jim očkování Pfizerem nebo Modernou zařídila.
Po nástupu Vojtěcha do čela resortu zdravotnictví se situace přeci jen pohnula, ale nikoliv bez zmatků. Ministr původně nastínil, že začne uznávat očkování provedené v zahraničí od 1. července. Dodal, že se řeší jen technické řešení pro získání certifikátů.
Následně se ale start dvakrát odsouval a nyní je plánován na 12. července. Zároveň proběhly změny pravidel i pro samotné návraty, kdy se po cestujících požadovaly testy na koronavirus ze všech zemí. Postupně se však podmínky uskromnily na příjezdový formulář pro plně očkované bez ohledu na to, odkud přicestují.
Původně nestačilo ani potvrzení lékaře
Ve víru opatření se ale ztráceli jak Češi, tak ambasády, které každých pár dní musely informovat o nových podmínkách.
„Kdybychom měli vakcínu z Číny, neřeknu nic. Ale my jsme se očkovali Pfizerem, někteří Modernou, tedy tím samým, co se podává i v ČR. Měli veškeré potřebné papíry, kartičku od CDC, univerzitní lékař mi to mohl potvrdit razítkem. A stejně jsme urgovali měsíce, než si v ČR řekli, že nás zrovnoprávní,“ řekla CNN Prima NEWS Petra Š., která rok studovala na univerzitě v Pensylvánii. Původně se měla vracet na konci června, nakonec si pobyt prodloužila o pár týdnů, aby se vyhnula omezením při návratu.
Experti na zdravotnictví upozorňovali také na fakt, že neexistuje medicínský důvod, proč by měl stát dělat rozdíly mezi očkovanými v zahraničí či na domácí půdě, pokud dostali schválenou vakcínu. Ve výsledku tak šlo spíše o administrativní překážku.
„Nechápu, proč to tak dlouho trvalo. Proč bylo tak těžké přidat jednu kolonku na webu a proč na nás pořád koukali podezřívavě. Proč jsem musel volat tři hodiny na aerolinky, abych věděl, co musím mít a co ne? Co se změní za týden?“ napsal CNN Prima NEWS Michael Durčák těsně před svým návratem ze studií v americké Nebrasce.