CNN: Žebříček 10 nejhorších světových letišť. Kde zažijete největší cestovatelské peklo?

Nizozemské letiště Schiphol nezvládá letní nápor turistů.

Jak získat zpět peníze za zrušený let? Pomoct mohou banky

Chaos na letištích pokračuje. Oživení cestovního ruchu se po covidové pauze potýká s velkými logistickými problémy. Letiště po celém světě hlásí kritický podstav, turisté pak zmatky při přestupech, zpožděné spoje i zrušené lety. Kde byste měli očekávat největší komplikace? Redakce CNN Travel získala data od analytické společnosti FlightAware a poskládala aktualizovaný žebříček deseti nejhorších letišť letošní sezóny.

Letištní personál ani aerolinky nezvládají nápor cestujících. Hlavním důvodem problematické turistické sezóny je nedostatek pracovníků v sektoru, což vyústilo v celou řadu komplikací a zkažených dovolených. Kiosky dopravců nestíhají odbavovat zákazníky, letiště hlásí změny na poslední chvíli a lidé musí čekat v několikahodinových frontách. Lety nabírají v lepším případně velká zpoždění, v horším případě se zcela ruší a nechávají pasažéry napospas osudu.

Jak získat zpět peníze za zrušený let? Pomůžou banky, musíte ale splnit tři podmínky

Dostat zpátky peníze za odložený či zrušený let je mnohdy nadlidský úkol. Nespokojení cestovatelé nejčastěji narazí na nepřehledné reklamační formuláře, neochotný personál aerolinek či nekomunikující zákaznickou podporu. Situace, kdy selžou všechny pokusy získat peníze od leteckých společností, mohou překvapivě zachránit banky. Pokud zákazníci kupovali letenky platební kartou, pravděpodobně dostanou své finance zpátky, a to do měsíce. Je ale potřeba splnit několik podmínek.

Podle americké stanice CNN Travel je na tom ze všech nejhůře Pearsonovo mezinárodní letiště v kanadském Torontu. Data společnosti FlightAware odhalila, že se zde mezi 26. květnem a 19. červencem zpozdila více než polovina plánovaných leteckých spojů. Pearsonovo letiště rovněž skončilo na čtvrtém místě v počtu zrušených letů.

Evropa na tom ovšem není o moc lépe. Do žebříčku deseti nejhorších letišť s největším počtem zpoždění se dostalo hned sedm evropských dopravních uzlů. Podle údajů FlightAware zaznamenávají největší problémy letiště ve Frankfurtu, Paříži, Amsterdamu a Londýně.

Žebříček 10 světových letišť s největším počtem leteckých zpoždění:

Letiště Země Míra zpoždění (v %)
Pearsonovo mezinárodní letiště Toronto Kanada 52,5 %
Letiště Frankfurt nad Mohanem Německo 45,4 %
Letiště Charlese de Gaulla v Paříži Francie 43,2 %
Letiště Schiphol v Amsterdamu Nizozemsko 41,5 %
Londýnské letiště Gatwick Velká Británie 41,1 %
Letiště Heathrow Velká Británie 40,5 %
Letiště Mnichov Německo 40,4 %
Mezinárodní letiště Atény Řecko 37,9 %
Letiště Sydney Kingsford Smith Austrálie 34,2 %
Mezinárodní letiště Orlando Spojené státy 33,4 %

Co se ovšem týče žebříčku letišť s největším počtem zrušených leteckých spojů, za Evropu se v něm objevil jen amsterdamský Schiphol. Zbytek výběru obsadila především čínská a americká letiště. V Asii nalomily oživený cestovní ruch náhlé covidové vlny a znovuzavedená pandemická opatření. Čína se totiž nadále drží strategie nulové tolerance ke covidu, některé vnitrostátní aerolinky proto z preventivních důvodů ruší desítky spojů.

Redakce CNN Travel podotkla, že v celosvětové dvacítce se nachází ještě více amerických letišť. Jde například o Boston, Charlotte, Filadelfii, Miami, New York či chicagské O'Hare.

Žebříček 10 světových letišť s největším počtem zrušených odletů:

Letiště Země Zrušené lety (v %)
Mezinárodní letiště Šen-čen Bao'an Čína 7,9 %
Mezinárodní letiště Newark Liberty Spojené státy 7,4 %
Letiště LaGuardia Spojené státy 7 %
Pearsonovo mezinárodní letiště Toronto Kanada 6,5 %
Mezinárodní letiště Sukarno-Hatta Indonésie 6,2 %
Letiště Kingsford Smith v Sydney Austrálie 5,9 %
Mezinárodní letiště Kanton Paj-jün Čína 5,2 %
Washingtonské národní letiště Ronalda Reagana Spojené státy 5 %
Mezinárodní letiště Čchung-čching Ťiang-pej Čína 4,6 %
Letiště Schiphol v Amsterdamu Nizozemsko 3,9 %

Společnost FlightAware shromažďovala data v období od 26. května do 19. července.

Tagy: