Třetina českých uživatelů online seznamek by využila umělou inteligenci jako pomoc při seznamování. Lidé by jí přenechali například zahájení konverzace nebo tvorbu svého profilu. Online seznamování má však i svá úskalí. Terčem podvodu se podle průzkumu stal každý čtvrtý Čech na internetových seznamkách. Pokud máte tyto zkušenosti i vy, můžete je sdílet s redakcí Hlavních zpráv.
Uživatelé online seznamek jsou nakloněni tomu, aby jim s randěním pomáhala umělá inteligence. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Avast. Češi by služby AI, jak se tato technologie rovněž označuje, využili k zahájení konverzace, pro vylepšení svého profilu v seznamovací aplikaci nebo pro seznamovací koučink.
K TÉMATU: I vysoce postavená manažerka může být platnou členkou aktivních záloh, dokazuje Michaela Onuferová
K první možnosti se kladně hlásilo 33 procent respondentů, s druhým návrhem by souhlasilo 30 procent lidí a seznamovací koučink vedený umělou inteligencí by uvítalo na 29 procent oslovených.
„Lidé často tápou, jak se na seznamce chovat, aby dospěli k osobnímu setkání. Někteří z našich klientů AI během seznamování již používají, ale v současné chvíli její návrhy berou jako inspiraci, nikoliv tak, že by se celý proces seznámení dal na umělou inteligenci delegovat,“ popsala psychoterapeutka se zaměřením na seznamování a zakladatelka Institutu Moderní láska Markéta Šetinová.
Online randění má však i svá úskalí, a to nehledě na využití AI. Mezi lednem 2023 a květnem 2024 zablokovaly společnosti Avast a AVG více než tři miliony romanticky motivovaných útoků. Nejčastěji šlo o uživatele v Praze, Brně, Olomouci a Ostravě.
Terčem seznamovacího podvodu se někdy v životě stala skoro čtvrtina (24 procent) českých uživatelů online seznamek. Dalších 33 procent se setkalo s tzv. catfishingem, kdy se osoba na internetu vydává za někoho, kým není.
„Čeští uživatelé seznamek tráví na seznamovacích platformách v průměru přes pět hodin týdně. Doporučujeme proto, aby věnovali zvýšenou pozornost tomu, s kým a jak komunikují. Je dobré si ověřit, že dotyčný skutečně existuje a že o sobě mluví pravdu, například prostřednictvím videohovoru nebo ověřením profilové fotky pomocí vyhledávání fotek,“ poradil Jakub Vávra z Avastu.
Průzkum realizovala společnost Dynata v období od 6. do 22. března 2024. Účastnilo se ho 1 007 dospělých Čechů.
Máte i vy nepříjemnou zkušenost s podvody v seznamovacích aplikacích a na internetu? Dejte o svém negativním zážitku vědět redakci CNN Prima NEWS na mailové adrese zpravy@iprima.cz.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dron nad hlavou nesestřelujte. Experti dávají rady, co dělat v případě narušení soukromí