I vysoce postavená manažerka může být platnou členkou aktivních záloh, dokazuje Michaela Onuferová

Absolventka Vysoké školy ekonomické v Praze, v současnosti Account Executive manažerka společnosti Microsoft a v neposlední řadě také členka aktivních záloh Armády ČR. To všechno je Michaela Onuferová. Na první pohled křehká blondýnka, která ovšem dokazuje, že síla vůle vás může dovést stejně daleko, ne-li dále, než síla svalů. A odhodlání s ambicemi se mezi profesionálními vojáky náramně hodí, nejen při absolvování šestitýdenního vojenského výcviku ve Vyškově. Jak Michaela Onuferová uvedla v dalším díle pořadu ITN ONAIR, česká armáda si zaslouží respekt a ve společnosti by se o ní mělo mluvit mnohem více.

Ještě během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze se Michaela Onuferová v rámci programu SPI stala stážistkou v české pobočce společnosti Microsoft. Jak sama říká, je to místo, které rozvíjí talent a potenciál všech, kdo se nebojí posouvat se na kariérním žebříčku stále výš. „Pro Microsoft je hodně důležitá kultura, je to i o tom, jakým způsobem člověk přemýšlí, jestli je ochotný růst, jestli má ten tzv. grad mindset, jestli se nebojí učit novým věcem, jestli se nebojí ptát. To jsou všechno aspekty, které jsou pro nás hodně důležité. A potom samozřejmě i ta technická znalost, která je ale spoustou vzdělávacích cest pořád cizelovaná,“ říká Michaela Onuferová, která práci pro technologického giganta považuje za mimořádnou profesní příležitost. „Osobně jsem byla dvakrát v Redmondu a je to ohromně inspirativní. Je to takové město Microsoft budov, ve kterých máte různé ukázky budoucnosti technologií. A člověk se odtud vrátí nabitý a s další chutí pracovat,“ vzpomíná mladá manažerka na cestu do Ameriky, kde si mimo jiné všimla i silného patriotismu, který ji ovlivnil natolik, že se sama rozhodla stát se členkou aktivních záloh Armády ČR.

„Mám za sebou semestr v Coloradu související s programem Erasmus Plus. Za ten půl rok bylo vidět, že armáda univerzitou opravdu rezonuje. Mnohem více se tam pořádaly akce na počest veteránů, byli tam vidět studenti v uniformách, takže tam je to přítomné podstatně více než u nás, což si myslím, že je trošku škoda. Zastávám pozici, že armáda si zaslouží respekt, to je vlastně i důvod, proč jsem se chtěla do téhle cesty vrhnout. Vojáky obdivuji za to, co dělají. Myslím si, že práci mají často těžší než třeba standardní profese — mluvím o IT. Kromě toho, že musí zvládnout nějakou odbornost, tak jsou další nároky na střelbu, na nějaká fyzická přezkoušení atd. A myslím si, že tohle to dostatečně třeba v rámci české veřejnosti nerezonuje.“

ČTĚTE TAKÉ: Profil na sociální síti má každý. Budeme mít všichni i virtuálního asistenta? Najde i zapomenuté klíče

Píle, pracovitost a skromnost jako vzor

Při práci pro armádu si Michaela Onuferová zjišťuje i zdánlivě nepodstatné detaily, které čerpá i z historie. „Shodou okolností jsem se koukala na nějaká čísla, kolik máme vojáků na obyvatele. A v roce 1989 připadl na nějakých 75 lidí jeden voják, dnes je to poměr asi necelých 400 lidí na jednoho vojáka,“ říká manažerka, která s armádou navázala kontakt před třemi lety. „Jejich oddanost práci, pracovitost, píle a skromnost mě inspirovaly k tomu, že bych tím chtěla projít sama. Ale ty aspekty tam byly další dva a možná nejdůležitější byla zhoršující se bezpečnostní situace. Přišlo mi, že přidat se k aktivním zálohám je nějaká moje cesta jak podpořit Českou republiku, když se cokoliv stane. Asi nebudu žádný sniper, ale i další lidi mají uplatnění i ti ne úplně typičtí vojáci. A posledním aspektem byla dobrovolnost, protože obecně si myslím, že dobrovolnictví je správné využití části svého volného času. Vojáci aktivní zálohy jsou využívání například i v době přírodních katastrof nebo pomáhali v rámci Covidu-19. A říkala jsem si, že bych ráda posílila jejich řady.“

Jak řekla, tak se stalo. Aktuálně má Michaela Onuferová za sebou šestitýdenní výcvik v jihomoravském Vyškově. „Absolvovala jsem základní přípravu, kterou si prochází každý voják, ať už aktivní záloha, nebo profesionální voják. Dalo mi to hrozně moc, mám pocit, že mě to jako člověka posunulo. A kromě toho, že si sáhnete na nějaké limity nebo zkoušíte sám sebe v různých situacích, které vyžadují nějaké fyzické schopnosti, tak je to i o nějakém diskomfortu. Musíte vstávat brzy, chodit spát pozdě, čistit zbraně tři hodiny, dokud nebudou naprosto perfektní a z toho se taky naučíte. Já jsem třeba oceňovala obranu proti zbraním hromadného ničení. Byť cpát si na sebe tu pláštěnku nebylo nic příjemného,“ vzpomíná mladá členka aktivních záloh Armády ČR. „Občas jsme v tom běhali kolečka, což bylo taky výborné, když máte na nohách plastové pytle. Ale já si třeba myslím, že tohle dnes vzhledem k situaci chybí a jsem opravdu ráda, že jsme to aspoň nějakým způsobem pokryli... Nějaké povědomí je dobré mít.“

Je dobré zmínit, že vojenský výcvik manažerka společnosti Microsoft absolvovala při práci. Jednoduše si ho po dohodě s kolegy rozdělila do dvou termínů.

„Je to samozřejmě o podpoře zaměstnavatele, ten má povinnost vám umožnit být součástí aktivních záloh. Já mám podporu svého manažera nebo HR, abych se téhle aktivitě věnovala. Takže jsem absolvovala jednu dobu 2,5 týdne, druhou dobu 3,5 týdne. Samozřejmě potom to dohánění není nic příjemného, ale když máte podporu kolegů, se kterými si práci rozložíte, tak se to dá zvládnout. Naopak bych řekla, že vám to dá zase jinou perspektivu. Já jsem měla možnost mít 3,5 týdne odstup od své práce, což se mi nikdy nepodaří, já si málokdy vezmu i dva týdny dovolené.“

A jaká je konkrétní role Michaely Onuferové jako členky aktivních záloh? „Jsem přiřazená k jednotce Centra uživatelských služeb, Agentury komunikačních a informačních systémů. A má role je nadporučík. Aktuálně si definujeme, jaké bude to konkrétní zapojení, protože možností je spousta a je to proces, který aktuálně probíhá mezi aktivními zálohami a armádou, aby se definovala, jak ta spolupráce může armádě co nejvíce dát,“ říká sama čerstvá vojačka v dalším díle pořadu ITN ONAIR.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Práce z domu i robot pomocník. Lepší svět díky AI máme už teď. Ale zůstaňme lidmi

Technologie v první linii?

A druhým dechem popisuje, s jakými nástroji pracuje. „Je to podle útvaru. Třeba Centrum uživatelských služeb bude mít jiný set nástrojů nebo povinností než jiné útvary. Nicméně role aktivních záloh obecně je posilování jednotky samotné a v ideálním případě zastupitelnost vojáků. Pokud by museli do ostré akce, zastávat jejich činnost. Takže kromě toho, že se absolvuje kurz ve Vyškově, kde se absolvují vševojsková cvičení a fungujete s jednotkou, tak jsou i speciální kurzy, nejen ve Vyškově, zaměřené právě pro spojaře a ti se učí pracovat s technologiemi, které po nich budou požadované.“

A jak Michaela Onuferová dále dodává, vývoj armády směrem k IT technologiím je více než patrný. „Souvisí to s tím, jakým způsobem se proměňuje situace na bojišti. Dnes nemáme jenom pozemní válku, máme válku i v kyberprostoru, říkáme tomu hybridní válka, abych to pojmenovala správně. Nicméně ta hybridní válka sílí na nějaké komplexnosti i na významu. A spojaři jsou právě ta sekce, která prostupuje všemi ostatními jednotkami a je jim podporou při zavádění nových technologií, ale i při tom, aby si ty technologie mezi sebou povídaly, byly integrované, aby z nich vznikala data, díky kterým může armáda dále rozhodovat, které slouží ke společnému plánovacímu obrazu operací, aby armáda dostala správné vstupy. Takže ta role v uvozovkách 'pouhých spojařů' se opravdu povyšuje.“

Vysvětluje IT specialistka a pokračuje ve výkladu: „Těch technologií je celá řada. Rozrůstá se to neskutečným způsobem. Troufnu si tvrdit, že vozidla atp. se nevyvíjejí tak rychle. Nových technologií teď s rozmachem umělé inteligence vzniká celá řada a samozřejmě je zapotřebí je nějakým způsobem integrovat s tím, co používá to pozemní vojsko.“

Lákalo by vás stát se IT specialistou v Armádě ČR?

Právě zdokonalování technologií byla řeč i na konferenci spojovacího vojska, kde se mimochodem setkali zástupci společností Microsoft i ITnetwork, kde se probírala i zmiňovaná kyberbezpečnost. „Zčásti je to samozřejmě na spojovacím vojsku, protože ono musí zabezpečovat své systémy, takže je tam i spousta lidí, kteří se specializují právě na kyberbezpečnost, nicméně ještě bych tady určitě zmínila velitelství kybernetických a silových operací, které v tomto spolupracuje také.“

Vysoká poptávka pak vede k příležitostem, které v současnosti dostávají i IT junioři, tedy relativní nováčci v oboru, které armáda dále školí. „Možná jste postřehli akci 'Spojař nové generace', což je kampaň, kterou spustil generál Šnajdárek se svými kolegy. Cílí na to, aby armádní IT posílilo,“ říká Michaela Onuferová.

A zmiňuje i fyzické testy. Náročnost, jakou při jejich absolvování adepti museli splňovat, na rozdíl od IT disciplíny mírně klesá. „Nejlepší specialisté na kyberbezpečnost asi nebudou zároveň špičkovými atleti... Často se o aktivních zálohách uvažuje jako o nějaké jednotce, v uvozovkách, pouze pozemního vojska, ale opravdu i tady máte možnost se specializovat. A i když musíte absolvovat maraton šesti týdnů ve Vyškově, tak potom je to více o tom, co děláte hlavou, a méně o tom fyzickém aspektu.“

Co mám udělat pro novou kariéru v IT?

Vyplňte dotazník níže. Svým dotazem se k ničemu nezavazujete. My vám pošleme veškeré potřebné informace a zda uděláte další krok k lepší práci a finanční svobodě, tak to pak už bude pouze na vás.

Tagy:
válka armáda technologie Microsoft kyberbezpečnost Vyškov Česko Komerční sdělení Praha Armáda ČR programátor aktivní zálohy programátorka Armáda České republiky Vysoká škola ekonomická v Praze ITnetwork počítačová bezpečnost