Manažeři mnoha českých firem po západním vzoru diskutují nad zavedením povinného očkování svých zaměstnanců. Takové opatření by však nejspíše narazilo na silný odpor. Vadilo by 64 % pracovníků a velká část (celkem 46,5 %) by dokonce zvažovala výpověď. Vyplývá to z průzkumu agentury Welcome to the Jungle.
Ačkoliv debatu o povinném očkování specifických skupin kabinet Petra Fiala (ODS) ukončil, téma i nadále visí ve vzduchu minimálně v soukromé sféře. Průzkumem mezi zaměstnanci na téma povinného očkování v práci se zabývala agentura Welcome to the Jungle. Věnuje se tomu, jak čeští zaměstnanci vnímají otázku očkování proti nemoci COVID-19. Průzkum zjišťuje, jestli a kolik manažerů už otázku povinného očkování v českých firmách otevřelo a jaké pocity z toho mají zaměstnanci.
Velká část českých zaměstnavatelů očkování alespoň doporučuje. Skoro 48 % dotázaných zaměstnanců uvedlo, že jim zaměstnavatel naznačil, aby se šli očkovat. Dalších 18,4 % uvedlo, že je o to přímo požádal.
Na Západě již některé firmy po svých zaměstnancích potvrzení o očkování požadují. Například ve společnostech jako Google, Microsoft, McDonald’s či Netflix bez předložení certifikátu zaměstnanci musí odejít na neplacené volno, či jim dokonce hrozí propuštění.
Raději odejít z práce než očkování
Skoro 64 % z dotázaných Čechů by přitom vadilo, kdyby po nich zaměstnavatel očkování vyžadoval a celkem 46,5 % by dokonce zvažovalo odchod z daného zaměstnání. Naopak téměř 40 % respondentů odpovědělo, že by se v plně očkovaném kolektivu cítili lépe.
Některé firmy v Česku rovněž přistoupily k nabízení odměn za očkování. V průzkumu uvedlo více než 18 % z dotázaných, že jim zaměstnavatel nabídl nějaké benefity či finanční odměnu.
Na on-line dotazník skrze platformu Typeform s uzavřenými otázkami (Ano/Ne) odpovědělo celkově 332 lidí. Vzorek lidí byl vybrán náhodně z osob žijících v Česku se zaměstnáním v soukromém nebo veřejném sektoru ve věku 18 let a více. Sběr dat proběhl mezi 17. listopadem až 13. prosincem 2021.