Češi, cestovky a cestování (zdroj: CNN Prima NEWS)
Strach z cestování kvůli koronavirové pandemii opadá a Češi se letos v létě opět chystají za hranice. Podle některých cestovních kanceláří se v uplynulých týdnech zvýšil prodej zájezdů až o 30 procent. I tak ale cestovní ruch zdaleka není v takové kondici jako před covidem. Podle Asociace cestovních kanceláří jsou na vině i nelogičnosti z dílny ministerstva zdravotnictví, které lidem brání v cestování a vytvářejí chaos.
Ceny zájezdů last minute jsou v Česku aktuálně nejnižší za posledních 15 let. Například sedmidenní pobyt v Řecku zájemci v cestovních kancelářích pořídí už od deseti tisíc korun. V anketě reportéři CNN Prima NEWS zjišťovali, zda mají letos Češi o dovolené zájem.
„Určitě chceme na dovolenou. Covid nás neodrazuje. Dítě je do dvou let, tím pádem nemusí mít testy, což je pro nás rozhodující. Doufáme, že to vyjde,“ sdělila jedna z dotázaných. „Prostě to risknu, nutně potřebuju k moři,“ uvedla další respondentka s tím, že se obává jen toho, že by musela do karantény, kdyby chytila covid.
Jiní s dovolenou zatím čekají. „Ještě váháme, přece jenom opatření nejsou moc příjemná, už jenom z toho hlediska, že si musíme hradit testy,“ prohlásila další dotázaná. Na celou anketu se můžete podívat ve videu výše.
Kromě Chorvatska táhne i Řecko nebo Itálie
Podle mluvčího cestovní kanceláře Fischer Jana Bezděka však zájem o dovolené v posledních týdnech roste. „Chuť lidí cestovat je velká a určitě i nálada je odlišná od loňského roku, kdy byl koronavirus něco úplně nového,“ srovnal Bezděk.
„Nejvíce lidí letos v létě zamíří do Chorvatska, Řecka, Itálie, Španělska, Bulharska, na Kanárské nebo Baleárské ostrovy,“ popsal pro CNN Prima NEWS mluvčí EXIM TOURS Petr Kostka.
Ani dobrá cena ale některé Čechy letos nepřesvědčí. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže jsou na vině i nešťastně nastavená protiepidemická opatření. „Vadí nám, že tam je spousta nelogičností, které nemají žádné opodstatnění z hlediska zdraví. A to brání lidem v cestování a vyvolává chaos,“ namítl Papež.
Podle něj je například problém, že všechny země mimo Evropskou unii jsou zařazené do nejvyšší míry rizika – tedy do tmavočervené barvy, nezávisle na tom, jaká je v nich situace. „Rázem se ocitly mezi nebezpečnými i země, které jsou na tom s epidemií lépe než my. Kvůli tomu musí třeba lidé při návratu z těchto zemí vstupovat do karantény, a to je tak velká překážka, že se do těch zemí raději ani nevydávají,“ dodal Papež.
Zvýšený zájem o dovolené by mohl ještě stoupat, a to především díky covid pasu. Návrhem zákona zavádějícím tyto „průkazy pro cestování“ by se Sněmovna měla zabývat už ve středu.
Testování na letišti je státní byrokracie, míní Hostomský
Cestování v době covidu se ale může také zkomplikovat. Někteří čeští turisté se totiž v posledních dnech po návratu z tuniského ostrova Djerba prokázali falešným potvrzením o tom, že nejsou nakaženi koronavirem. Část expertů proto volá po zpřísnění kontrol. Testovat by se podle nich mohlo hned po příletu, na letišti. Proti tomu je ale například biochemik Zdeněk Hostomský.
Podle něj jde jen o „státní byrokracii“. „Připadá mi, že hrozba nové varianty není tak velká, naopak bych sázel na imunitu naší populace,“ uvedl Hostomský. „Uznávala bych testy, které jsou provedeny v zemích EU, zvláště, kdy budeme mít zelený pas, jinak ze zemí ostatních, mimo EU, bych vyžadovala PCR test buď přímo na letišti, nebo do 48 hodin,“ prohlásila zase viroložka Ruth Tachezy.
Hostomský je navíc přesvědčen, že epidemie je už u konce. „Není o tom pochyb. Můj názor je, že epidemie jako biologický fenomén má určitou dynamiku, a když je ve vzestupné fázi, ať děláte, co děláte, počet nakažených prostě stoupá, a od určitého plató se to začne snižovat a klesá to. A vláda do toho vstupuje, většinou retroaktivně v odpovědi na vývoj epidemie. Když to klesá, má tendence si vzít kredit: ‚Podívejte se, my jsme to zavřeli, tak to jde dolů‘,“ řekl v úterý v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Utrácejte, vybízí spořivé Čechy Schillerová
Češi si během pandemie také rekordně naspořili. Kvůli zavřeným obchodům a restauracím je na jejich účtech o dvě stě miliard korun víc, než kdyby žádná krize nepřišla. Zda někteří své úspory utratí právě za dovolenou, zjišťovali reportéři CNN Prima NEWS.
Všichni dotázaní v anketě odpověděli, že ano. „Všechny je utratím na dovolené,“ sdělil jeden z dotázaných. „Asi budu šetřit dál. Nebo pojedu někam na dovolenou,“ dodal další respondent. Na celou anketu se podívejte ve videu níže.
Nákupní apetit Čechů dokazují i poslední data statistického úřadu. Tržby obchodníků rostou, u oblečení a obuvi dokonce o 80 procent. Na ministerstvu financí se tak mohou radovat. Vyšší útraty totiž znamenají víc peněz pro státní pokladnu.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale předpokládá, že Češi začnou pořádně utrácet teprve až příští rok. „Rozhodně apeluji, ať jdou utrácet, jako ministryně financí říkám: Utrácejte, utrácejte, vrátí se to ekonomice,“ zdůraznila Schillerová.
Češi sice šetří nejvíc v historii, ale někteří špatně – peníze leží na běžných účtech a jejich hodnotu požírá inflace.
Kam letos Češi vyrazí na letní dovolenou? (Ilustrační snímek) Zdroj: pixabay.com