Češi rádi platí pomocí chytrých telefonů. Nebojí se platit ani přes internet

Platby kartou už většina lidí považuje za samozřejmost, kdekoli jsou.

Interview PLUS (44)

Doba dovolených je tu. Řady Čechů míří za odpočinkem do cizích zemí. A řeší tak otázku, jestli směnit hotovost na tamní měny, nebo se spolehnout na účet v bance a především pak na platební kartu. Na co si dát při výběru z bankomatů v zahraničí pozor? Čemu se raději vyhnout? To je téma dalšího dílu pořadu Interview PLUS, kde expert na platební metody ze společnosti Visa mimo jiné vyvrátil pověstný český konzervatismus.

Ten, kdo už spoléhá na moderní technologie a platební karty má nahrané ve svých chytrých hodinkách či v mobilním telefonu, má výhodu. Platební kartu s sebou na dovolenou vůbec brát nemusí, případně ji může nechat v bezpečí v místě ubytování. Kdo naopak stále upřednostňuje platby fyzickými platebními kartami, měl by je ze všeho nejdříve zajistit proti ztrátě. A v žádném případě v jejich blízkosti nemít uvedené bezpečnostní PIN kódy. „Zároveň je asi nevhodné, aby s nimi obsluha odcházela někam do zázemí. Na druhou stranu, pokud se podíváme na náš nedávný výzkum, který ukazuje, že 90 % Čechů stráví dovolenou v Evropě, a 20 % z těch cestujících dokonce v nedalekém Slovensku, tak si, co se týče placení, mohou připadat skutečně jako doma. To znamená opět se nabízí placení mobilním telefonem, kdy samozřejmě toto zařízení vůbec z ruky nedáváme a tato varianta vůbec nehrozí,“ říká Petr Polák, manažer společnosti Visa.

Poslechněte si celý rozhovor formou podcastu

Placení telefonem? V Česku je in!

Platba kartou je velkou výhodou dnešní doby. Bývá použitelná kdekoli na světě, ovšem mohou nastat výjimky. Ještě před odjezdem je tak vhodné si zjistit, zda v zemi, do níž míříme, platit kartou můžeme. „Co se týče bank, tak nemnoho jich v některých zemích nebo regionech blokuje platbu kartou. A to představuje trochu problém, protože klient velmi často zapomene, že takovou volbu zvolil. A tak se může dostat do problémů v tom, že si ani nepamatuje, že tam kartu zablokoval,“ upozorňuje dále Petr Polák. Ten přitom připomíná, že si Češi velmi oblíbil bezkontaktní platby pomocí chytrých technologií.

„Češi si velmi oblíbili placení mobilním telefonem. Jsme dokonce evropská jednička. Co se týče toho podílu, který mají karty na celkových útratách, tam stále trochu zaostáváme za západní Evropou. Průměrný Čech ročně kartou utratí 126 000 Kč oproti evropskému průměru, který je na úrovni 186 000 Kč.“

A dodává: „Velmi se blížíme té hranici 50 %, které Češi pomocí karet utratí ze svých celkových plateb. A ten trend je poměrně rychlý, dá se říci, že v posledních letech ta obliba akcelerovala.“

Češi jsou obecně považovaní za národ konzervativců. Jak ale dokládají data v platební oblasti, není to tak jednoznačné. Na moderní služby si zvykáme rychle. „Spíš bych řekl, že Češi mají rádi pragmatické inovace, které jim zjednodušují a zpříjemňují život. A tam placení mobilním telefonem očividně patří.“

Plateb přes internet se Češi nebojí

A ještě rychleji si podle Petra Poláka čeští zákazníci oblíbili platby kartou přes internet. „Jejich využití roste dokonce ještě rychleji než je to v případě tradičních plateb v kamenných obchodech. Například v době pandemie jsme zaznamenali 45% nárůst plateb u obchodníků, kteří prodávají na internetu. Té jistotě opět pomáhají technologie. Mnoho klientů dnes využívá platební peněženky, které jsou součástí operačních systémů našich mobilních telefonů a jiných chytrých zařízení,“ říká a dodává:

„Mnoho zákazníků důvěřuje obchodníkům, ke kterým se vracejí opakovaně a rádi si u nich kartu ukládají. A zároveň přicházejí i nové platební metody. Peněženka click to pay, kterou nedávno uvedla platební schémata, je právě jednou z nich.“

Co se týče bezhotovostních plateb, nejlépe si v Evropě vedou severské země, kde se jejich výše blíží 100 %. Jak jsme na tom v Česku? „Skandinávské země měly jinou startovací čáru. Jednak začaly s bezkontaktním a bezhotovostním placením výrazně dříve, jednak tam zároveň byla velká politická podpora bezhotovostních plateb. Ten trend, který dnes vidíme, ukazuje, že bychom podobné úrovně mohli v budoucnu dosáhnout,“ odhaduje Petr Polák.

ČTĚTE TAKÉ: Šéf společnosti Visa v ČR: Česko je velmocí bezkontaktních plateb

Náklonnost k bezhotovostním platbám přitom podle manažera společnosti Visa platí na obou stranách. Jak mezi zákazníky, tak obchodníky. „Uvědomují si, že platba kartou jim přináší benefity. Naše výzkumy ukazují, že obchodníkovi, který akceptuje platební karty, se navýší jeho příjem o 12 až 18 %, což je samozřejmě velmi zajímavé číslo. Jak jsme zmiňovali, že obliba placení kartou v České republice stoupá, obchodníci to pochopitelně vnímají.“

Přesto je v Česku stále možné narazit na obchody, kde platební karty nepřijímají. „Jejich počet ale dlouhodobě klesá, a to i třeba díky projektu Česko platí kartou, jehož jsme součástí,“ říká Petr Polák.

Projekt Česko platí kartou měl původně mimo jiné obchodníkům ukázat, jaké výhody tato možnost přináší. „Obchodník má možnost získat platební terminál na šest měsíců zdarma a ověřit si, zda se skutečně dostaví větší zájem jeho zákazníků. V rámci tohoto projektu jsme nainstalovali už 25 000 nových terminálů a toto číslo narůstá každý měsíc. To znamená, že považujeme tento projekt za úspěšný, a i díky tomu se prodloužil až do roku 2025,“ uvádí Petr Polák a v řeči čísel pokračuje: „Díky projektu Česko platí kartou dnes akceptuje v Čechách platební karty již více než 25 000 nových obchodníků. Co se týče toho podílu, kolik obchodníků terminál vrátilo, ten je naprosto stejný jako u obchodníků, kteří terminál získali mimo program. Můžeme předjímat, že se spíš jedná o prodejny, které byly rušené nebo přesouvané, nikoliv že by ten obchodník si rozmyslel, jestli pro něj terminál je, nebo není užitečný.“

Tagy: