Ceny energií klesají, fotovoltaika je přesto dál v kurzu. Komu se vyplatí?

Fotovoltaika je základem soběstačné domácnosti.

Interview PLUS (42)

Ceny energií klesají a zřejmě ještě klesat budou. Fotovoltaika přesto zůstává v kurzu. Pořídilo si ji už mnoho Čechů a další její koupi zvažují. Vyplatí se to? Podle Jakuba Tobiáše, marketingového ředitele LAMA ENERGY GROUP, ano. Fotovoltaická elektrárna je totiž základem pro každého, kdo chce žít v soběstačné domácnosti. Současně ale apeloval na důkladný výběr spolehlivých dodavatelů.

Ačkoli se energetickou krizi, která panovala napříč světem, podařilo zmírnit, společnost LAMA ENERGY GROUP, dodávající fotovoltaické elektrárny má stále práce dost. Oproti loňskému roku, kdy ceny energií raketově vystřelily vzhůru, sice počet zájemců klesl, avšak rozhodně to neznamená, že by o fotovoltaiku Češi přestali mít zájem. „Předchozí rok došlo k nárůstu až o 460 % pro instalaci nových fotovoltaických elektráren v České republice. Aktuálně je trend takový, že na trhu domácností stále evidujeme zvýšenou poptávku, zároveň evidujeme zvýšenou poptávku na trhu výstavby fotovoltaických elektráren pro firmy,“ říká Jakub Tobiáš.

Poslechněte si celý rozhovor formou podcastu

Náhlé zvýšení zájmu o fotovoltaické elektrárny dodavatelům přinesl kýžený zisk, mnohým ale také starosti se sháněním komponent apod. Některé firmy se i přes obrovskou poptávku na trhu neudržely. „Nevíme, proč se dostaly do takových problémů. Může to být způsobené tím, že firmy nebyly připravené na tak obrovský boom. Nebo si nevytvořily dostatečné skladové zásoby, což mohlo vést k tomu, že byl narušen tok firmy a mohlo dojít ke krachu,“ uvažuje Jakub Tobiáš.

Desatero chránící před podvodníky

Profesionální prodejci fotovoltaiky proto shodně doporučují si vybraného dodavatele včas prověřit. Zástupce LAMA ENERGY GROUP v pořadu Interview PLUS doporučil řídit se desaterem, které na svých stránkách zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. „V deseti bodech shrnulo, jakým způsobem by si zákazník měl prověřit firmu předtím, než si pořídí fotovoltaickou elektrárnu. Já bych určitě vypíchnul tři hlavní body. Ten nejhlavnější je prověřit si danou firmu jak z pohledu historie, tak i jestli je součástí nějaké větší finanční energetické skupiny, kde zákazník bude mít aspoň částečně první indicie, aby ta firma nedopadla tak, jako v minulých měsících někteří konkurenti,“ říká prodejce.

„Určitě bych se podíval, jakou výši zálohy, než mi vůbec tu fotovoltaiku postaví, po mně firma chce. V minulém roce byla běžná výše zálohy od 40 až do 100 %, což v tomto roce už z pohledu zákazníků není akceptovatelné. Proto jsme i my jako firma LAMA home přistoupili na snížení výše zálohy. Aktuálně po zákaznících chceme 10 %.“

Právě příliš vysoké zálohy podle Jakuba Tobiáše mohou být známkou ne právě kvalitního jednání ze strany prodejce. „Pokud firma chce v této době více než 30 %, tak by to měl být takový vykřičník. A měl bych se zaměřit na to, jestli to je oprávněné. A ten poslední bod je se podívat na reference dané firmy. Prověřit si, jestli už historicky postavila fotovoltaické elektrárny. Určitě bych se držel portálu Refsite, kde ty recenze jsou ověřené a zákazník má jistotu toho, že co tam najde, je skutečně pravdivé.“

Není fotovoltaická elektrárna jedna jako druhá

Pozorní by klienti měli zůstat i při samotné instalaci fotovoltaické elektrárny. Cena je podle zástupce LAMA ENERGY GROUP jen jedním z faktorů, na které je třeba brát zřetel. „Do rozhodovacího výběru potenciálního zákazníka vstupuje řada dalších faktorů, jako je použitá technologie, jak má velkou střechu. Je to závislé vždycky od dané nemovitosti,“ vysvětluje a udává konkrétní příklad:

„U některých rodinných domů plocha střechy není tak velká, takže stačí menší fotovoltaické elektrárny. Zároveň máme velké rodinné domy, kde už je potřeba větší fotovoltaika. Ale na druhou stranu je potřeba zjistit, jestli bude vyrobená elektřina v maximální možné míře sloužit pro vlastní spotřebu. Protože aktuálně není úplně žádoucí posílat přebytečnou elektřinu do sítě. Je lepší, aby zákazník myslel spíš na soběstačnost.“

Právě soběstačnost je hlavním heslem pro všechny, kteří si fotovoltaiku pořizují. A to i přesto, že situace na energetickém trhu se postupně stabilizuje. „Že teď aktuálně cena elektřiny klesá, neznamená, že bude klesat neustále. Můžeme se dostat do bodu, kdy zase začne růst. Může to být zima, může to být příští rok, může to být za dva roky. Proto, jak jsem zmiňoval, je potřeba se na to dívat z pohledu, jak být co nejvíce soběstačný. Když člověk pořizuje fotovoltaiku, měl by se podívat, kolik elektřiny využije pro vlastní potřebu. To je ten rozhodující faktor,“ vysvětluje Jakub Tobiáš.

A dodává, že při výběru pochopitelně hraje roli i velikost nemovitosti či její využití s ohledem na roční období. „Jak už to bývá, jsou to většinou větší rodinné domy, u kterých je největší část spotřeby tvořená přes léto. Dům je vybavený klimatizací, bazénem, zároveň tepelným čerpadlem. Tam je predikce toho, že spotřeba přes léto bude velká, což znamená, že návratnost investice bude vyšší. Na druhé straně máme třeba menší rodinné domy, kde spotřeba může být třeba 2 MW elektřiny ročně a tam už je na uváženou, jestli by zákazník neměl sáhnout po jiném technologickém řešení, ne s ukládáním do baterie, ale třeba s ukládáním do vody.“

Dotace na fotovoltaiku (nejen) pro seniory

Právě fotovoltaika s možností ukládání energie do vody je podle Jakuba Tobiáše výrazným krokem vpřed. A oceňuje také nový dotační program, který platí od začátku května. „Nazývá se Nová zelená úsporám Light a zvýhodňuje seniory. Osoby ve věku 65+, které pobírají příspěvek na bydlení, si mohou sáhnout na vyšší dotaci. Počítá se tu primárně s technologií, kdy solární energie ohřívá vodu v bojleru a neukládá se do baterie. Pro zákazníka to znamená, že doplácí relativně  málo, orientačně v rozmezí od 10 do 40 000 korun.“

Tagy:
elektrárna energie fotovoltaika soběstačnost energetika Česko Komerční sdělení fotovoltaická elektrárna Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Lama energy Lama energy group LAMA energy