Češi vstoupili do nového roku s pesimistickou náladou. Většina lidí se dokonce obává, jak kvůli zdražování letos vyjde s penězi. Spotřebitelé proto omezují náklady na minimum a už delší dobu šetří na jídle či jiných výdajích. Ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS řekl, že špatná nálada občanů je varovným signálem. Při omezování nakupování totiž hrozí ekonomice pokles a z toho plynoucí propouštění.
Průzkum agentury Ipsos pro Generali Investments CEE ukazuje varovné nálady ve společnosti. Podle dat se totiž sedm z deseti Čechů obává, že bude mít letos problém vyjít se svými penězi. Téměř 61 procent respondentů uvedlo, že v loňském roce si dokázali poradit s růstem cen energií a inflací s obtížemi. K tomu roste podíl lidí, kteří se obávají inflace. V polovině loňského roku bylo ze zdražování nervózních 37,5 procenta dotazovaných. Nyní je to již polovina.
Hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč říká, že i když se situace s energiemi začíná uklidňovat, jsou Češi stále v obavách. „Klesající cena plynu na světových trzích společně s nastaveným vládním cenovým stropem vede k opadnutí obav veřejnosti. Nicméně, jak ukazují výsledky průzkumu, celkového vývoje inflace se Češi bojí stále více. Její dopady na sobě v současnosti pociťuje rekordních 84,7 procenta z nich,“ řekl Jáč.
ČTĚTE TAKÉ: Ceny supermarketů jsou nemorální. Svícení na regály nemůže být tak drahé, zlobí se Nekula
Data také ukazují, že spotřebitelé začínají měnit své chování. Celých 70,5 procenta lidí totiž uvedlo, že šetří na potravinách a snaží se i omezovat spotřebu energií a vody.
Změnu zaznamenávají i čísla Českého statistického úřadu. Na prosincových datech z maloobchodu je patrné, že se tržby obchodníků meziročně snížily o 3,6 procenta. Jedná se o osmý pokles za sebou. Hodnoty za potraviny se dostaly na nejnižší úroveň od roku 2001.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se jasně ukazuje, že nálada spotřebitelů je historicky na nejnižších číslech. „Lidé mají obavy z vývoje ekonomiky i své vlastní finanční budoucnosti. Dochází tedy k omezování nákupů a ovlivňuje to i celkové dění. Pozorujeme poměrně velký pokles výdajů a tržeb maloobchodu. Kola ekonomiky se špatnou náladou lidí zasekávají a může to vést ke zhoršení ziskovosti a propouštění. Špatná nálada může mít i vliv na to, že někteří lidé mohou přijít o práci,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kovanda.
ČTĚTE TAKÉ: Petra Janů se bouří proti posunutí hranice pro odchod do důchodu
V poslední době se ale ukazuje, že na pesimistickou náladu nemusí dojít. Ceny elektřiny a plynu totiž celosvětově klesají a predikce ukazují, že by inflace mohla zpomalit na jednocifernou hodnotu už v polovině roku. „Pokud se nálada zlepší, tak uvidíme větší dynamiku maloobchodních tržeb. Zda se to podaří, je otázka. Klesající ceny energií jsou ale velkým plusem,“ řekl dále Kovanda.