Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí činila 38 275 korun. Oproti stejnému období loňského roku vzrostla o necelé čtyři tisíce. Nejvíce si polepšili pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách. Mzdový medián dosáhl 32 408 korun. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu.
Růst nominálních mezd je nejvyšší od roku 2008, kdy se během prvního čtvrtletí zvýšily o 9,9 procenta. Rekordní byl také růst kupní síly českých mezd. Po zohlednění inflace si totiž můžeme koupit o 8,2 procenta více zboží. Takové zvýšení reálných mezd v tomto století zatím nenastalo.
Méně odpracovaných hodin za stejné peníze. Islandu se osvědčil čtyřdenní pracovní týden
Islandu se osvědčil experiment, v jehož rámci byl několika tisícovkám zaměstnanců snížen počet pracovních hodin, ale mzda jim zůstala stejná. Výsledky dvou studií totiž ukázaly, že to nevedlo ke snížení produktivity či úrovně služeb. Zaměstnanci si pochvalovali menší stresovou zátěž a lepší rovnováhu mezi prací a osobním životem. Informovaly o tom britská výzkumná společnost Autonomy a islandské sdružení pro udržitelnou demokracii (ALDA).
„Meziroční indexy jsou do značné míry ovlivněny nízkou srovnávací základnou 2. čtvrtletí roku 2020,“ upozorňuje Český statistický úřad v doprovodné tiskové zprávě. Loni mezi dubnem a červnem totiž došlo k poklesu jak nominálních (o 0,6 procenta), tak reálných (o 3,6 procenta) mezd.
Zkreslení loňským poklesem
Statistici rovněž upozornili, že mzdový vývoj byl vysoce diferencovaný. Ve finančním sektoru došlo k poklesu nominální mzdy o 1,6 procenta, naopak nejvíce si polepšili zaměstnanci ve zdravotnictví a sociální péči. Jejich průměrná mzda se meziročně zvýšila o 43,8 procenta. Zde se ovšem projevila výplata mimořádných odměn za nasazení během koronavirové pandemie. Platy ve veřejné správě naproti tomu vzrostly jen o 0,8 procenta.
„Vzhledem k faktu, že meziroční indexy v některých odvětvích jsou výrazně ovlivněné loňskou základnou, dává větší smysl porovnávat vývoj mezd vůči srovnatelnému předcovidovému období, tedy s údaji za 2. čtvrtletí roku 2020,“ uvedl Dalibor Holý z ČSÚ, který zpracoval analýzu českého pracovního trhu za druhý letošní kvartál. I z tohoto srovnání nejlépe vycházejí zdravotníci a pečovatelé (+46,8 procenta), zaměstnanci finančního sektoru vydělávají o půl procenta méně než před dvěma lety.
Jednorázové a neudržitelné
Podle ekonomů je ale takový mzdový růst neudržitelný. „Za celý letošní rok však (nominální mzda) přidá pouze čtyři procenta, jelikož prudký vzestup druhého čtvrtletí je jednorázový,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové zvýšení mezd o více než 11 procent předčilo tržní očekávání. „Naopak Česká národní banka, která očekávala nominální růst mezd o 12 procent, může být se svým odhadem spokojena,“ uvedla pro CNN Prima NEWS. Také ona považuje vývoj ve druhém kvartále za mimořádný a nezopakovatelný. „Za celý letošní rok naše prognóza očekává růst průměrné mzdy v nominálním vyjádření o 4,8 a v reálném o 2,2 procenta,“ dodala.