Maloobchodní tržby bez započítání prodeje motorových vozidel se v červenci oproti minulému roku zvýšily o tři procenta, a to v reálném vyjádření, tedy po zohlednění vlivu růstu cenové hladiny. Jde o pozitivní překvapení, protože očekávání trhu i analytiků počítala se stagnací. Obchodníci utržili také o dvě procenta více v porovnání s předchozím měsícem.
V předpovědích vývoje maloobchodních tržeb jsou ale ekonomové opatrní. Na základě pozitivních dat z jediného měsíce ještě nelze určit, zda šlo o pouhé dohánění nákupů odložených z předchozích týdnů a měsíců, nebo zda jde o definitivní návrat k normálnímu spotřebnímu chování českých domácností. Svou roli také nepochybně sehraje pokles reálný mezd, který Český statistický úřad oznámil ve čtvrtek.
„V červenci byl mezi lidmi znát nárůst optimismu, což se projevilo i na ochotě utrácet v obchodech. Ale je otázkou, co přinesou další měsíce. Ve druhém čtvrtletí objem vyplacených mezd meziročně klesal a mzdy zůstanou v soukromém sektoru v útlumu v nejbližší době i nadále,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Michal Brožka, analytik Komerční banky. Připomněl také, že stále panuje nejistota ohledně epidemiologické situace a není tak jasné, „jak různá hygienická opatření zasáhnou běžný život“.
Zvykli jsme si na internet
Z hlediska sortimentních skupin se nejvíce zvýšily prodeje nepotravinářského zboží, kde tržby meziročně vzrostly skoro o šest procent reálně. Prodej potravin byl vyšší jen o 0,4 procenta, naopak pokles o 0,1 procenta nastal u pohonných hmot. Ačkoli tržby z prodeje motorových vozidel jsou oproti loňskému roku stále v červených číslech, červencový meziroční pokles se snížil na 11,6 procenta (v červnu byl propad 13,5 procenta).
Nadále přetrvával zájem o nákupy přes internet a zásilkové služby, kterým tržby vzrostly o více než pětinu. „Někteří lidé se sice vrátili k nákupům do kamenných prodejen, mnozí si v průběhu pandemie koronaviru zvykli na nové formy nakupování, u kterých setrvávají i po otevření kamenných obchodů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank připomněl také přetrvávající propad tržeb ve stravování (o 12 procent) a ubytování (o 50 procent), k němuž v červenci letošního roku došlo navzdory tomu, že mnoho Čechů trávilo dovolenou v domácích turistických destinacích. „To patrně souvisí s kapacitami zaměřenými na zahraniční turisty v tuzemsku,“ upozornil na možné vysvětlení, proč ani omezení cestování Čechů do zahraničí nemuselo stačit na vykompenzování ztrát v cestovním ruchu.