reklama

Případná druhá vlna pandemie: Nákup ochranných pomůcek je zdlouhavý, tvrdí odborníci

Státy by se podle Evropské komise měly snažit zabránit, v případě druhé vlny koronavirové pandemie, nedostatku ochranných pomůcek v nemocnicích. Problémem navíc může být kombinace s očekávanou podzimní chřipkovou epidemií. Podle odborníků ze zdravotnictví je ale nákup pomůcek skrze výběrová řízení velmi zdlouhavý.

reklama

„My máme to štěstí, že řízení už máme za sebou a můžeme nakupovat v rámci stejného objemu jako doposud. Pokud bychom ho ale dělali dnes, museli bychom počítat se šestiměsíční lhůtou,“ uvedl ředitel pražské nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

V Hradci Králové chybí operační pláště

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka má Česko pro případnou druhou vlnu dostatečné zásoby, například do policejního skladu v Opočínku na Pardubicku přijali 9. července z Číny poslední zásilku. Tuzemsko má prý ochranné pomůcky na šest týdnů, tedy na stejnou dobu, jakou trval nouzový stav vyhlášený 13. března.

K tématu

S dostatkem roušek nebo respirátorů souhlasí i lékařský náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové Michal Hudík. „Naše zásobení je uspokojivé. Splňujeme všechny podmínky ministerstva zdravotnictví, což znamená mít materiál na jeden měsíc v kritickém provozu. Jediný problém máme s jednorázovými operačními plášti, kterých je na trhu nedostatek,“ řekl pro CNN Prima NEWS Hudík.

Ten souhlasil i se slovy ředitele Motola Ludvíka ohledně zdlouhavého výběrového řízení. „Bohužel musím potvrdit, že byrokratický kolotoč je u nás velmi komplikovaný. Trvá velmi dlouho, než se dopracujeme k podpisu smlouvy. Po koroně nám dokonce někteří dodavatelé vypověděli smlouvy a nastavují je jinak a v jiné cenové hladině,“ vysvětlil Hudík.

Čtyři a půl miliardy

Ministerstvo vnitra od začátku pandemie nakoupilo prostředky za více než 4,5 miliardy korun, z toho za 300 milionů korun od českých dodavatelů. Jednalo se o téměř 138 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2 a 200 tisíc respirátorů FFP3. Dále pak šlo o ochranné štíty, obleky nebo návleky.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

  • Aktualizováno

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami. Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde v pátek začne úvodní fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus. Otestování se pak v příštích dvou týdnech uskuteční po celé zemi.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama