reklama

Případná druhá vlna pandemie: Nákup ochranných pomůcek je zdlouhavý, tvrdí odborníci

Státy by se podle Evropské komise měly snažit zabránit, v případě druhé vlny koronavirové pandemie, nedostatku ochranných pomůcek v nemocnicích. Problémem navíc může být kombinace s očekávanou podzimní chřipkovou epidemií. Podle odborníků ze zdravotnictví je ale nákup pomůcek skrze výběrová řízení velmi zdlouhavý.

reklama

„My máme to štěstí, že řízení už máme za sebou a můžeme nakupovat v rámci stejného objemu jako doposud. Pokud bychom ho ale dělali dnes, museli bychom počítat se šestiměsíční lhůtou,“ uvedl ředitel pražské nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

V Hradci Králové chybí operační pláště

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka má Česko pro případnou druhou vlnu dostatečné zásoby, například do policejního skladu v Opočínku na Pardubicku přijali 9. července z Číny poslední zásilku. Tuzemsko má prý ochranné pomůcky na šest týdnů, tedy na stejnou dobu, jakou trval nouzový stav vyhlášený 13. března.

K tématu

S dostatkem roušek nebo respirátorů souhlasí i lékařský náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové Michal Hudík. „Naše zásobení je uspokojivé. Splňujeme všechny podmínky ministerstva zdravotnictví, což znamená mít materiál na jeden měsíc v kritickém provozu. Jediný problém máme s jednorázovými operačními plášti, kterých je na trhu nedostatek,“ řekl pro CNN Prima NEWS Hudík.

Ten souhlasil i se slovy ředitele Motola Ludvíka ohledně zdlouhavého výběrového řízení. „Bohužel musím potvrdit, že byrokratický kolotoč je u nás velmi komplikovaný. Trvá velmi dlouho, než se dopracujeme k podpisu smlouvy. Po koroně nám dokonce někteří dodavatelé vypověděli smlouvy a nastavují je jinak a v jiné cenové hladině,“ vysvětlil Hudík.

Čtyři a půl miliardy

Ministerstvo vnitra od začátku pandemie nakoupilo prostředky za více než 4,5 miliardy korun, z toho za 300 milionů korun od českých dodavatelů. Jednalo se o téměř 138 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2 a 200 tisíc respirátorů FFP3. Dále pak šlo o ochranné štíty, obleky nebo návleky.

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Vláda

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Další články
reklama
reklama