reklama

Případná druhá vlna pandemie: Nákup ochranných pomůcek je zdlouhavý, tvrdí odborníci

Státy by se podle Evropské komise měly snažit zabránit, v případě druhé vlny koronavirové pandemie, nedostatku ochranných pomůcek v nemocnicích. Problémem navíc může být kombinace s očekávanou podzimní chřipkovou epidemií. Podle odborníků ze zdravotnictví je ale nákup pomůcek skrze výběrová řízení velmi zdlouhavý.

reklama

„My máme to štěstí, že řízení už máme za sebou a můžeme nakupovat v rámci stejného objemu jako doposud. Pokud bychom ho ale dělali dnes, museli bychom počítat se šestiměsíční lhůtou,“ uvedl ředitel pražské nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

V Hradci Králové chybí operační pláště

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka má Česko pro případnou druhou vlnu dostatečné zásoby, například do policejního skladu v Opočínku na Pardubicku přijali 9. července z Číny poslední zásilku. Tuzemsko má prý ochranné pomůcky na šest týdnů, tedy na stejnou dobu, jakou trval nouzový stav vyhlášený 13. března.

K tématu

S dostatkem roušek nebo respirátorů souhlasí i lékařský náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové Michal Hudík. „Naše zásobení je uspokojivé. Splňujeme všechny podmínky ministerstva zdravotnictví, což znamená mít materiál na jeden měsíc v kritickém provozu. Jediný problém máme s jednorázovými operačními plášti, kterých je na trhu nedostatek,“ řekl pro CNN Prima NEWS Hudík.

Ten souhlasil i se slovy ředitele Motola Ludvíka ohledně zdlouhavého výběrového řízení. „Bohužel musím potvrdit, že byrokratický kolotoč je u nás velmi komplikovaný. Trvá velmi dlouho, než se dopracujeme k podpisu smlouvy. Po koroně nám dokonce někteří dodavatelé vypověděli smlouvy a nastavují je jinak a v jiné cenové hladině,“ vysvětlil Hudík.

Čtyři a půl miliardy

Ministerstvo vnitra od začátku pandemie nakoupilo prostředky za více než 4,5 miliardy korun, z toho za 300 milionů korun od českých dodavatelů. Jednalo se o téměř 138 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2 a 200 tisíc respirátorů FFP3. Dále pak šlo o ochranné štíty, obleky nebo návleky.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama