Případná druhá vlna pandemie: Nákup ochranných pomůcek je zdlouhavý, tvrdí odborníci

Počet ochranných pomůcek v Česku

Dlouhá dodací lhůta ochranných pomůcek

Státy by se podle Evropské komise měly snažit zabránit, v případě druhé vlny koronavirové pandemie, nedostatku ochranných pomůcek v nemocnicích. Problémem navíc může být kombinace s očekávanou podzimní chřipkovou epidemií. Podle odborníků ze zdravotnictví je ale nákup pomůcek skrze výběrová řízení velmi zdlouhavý.

„My máme to štěstí, že řízení už máme za sebou a můžeme nakupovat v rámci stejného objemu jako doposud. Pokud bychom ho ale dělali dnes, museli bychom počítat se šestiměsíční lhůtou,“ uvedl ředitel pražské nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

V Hradci Králové chybí operační pláště

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka má Česko pro případnou druhou vlnu dostatečné zásoby, například do policejního skladu v Opočínku na Pardubicku přijali 9. července z Číny poslední zásilku. Tuzemsko má prý ochranné pomůcky na šest týdnů, tedy na stejnou dobu, jakou trval nouzový stav vyhlášený 13. března.

Nula ochranných pomůcek, takový je stav státních hmotných rezerv, přiznal předseda

„V tuto chvíli v hmotných rezervách z ochranných pomůcek máme nulu,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové předseda Správy státních hmotných rezerv ČR (SSHR) Pavel Švagr. „Reálné zásoby má ještě ve skladech ministerstvo vnitra a v Sedlčanech jsou ještě zásoby ministerstva zdravotnictví, odkud stále probíhá distribuce,“ dodal Švagr. Proto teď SSHR vypisuje zakázky pro doplnění zásob, aby se připravila na případnou druhou vlnu pandemie. Jenže SSHR zásobuje jen státní instituce a zaměstnance. Hospodářská komora ČR (HK) proto řeší, jak zajistit přípravu i pro soukromé podniky, uvedl v pořadu za HK Ivo Hlaváč s tím, že je potřeba také dbát na zvýšení podílu českých dodavatelů právě do státních hmotných rezerv.

S dostatkem roušek nebo respirátorů souhlasí i lékařský náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové Michal Hudík. „Naše zásobení je uspokojivé. Splňujeme všechny podmínky ministerstva zdravotnictví, což znamená mít materiál na jeden měsíc v kritickém provozu. Jediný problém máme s jednorázovými operačními plášti, kterých je na trhu nedostatek,“ řekl pro CNN Prima NEWS Hudík.

Ten souhlasil i se slovy ředitele Motola Ludvíka ohledně zdlouhavého výběrového řízení. „Bohužel musím potvrdit, že byrokratický kolotoč je u nás velmi komplikovaný. Trvá velmi dlouho, než se dopracujeme k podpisu smlouvy. Po koroně nám dokonce někteří dodavatelé vypověděli smlouvy a nastavují je jinak a v jiné cenové hladině,“ vysvětlil Hudík.

Čtyři a půl miliardy

Ministerstvo vnitra od začátku pandemie nakoupilo prostředky za více než 4,5 miliardy korun, z toho za 300 milionů korun od českých dodavatelů. Jednalo se o téměř 138 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2 a 200 tisíc respirátorů FFP3. Dále pak šlo o ochranné štíty, obleky nebo návleky.

Tagy: