Ani inflace, která se už několikátý měsíc drží nad třemi procenty, nepřesvědčila centrální bankéře ke změně měnové politiky České národní banky. Podle odborníků to však není žádné překvapení a vzhledem k nástupu druhé vlny koronavirové pandemie bude časem na místě se bavit o použití nestandardních měnověpolitických nástrojů. Ve hře může být i obnovení intervencí proti koruně.
Všechny klíčové úrokové sazby České národní banky zůstaly po středečním zasedání bankovní rady beze změny. Hlavní měnověpolitický nástroj v podobě dvoutýdenní reposazby bude i nadále činit 0,25 procenta. Rozhodla o tom většina ze sedmi členů bankovní rady ČNB. Podle odborníků si tak centrální bankéři nechávají manévrovací prostor pro případ, že by druhá vlna koronavirové pandemie prohloubila propad tuzemského hospodářství.
„V tuto chvíli nadále předpokládáme dlouhodobější stabilitu hlavních sazeb České národní banky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank s tím, že středeční rozhodnutí bankovní rady bylo trhy očekáváno. Upozornil však, že v budoucnu nelze vyloučit další uvolnění měnové politiky s ohledem na nástup druhé vlny koronavirové pandemie, jež by mohla českou ekonomiku přiblížit k nepříznivému scénáři, který ČNB představila v květnové makroekonomické prognóze. „ČNB ale zavedení záporných sazeb spíše dlouhodobě nevítá, bylo by tedy potřeba měnovou politiku uvolnit pomocí nestandardních nástrojů. Ty ale zatím ČNB nespecifikovala – v úvahu připadá kvantitativní uvolňování, obnovený kursový závazek či různé podpůrné dodávky likvidity do finančního systému,“ doplnil Seidler.
Inflace klesne sama
„Odchylka současného vývoje od poslední prognózy je malá a z tohoto důvodu považuje ČNB měnové podmínky za dostatečně uvolněné. Z druhé strany s ohledem na vysoká rizika budoucího vývoje není ani přes oslabení koruny v tuto chvíli důvod pro úvahy o zvyšování úrokových sazeb,“ myslí si Michal Brožka, analytik Komerční banky. Brožka je přesvědčený, že ČNB zatím případné nestandardní nástroje ponechá bez povšimnutí, jejich použití však také do budoucna nevylučuje. „Kloníme se k tomu, že nejpravděpodobnějším nástrojem v případě potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek by byl kurs koruny, což se aktuálně děje i bez intervence ČNB,“ dodal.
Také podle Lukáše Kovandy ČNB nejspíše úrokové sazby delší dobu měnit nebude. „V základním scénáři platí, že ČNB nebude se sazbami hýbat ani ve zbytku letošního roku, ani v roce příštím. Byť jde o scénář základní, je zatížen enormní mírou nejistoty,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Centrální bankéře může nechat klidnými i současná míra inflace, která převyšuje tříprocentní hranici, a je tak vyšší než horní hranice tolerančního pásma pro inflační cíl. „Na horizontu měnové politiky, tedy v příštích dvanácti až osmnácti měsících, se inflace sníží samovolně,“ dodal Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.