Česká obchodní inspekce (ČOI) toleruje prodej nelegálních respirátorů s označením KN95 a N95, kterým na rozdíl od respirátorů třídy FFP2 chybí certifikace podle evropské normy. Tvrdí to Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich v reakci sdělil, že technické normy v českém právním řádu nemají samy o sobě obecnou závaznost a označení KN95 nebo N95 na respirátoru neznamená nic zavrženíhodného.
„Nikdy nelze zcela vyloučit, že deklarace úrovně FFP2, KN95 či N95 na konkrétním kusu z nějakého důvodu neodpovídá skutečnosti. To už je ale problematika zcela odlišné úrovně, která neopodstatňuje snahy prohlásit v rámci konkurenčního boje jakostní deklaraci podle technické normy za nelegální na našem trhu,“ řekl Fröhlich.
Nanotechnologická asociace uvedla, že rok staré nezávazné doporučení Evropské komise umožňovalo dozorovým orgánům členských zemí udělování dočasných lokálních výjimek pro ochranné prostředky bez evropské certifikace. Důvodem podle ní byl kritický nedostatek těchto produktů způsobený celoevropským kolapsem zásobování v důsledku šířící se pandemie nemoci COVID-19.
ČOI podle asociace žádosti o takové výjimky oficiálně přijímala od 13. března do 15. června 2020. Dodavatelé, kterým výjimku udělila, měli k dispozici tři měsíce, během kterých mohli podmíněně dodávat respirátory na trh za předpokladu, že této lhůty využijí k řádné plnohodnotné certifikaci podle evropské technické normy EN 149. Pokud během tříměsíčního procesu respirátor neprokázal vlastnosti stanovené evropskou legislativou, měl být podle asociace bezodkladně stažen z trhu.
Pravidla mají platit pro všechny.
„Stát dovozcům nelegálních respirátorů KN95 a N95 protizákonný prodej nejen umožňuje, ale vláda jim ještě na jejich nelegální zboží odpustila DPH. Je na čase, aby zákony v ČR začaly platit pro každého. Vyzýváme vládu, aby přestala poškozovat poctivé české výrobce a ukončila podporu prodeje nelegálního zboží,“ řekl v sobotu předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.
Podle předsedkyně představenstva Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků Jany Vykoukalové někteří nepoctiví dodavatelé na trh nadále uvádějí necertifikované výrobky bez označení CE. „Orgán dozoru nad trhem toto protiprávní jednání dostatečně razantně neřeší, nelegální výrobky nestahuje z trhu, neudílí citelné pokuty, a navíc aktivně neřeší prodej respirátorů nesplňujících evropskou normu EN 149,“ dodala.
Asociace nanotechnologického průmyslu ČR kritizuje prodej respirátorů s mimoevropským označením KN95 a N95 dlouhodobě. Mluvčí ČOI Fröhlich na začátku února argumentoval, že obchodníci mohou doprodávat zásoby získané díky výjimce z loňského jara.
Výjimka neplatí do vyprodání zásob.
„Osobně jsem viděl hned několik takových výjimek a na žádné z nich nebylo uvedeno, že by platila do vyprodání zásob. Žadatel směl dodávat na trh osobní ochranné prostředky bez evropského označení CE pouze po dobu platnosti dotyčné výjimky,“ vysvětlil právní expert Jakub Král.
Podle Fröhlicha však o tom, zda lze, či nelze výrobky uvedené legálně na trh doprodat, nerozhoduje okolnost, zda to bylo výslovně uvedeno v textu povolení. „Výrobky uvedené legálně na trh, což je i případ respirátorů splňujících podmínky dotyčného povolení, na něm z povahy věci již mohou zůstat,“ uvedl.