Ochrání vás FFP2 před koronavirem? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Přestože je v Česku i v dalších zemích světa povinnost nosit respirátor FFP2, není primárně určen pro ochranu před koronavirem. I tak šíření nákazy brání. Jak je to možné? Zeptali jsme se odborníků, kteří již čtvrt století vyrábí filtry do masek pro vojáky, i těch, kteří šíří osvětu o tom, jak poznat kvalitní respirátor.
„Respirátor byl vyvinut jako ochranná pomůcka pro truhláře, lakýrníky nebo lidi v průmyslu, aby chránil před velkými částicemi, ne před toxickými látkami, natož viry. Tam, kde se chcete opravdu chránit, musíte použít ochranný prostředek typu masky nebo polomasky s filtrem FFP3,“ řekl CNN Prima NEWS spolumajitel společnosti Avec Chem Michal Filipi.
Jeho firma se už více než pětadvacet let věnuje právě výrobě filtrů a obličejových masek, které dodává armádám do více než 60 zemí světa. Nyní se ve své laboratoři spolupodílejí na testování respirátorů, které se objevily na českém trhu a u nichž se uvádí, že před koronavirem chrání. V současnosti čekají na udělení certifikátu od Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, který v Česku testování respirátorů provádí.
I tak proti koronaviru ochránit mohou
„Respirátory nebyly nikdy vyvinuté na to, aby chránily před viry. To ale neznamená, že před nimi skutečně ochránit nemohou. Pokud se bavíme o prostředí, kde nedochází k vysokým koncentracím, jako je ulice nebo nákupní centrum, tak zaručeně ochrání. Navíc nebudete virus šířit dál. Tam, kde ale potřebujete vysokou ochranu proti viru jako u policie, na zdravotnických pracovištích, u hasičů nebo armády, tak tam by se měly používat ochranné prostředky, které zaručí mnohem vyšší ochranu,“ dodal Filipi.
Výrobci, distributoři ani politici o primární funkci respirátorů ale za současného stavu pandemie otevřeně hovořit nechtějí. Jedni se bojí poklesu zisků a druzí zase toho, že by lidé přestali ochranu nosit úplně.
Respirátory, které se na českém trhu objevují a prodávají, by měly splňovat evropskou normu EN 149 a takto by měly být i označeny. Na to, aby ji splnily, musí v laboratoři projít tzv. parafínovým testem neboli testem na aerosol, a podle toho, kolik částeček tohoto aerosolu propustí, tak získají označení FFP1, FFP2, nebo FFP3. Na to, aby mohl být výrobek označen jako FFP1, musí zadržet více než 80 procent aerosolu, na FFP2 je to 94 procent aerosolu a na FFP3 až 99 procent.
Problém je ve dvou věcech: Zaprvé, že velikost koronaviru je menší než částečky, na které jsou respirátory testované a zadruhé, že testy jsou prováděny v ideálním prostředí a neberou tak v úvahu to, že když si dá člověk respirátor na obličej, nemusí úplně dokonale přiléhat. Tím se pak jeho funkce snižuje.
„Když vypukla pandemie, Světová zdravotnická organizace vyhodnotila, že evropská norma EN 149 je ta nejvyšší možná a doporučila ji k tomu, abychom zabránili přenosu kapénkové infekce. Stoprocentně nás neochrání, protože například vir pronikne kolem nosu, pod bradou nebo přes vousy. Nikdo netvrdí, že tyto pracovní ochranné pomůcky vás stoprocentně ochrání,“ doplnil pro CNN Prima NEWS podnikatel Aaron Günsberger, který s firmou Avec Chem spolupracuje a zároveň založil facebookovou skupinu Ochranné pomůcky v ČR, kam pravidelně dává výsledky testů jednotlivých respirátorů.
Rozhodující je velikost viru
S tím, že respirátory mohou v současné době pomoci zastavit šíření pandemie, souhlasí i právní expert Jakub Král ze vzdělávací a konzultační společnosti Porta Medica, která pomáhá v osvětě, jak by měl respirátor fungovat a jaké náležitosti by na sobě měl mít výrobek uveden.
„Velikost samotného koronaviru je sice menší než velikost částic NaCl v rámci testovácího aerosolu, avšak v reálném životě se koronavirus ve vzduchu obvykle také nevyskytuje zcela izolovaně a je buď součástí kapénky, anebo je navázán na různé pevné částice. Takže samotná filtrační vrstva certifikovaných respirátorů bývá poměrně efektivní,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Král.
Daleko větším rizikem je podle něj to, že se koronavirus dostane do těla právě kvůli tomu, že respirátor správně nepřiléhá na obličej. „V takovém případě může proniknout k dýchacím cestám kolem tváří nebo okolo nosu,“ dodal Král, s nímž se shodují i další odborníci.
O tom, že respirátory nejsou primárně testované na velikost koronaviru, v týdnu informovala i německá média s tím, že dokonce až osm a půl milionu respirátorů FFP2 od třinácti dodavatelů nechrání proti koronaviru tak, jak by měly. Vyplynulo to z testů společnosti Dekra, která se specializuje na kontrolu a certifikaci výrobků.
Ve spolupráci se zmíněnými odborníky CNN Prima NEWS připravuje velký přehled respirátorů, které testováním prošly a mají šanci vás proti nákaze ochránit. Prvním důležitým faktorem je to, aby měl respirátor na první pohled všechna správná označení. Právě proto vytvořila společnost Porta Medica jednoduchý návod, na základě kterého si každý laik může snadno ověřit, zda respirátor, který si koupil, evropskou normu EN 149 splňuje.