České domácnosti si loni polepšily skoro o 4 procenta. Letos jejich příjmy ale propadnou

Tuzemské domácnosti v loňském roce rozpouštěly své úspory. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. Reálné spotřební výdaje totiž v roce 2021 vzrostly více než reálné příjmy. Letošní rok ale přinese Čechům zřejmě nejhlubší propad kupní síly výdělků od vzniku samostatné České republiky.

Celkový objem peněžních a nepeněžních příjmů českých domácností v reálném vyjádření, tedy po odečtu vlivu inflace, se loni zvýšil o 3,9 procenta. Zároveň se snížila míra úspor na 20,1 procenta, což je o 1,1 procentního bodu méně než v roce 2020. Je to v souladu s tím, jak domácnosti loni utrácely. Jejich spotřební výdaje (opět v reálném vyjádření) byly totiž o 5,1 procenta vyšší než v roce 2020.

Podle statistiků reálné příjmy domácností rostly nejrychleji ve druhém loňském čtvrtletí, a to o 7,3 procenta v meziročním srovnání. Naopak poslední kvartál výdělky Čechů téměř stagnovaly, když vzrostly jen o 0,1 procenta. Ve druhém kvartálu 2021 rovněž nejrychleji rostla spotřeba, a to o 9,7 procenta, nejhorší výsledek se dostavil hned v období od ledna do března loňského roku, kdy Češi utráceli o tři procenta méně než ve stejném čtvrtletí roku 2020.

Zlepšení až příští rok

V letošním roce se však českým domácnostem bude dařit o poznání hůře. Česko totiž čelí mimořádně vysoké inflaci, která dosahuje úrovní v tuzemsku téměř čtvrtstoletí nevídaných. Podle některých odhadů mají ceny za celý letošní rok stoupnout o 12,6 procenta, uvedla v nedávné prognóze Raiffeisenbank. Naproti tomu nominální mzdy mají vzrůst jen asi o 7,5 procenta. V takovém případě by se kupní síla českých výdělků snížila asi o pět procent. To by byl nejhlubší propad vzniku samostatné České republiky.

Zlepšení by mohlo přijít až v roce 2023. „V příštím roce již očekáváme svižný růst mezd i v reálném vyjádření. Ve snaze o alespoň částečnou kompenzaci vyšších životních nákladů budou zaměstnanci podle našeho názoru ve svých mzdových vyjednáváních více neústupní,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Martin Gürtler. Podle něho by se zlepšená ekonomická situace mohla nakonec projevit v podobě větší vstřícnosti i u zaměstnavatelů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

17:02

Evropští lídři jednoznačně odsuzují ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny

16:51

USA reagují na ruskou anexi ukrajinských oblastí. Uvalily sankce na ruské firmy

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.