České dráhy testují speciální aplikaci pro strojvedoucí. Má upozornit i na protijedoucí vlak
České dráhy začínají testovat speciální aplikaci pro strojvedoucí na svých tratích. Reagují tak na tragickou srážku vlaků ze začátku července, kdy u Perninku zemřeli dva lidé. Aplikace má upozornit i na protijedoucí vlak.
Aplikace má dvě základní funkce. Jedna strojvedoucímu připomíná povinnost nahlásit se dirigujícímu dispečerovi a vyžádat si souhlas k další jízdě a druhá ho upozorňuje na jiné vlaky. Dokáže si přitom poradit i s výpadkem mobilního nebo GPS signálu: při ztrátě jednoho jízdu vlaku dopočítá.
Ťok: Za nehody vlaků může systémová chyba. Vstávám v šest a politika mi nechybí
Říkat, že za sérii vlakových nehod může lidská chyba, není fér. V Českých drahách je systémová chyba, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS někdejší ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok. Mluví také o tom, proč se nestane velvyslancem v Indonésii a proč mu nechybí politika.
Aplikaci čeká testování na tratích Domažlice–Tachov, Choceň–Litomyšl a Karlovy Vary – Potůčky. Právě na poslední jmenované trati se v úterý 7. července srazily dva osobní vlaky. Nehoda si vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. „Novou aplikací budou vybaveny všechny tablety strojvedoucích, kteří jezdí po jednokolejných tratích. Právě u nich je největší riziko lidské chyby, a tím i možné srážky,“ vysvětlil generální ředitel Českých drah Václav Nebeský.
Nové technické řešení poskytnou České dráhy zdarma všem soukromým dopravcům. A v budoucnu ho mají využívat i hasiči a ostatní složky integrovaného záchranného systému. Železniční nehody jsou totiž specifické právě tím, že se zpravidla odehrají na nepřístupných místech. „Identifikace místa je přitom v prvních chvílích naprosto klíčová,“ zdůraznil zástupce ředitele HZS Karlovarského kraje Jindřich Volf.
Testování aplikace v ostrém provozu potrvá do konce prázdnin. Se začátkem školního roku by ji už měli mít všichni strojvedoucí, kteří jezdí po tratích bez automatických bezpečnostních prvků.