Koronavirus v Česku: Vlčnov znovu nasadil roušky, horníky z OKD čekají další testy

České nemocnice se chystají na případnou druhou vlnu pandemie nového koronaviru

V České republice je podle ministerstva zdravotnictví aktuálně 4705 lidí nakažených koronavirem. Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku prokázaly testy COVID-19 u osmi lidí, v obci tak od dnešního odpoledne platí povinnost nosit roušky. Nakaženého pracovníka z Filipín hlásí Českolipská firma Bombardier a zaměstnance OKD čeká další kolo testů.

Největší ohniska nákazy zůstávají i po uklidnění situace na Karvinsku. Na dolech ČSM Sever a Jih hygienici evidují skoro 1200 nakažených lidí. „Je v plánu opakovaně otestovat všechny pracovníky dolů ČSM Sever, Jih a Československé armády kromě těch, kteří při prvním testování vyšli pozitivní,“ uvedl pro CNN Prima NEWS epidemiolog Petr Kopřivík. Podle něj by mělo testování trvat asi 4 dny a otestováno by mělo být okolo 4 000 lidí.

O nákaze ve Vlčnově u Uherského Hradiště informoval v pátek na svém facebookovém profilu hejtman zlínského kraje Jiří Čuněk (KDU-ČSL). Hygienici tak obyvatelům obce nařídili, aby začali znovu nosit roušky a používali dezinfekci. Od začátku epidemie v kraji zaznamenali 420 pozitivních testů. Nejvíce případů – 167, se objevilo právě v tomto regionu.

Od sobotní 16. hodiny tak musejí lidé v obci z nařízení hygieniků povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 lidmi, je nutné při nich dodržovat rozestupy.

Opatření platí na území obce se zhruba 3000 obyvateli až do odvolání. Jeho součástí je i zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb. Nařízení o povinném nošení roušek se nevztahuje na děti do dvou let, děti při pobytu v mateřské škole nebo osoby s poruchou intelektu.

„Celkově je ve zlínském kraji situace relativně dobrá. Na šest set tisíc obyvatel v kraji není 420 nakažených za dobu pandemie mnoho. Problém nám spíš dělá to, že se COVID-19 objevil u deseti zdravotnických pracovníků v Uherskohradišťské nemocnici, kde se opět musela omezit operativa a některá oddělení,“ řekl pro CNN Prima NEWS Čunek.

Opatření ve Vlčnově jsou podle Čunka pouze preventivní. Mají donutit lidi, aby si dávali větší pozor, protože přenos, jak se ukázalo, není pouze mezi rodinnými příslušníky. „Jedná se spíše o přenos mezi lidmi, kteří přišli ke kontaktu při různých sportovních akcích. Takže zavírání obchodů, kostela a jiných zařízení se teď konat nebude,“ oznámil Čunek.

Daleko závažnější je podle Čunka situace v uherskohradišťské nemocnici. „Právě kvůli ohrožení pacientů došlo k masivnímu testování v nemocnici. Co se týká Vlčnova, tak testování bude u všech, kteří přišli do kontaktu s nakaženými. To znamená abychom věděli, kolik lidí půjde do karantény, a samozřejmě se trasuje, kde se zhruba nakažení lidé pohybovali,“ dodal Čunek.

Pracovníci z Filipín jsou v karanténě

Potíže s nákazou koronavirem řeší také v českolipské firmě Bombardier Transportation, která se zabývá výrobou vlakových souprav. U jednoho pracovníka ze skupiny Filipínců, kteří ve středu přicestovali do České Lípy, potvrdily testy covid-19. V izolaci skončil nejen on, ale i všichni ostatní členové skupiny, přestože jejich testy vyšly negativně. Dvoutýdenní karanténu hygienici nařídili i všem ostatním filipínským pracovníkům českolipské firmy Bombardier Transportation ČR, informovala mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

„Zásobování potravinami je pro tyto pracovníky zajištěno, jsou poučení o tom, jak se mají v této situaci chovat. Žádný z 15 nových pracovníků nebyl v kontaktu s ostatními zaměstnanci firmy Bombardier,“ doplnila mluvčí radnice. Vedení města podle ní situaci sleduje a je v kontaktu s ředitelem Bombardieru, krajskou hygienickou stanicí i policií. „Situace je pod kontrolou a věříme, že se ji podaří zvládnout stejně jako před časem v Liberci,“ dodala mluvčí.

Zpřísněná opatření v Moravskoslezském kraji pod palbou kritiky

Hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření platná na Karvinsku na celý Moravskoslezský kraj s okamžitou platností. V regionu přibývají ohniska nákazy a nemoc se šíří do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) a pořadatelé kulturních akcí ale hygieniky kritizují. Opozice vyzvala ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) k rezignaci, k takovému kroku se ale Vojtěch nechystá. Ministr zdravotnictví se nicméně na Twitteru občanům postiženého regionu omluvil za nepříjemnosti spojené s náhlým zavedením opatření.

Podle Vondráka není situace v Moravskoslezském kraji ničím výjimečná. Podle něj byl krok hygieniků příliš tvrdý a také neopodstatněný. Proto chystá svolat na pondělí bezpečnostní radu kraje, kde chce slyšet jasná odůvodnění právě od hygieniků: „Padla odůvodnění na dost obecné úrovni. Na dotaz, zda to jde doložit konkrétními čísly odpověď nezazněla. Budu chtít, aby ředitelka Krajské hygienické správy (KHS) Pavla Svrčinová řekla, proč tak učinila a hlavně jednání fakticky odůvodnila.“

Svrčinová uvedla, že opatření jsou z toho důvodu, že se v kraji objevují malá ohniska a lidé s pozitivním testem na koronavirus, aniž by se přesně vědělo, kde k nemoci přišli. Z toho důvodu se hygienici z hodiny na hodinu rozhodli zpřísnit opatření v Moravskoslezském kraji.

Nemoc COVID-19 se objevila například v Městské nemocnici Ostrava, na dětském táboře ve Štramberku nebo v různých podnicích na Ostravsku, Novojičínsku i Frýdecko-Místecku. Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku na 100 000 obyvatel zhruba 49 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to 29 nakažených na 100 000 obyvatel.

Třetím nejpostiženějším regionem Česka za posledních sedm dní je Mělnicko, kde v uplynulém týdnu přibylo více než 19 případů nákazy na 100 000 obyvatel. Lokální ohnisko se tam objevilo v Čečelicích. Jedná se o brigádní pracovníky zemědělské firmy, kteří jsou na ubytovně, u deseti z nich testy ukázaly onemocnění COVID-19.

Opatření naopak zvolnila na Kutnohorsku, kde už není potřeba nosit roušky ve vnitřních prostorách. Mimořádná opatření byla vyhlášena před týdnem kvůli ohnisku COVID-19 v Církvici. Nárůst počtu nakažených je už minimální. Za posledních sedm dní je to zhruba devět případů na 100 000 obyvatel.

Tagy: