V období nouzového stavu a přiškrcené ekonomiky a krátce poté přišlo státu přes 13 tisíc žádostí o peněžní dávku mimořádné hmotné pomoci. Úřady práce vyplatily pouze zhruba polovinu z nich. Nejvíce žádostí přišlo na krajské úřady v Praze, Ostravě a v Ústí nad Labem.
V polovině března odstartovala kvůli šíření nového typu koronaviru nevídaná epidemiologická ale i ekonomická krize. Tu dodnes zkouší řešit řada vládních podpůrných programů pro zasažené živnostníky, ale i pro rodiče, kteří se den ze dne ocitli s dětmi doma kvůli uzavřeným školám.
Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim
Nouzový stav je minulostí, hospody a restaurace otevřely své vnitřní prostory, roušky už nejsou venku povinné a protiepidemická opatření téměř končí. Česká republika se „probouzí“ z karantény a zdá se, že s ní i její ekonomika. Čísla z trhu práce tento optimismus podporují. Jenže to nejhorší prý má země teprve před sebou. Ekonomové věští, že do konce roku bude v republice půl milionu nezaměstnaných.
Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová pomoc při nenadálé životní události pro lidi v hmotné nouzi. V odůvodněných případech ji lze poskytnout opakovaně. Dávka se poskytuje na základě celkového zhodnocení individuální a příjmové, sociální a majetkové situace žadatele.
V období od 1. března do 24. června byl počet žádostí o mimořádnou hmotnou pomoc 13 544. Počet přiznaných žádostí je 7 541 a celkem bylo na základě přiznaných žádostí vyplaceno téměř 28 milionů korun. Průměrná částka přiznané pomoci byla 3 690 korun. Čísla pochází z ministerstva práce.
Nejčastěji úřady práce odmítaly žádosti kvůli příjmové situaci žadatele, která dle nich umožnila uhradit požadované náklady z vlastních zdrojů, či protože byla situace žadatele dlouhodobějšího charakteru a výpadek příjmů nebyl způsoben vyhlášeným mimořádným stavem nouze.
Nejvíce žádostí evidují krajská pobočka úřadu práce v Praze (2 921), v Ostravě (1 884) a v Ústí nad Labem (1 339). Nejméně Jihlava (269), Pardubice (400) a Hradec Králové (441).
O dávce debatovaly Maláčová a Richterová
Mimořádná okamžitá pomoc byla jedním z témat nedělní diskuze ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a první místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olgy Richterové v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Debatovaly, zda byla pomoc dostatečná a zda úřady práce takzvanou MOPku vyplácely, jak měly. V souvislosti s vyplácením mimořádné okamžité pomoci uvedla Richterová i konkrétní případy, kterými se Maláčová slíbila zabývat.
Nezaměstnanost může vzrůst o stovky tisíc lidí, řekla ministryně Maláčová v Partii
Úřady práce jsou na růst nezaměstnanosti připraveny, tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by se také mělo začít diskutovat o navýšení podpory v nezaměstnanosti, uvedla to v pořadu Partie na CNN Prima NEWS. Odhady růstu nezaměstnanosti v kontextu koronavirové krize se točí okolo sedmi až deseti procent, dodala.
„Na mě se obrací lidé v zoufalých situacích. Mám připravené podklady paní, důchodkyně, která je v šoku. Žádala o mimořádnou okamžitou pomoc a prořekla se, že přežila poslední měsíc, protože jí půjčili přátelé. A úředníci kontrolovali ty lidi, kolik jí dali,“ řekla Richterová s narážkou na to, že zmíněnou dávku úřady poskytují na základě celkového zhodnocení individuální a příjmové, sociální a majetkové situace žadatele.
Maláčová v Partii slíbila, že tento konkrétní případ prověří, ale dřívější podobné „historky“ se podle ní ukázaly jako nepravdivé a za prací úřadů práce během koronakrize stála. Richterová později pro CNN Prima NEWS uvedla, že podklady k pozoruhodným případům už ministryni Maláčové předala.