Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká růst HDP o 1,9 procenta a příští rok o 3,5 procenta. V předchozí srpnové prognóze přitom počítala letos s růstem o 3,5 procenta a příští rok o 4,1 procenta. Po jednání bankovní rady o tom ve čtvrtek informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pro rok 2023 ČNB odhad zlepšila na 3,8 procenta z předchozích tří procent.
Zároveň centrální banka výrazně zvýšila odhad inflace. Letos ji čeká na průměrných 3,7 procenta, v srpnu to byla tři procenta. Příští rok by pak inflace měla podle odhadu stoupnout na 5,6 procenta z dříve odhadovaných 2,8 procenta. V roce 2023 by měla inflace klesnout na 2,1 procenta.
Obnovenému hospodářskému růstu bude podle Rusnoka nadále pomáhat zvyšující se spotřeba domácností. „Ta těží mimo těží z utrácení části vynucených úspor i z svižného mzdového růstu na opětovně se přehřívajícím trhu práce,“ vysvětlil guvernér s tím, že růst ekonomiky podpoří také investiční aktivita firem i vlády.
Kdy se Česko vrátí do normálu?
Zároveň ale až do roku 2022 bude růst tlumen přetrvávajícími problémy v globálních výrobních a dodavatelských řetězcích. „Na předpandemickou úroveň se domácí ekonomická aktivita vrátí na konci roku 2022,“ upozornil Rusnok.
Zároveň centrální banka výrazně zvýšila odhad inflace. Letos ji čeká na průměrných 3,7 procenta, v srpnu to byla tři procenta. Příští rok by pak inflace měla podle odhadu stoupnout na 5,6 procenta z dříve odhadovaných 2,8 procenta. V roce 2023 by měla inflace klesnout na 2,1 procenta. Během zimy se inflace podle Rusnoka přiblíží sedmi procentům.
Zároveň v nových odhadech centrální banka počítá letos nadále s průměrným kurzem koruny 25,6 Kč/EUR. Příští rok pak počítá nově s průměrným kurzem 24,2 koruny za euro a v roce 2023 s 23,9 Kč/EUR. V srpnu odhadovala pro příští rok kurz 24,50 koruny za euro a pro rok 2023 pak 24,20 koruny za euro. „Koruna nejprve znatelně zpevní v reakci na strmý růst sazeb. V průběhu příštího roku tempo jejího posilování zvolní,“ uvedl Rusnok.
Výrazná rizika nezmizela
Nejistoty a rizika nově odhadovaného vývoje vyhodnotila podle Rusnoka bankovní rada jako výrazné, ale v souhrnu nezpochybňující vyznění nové prognózy. Rizika ve prospěch růstu cen jsou další poruchy v globálních výrobních a dodavatelských řetězců, slabší kurz koruny, zvýšení inflačních očekávání a výraznější nárůst cen energií a nájemného. Jako protiinflační riziko ČNB označila konsolidaci veřejných financí novou vládou.
Ministerstvo financí ve své aktuální srpnové makroekonomické predikci počítá letos s růstem ekonomiky o 3,2 procenta a pro příští rok odhaduje zrychlení tempa růstu na 4,2 procenta.