Česká národní banka (ČNB) šokuje Česko i svět. Ve čtvrtek se rozhodla zcela nečekaně razantním způsobem navýšit základní úrokovou sazbu – ze stávající úrovně 1,5 procenta na 2,75 procenta. A lze předpokládat, že pro letošek ČNB se zvyšováním sazeb neskončila, uvádí v komentáři ekonom Lukáš Kovanda. Jeho celé znění si můžete přečíst v tomto článku.
Jedná se o nejvýraznější jednorázové zvýšení základní úrokové sazby ČNB od června 1997. Centrální banka velmi rozhodným způsobem „sundává nohu z plynu“ a snaží se rychle vrátit měnovou politiku do normálního režimu. Čeští analytici čekali růst o 0,5, maximálně pak o 0,75 procentního bodu. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg pak odhadovali růst sazeb o jeden procentní bod.
Základní sazba ČNB tak bude s platností od pátku nejvyšší za celé období od prosince roku 2008. Tehdy ČNB upravovala základní sazbu v důsledku probíhající světové finanční krize, která kulminovala po pádu investiční banky Lehman Brothers v září 2008.
Snaha o zmírnění inflace
V těchto dnech ČNB sazbu prudce zvyšuje, neboť se s rostoucí a nečekanou vehemencí snaží mírnit zejména inflační očekávání. Hrozí totiž, že se současný rychlý obecný růst cen skrze právě navýšená očekávání promítne do mzdových vyjednávání, takže by pak rapidní inflace definitivně ztratila svoji přechodnou povahu. Hrozilo by, že ČNB nebude uspokojivě plnit svůj zákonný mandát zdržování cenové stability.
Koruna v reakci na krok ČNB prudce posílila z více než 25,55 pod 25,40 za euro.
Lze předpokládat, že pro letošek ČNB se zvyšováním sazeb neskončila, to prosincové však zřejmě už tak výrazné nebude. Sazba by pro letošek mohla zakončit na úrovni rovných tří procent. Na takový růst základní sazby budou muset reagovat také banky, a to třeba prudkým zdražením hypoték. Průměrná sazba hypoték v ČR tak poměrně rychle vzroste z nynějších zhruba 2,5 na více než čtyř procenta.