reklama

Česko, dojná kráva Evropy. Kolik od nás odejde na dividendách a jak tomu zabránit?

Z České republiky každý rok odchází stovky miliard korun v podobě zisků zahraničních investorů. Odliv dividend je často trnem v oku některých domácích politiků, kteří mají pocit, že jde o projev nespravedlnosti. Jenže jde o dědictví z dob minulých. Jak éry před rokem 1989, tak po ní.

reklama

Nedávno si zálusk na miliardy z dividend odplouvajících z filiálek a dceřiných společností zahraničních firem podnikajících na českém území dělal Vladimír Špidla (ČSSD). Někdejší předseda vlády v pátečním vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS dokonce navrhl, aby si z nich český stát vzal nemalou část a financoval z ní tuzemské důchody. „Když si z nich třetinu uřízneme, nastane solidní rovnováha penzijního systému,“ řekl.

Takový návrh ale doslova zděsil Špidlova oponenta v diskusi, poslance a ekonomického experta ODS Jana Skopečka. „Nemůžeme přece zahraničním investorům říci: ‚Co si teď vyděláte, tak vám znárodníme.‘ Jestli chce pan Špidla třetinu vzít, tak to je na úrovni znárodnění,“ namítl Skopeček. A připomněl, že prosperita České republiky byla a je do značné míry na zahraničních investicích závislá.

Odpovědnost je na politicích

Kolik by to vlastně bylo peněz, kdyby Česko Špidlovo volání vyslyšelo a skutečně si z odlivu zisků do zahraničí třetinu uřízlo? Pohled do výkazu, v němž se zaznamenává objem veškerých peněžních toků mezi domácí ekonomikou a zahraničím (platební bilance), napovídá, že by to úplně zanedbatelná suma nebyla. V loňském roce z Česka do ciziny odteklo v podobě takzvaných „důchodů z investic“ téměř 208 miliard korun. Třetině tak odpovídá necelých 70 miliard korun. V roce 2019 činil čistý odliv zisků 333,5, o rok dříve 313 a v roce 2017 315 miliard korun.

„Není mi vůbec jasné, jak by to chtěl pan Špidla určovat. Znamenalo by to, že třetinu odvede jen někdo, nebo všichni? Jde o bilanci. To znamená, že na jedné straně odplouvají zisky z Česka, ale na druhé současně také do Česka připlouvají z investic českých firem v zahraničí. Vztahovala by se daň jen na rozdíl v přílivu a odlivu zisků, nebo na všechny zisky, které jdou od nás pryč?“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

„Zpytovat svědomí by měl právě pan Špidla, který seděl ve vládách, jež k nám lákaly zahraniční investory na daňové prázdniny a na lacinou pracovní sílu. Od začátku bylo jasné, že zahraniční kapitál k nám bude proudit za účelem dosažení zisku. Proč se tedy dnes někdo diví, že odsud tento zisk plyne zpět za hranice?“ řekl CNN Prima NEWS Martin Slaný, hlavní ekonom skupiny DRFG.

Opusťme model 90. let

Faktem je, že tuzemská ekonomika by mohla růst možná o něco rychleji, pokud by zisk zahraničních firem zůstával v podobě reinvestic u nás. „To by pro Česko samozřejmě bylo pozitivní a rozhodně lepší řešení, než kdyby z těchto už zdaněných zisků chtěl stát ukrojit ještě větší díl. Vláda by se ale měla zabývat otázkou, proč se u nás nereinvestuje více,“ dodal Martin Slaný.

Podle Štěpána Křečka, hlavního ekonoma společnosti BH Securities, musí Česká republika opustit ekonomický model z 90. let minulého století, kdy už nemá být prioritou lákat zahraniční kapitál na pobídky nebo lacinou pracovní sílu. „Česká republika by se měla změnit na znalostní ekonomiku, kde díky vzdělané pracovní síle budou zahraniční i domácí společnosti schopny vyvíjet nové technologie na světové úrovni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Křeček se nebrání ani myšlence na zpětný odkup majetkových podílů zahraničních partnerů ve společnostech z regulovaných odvětvích, která jsou nezbytná pro chod státu. „Zahraniční kapitál bychom však neměli vytěsňovat úplně, protože investice ze Západu ukotvují naši zemi správným geopolitickým směrem,“ dodal. Extrémům je podle něho třeba se vyvarovat. „Místo toho prohlubujme zahraniční spolupráci a inspirujme se u prosperujících zemí, které nám jsou civilizačně blízké,“ uzavřel Štěpán Křeček.

Tagy:
Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku
Reportáž

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

ON-LINE: Třetí den olympiády. Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

Poslanec Špičák (ANO): Epidemie nás může přinutit k povinnému očkování

Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.

Tenisová krasojízda nekončí. Kvitová i Macháč postupují, Češi vyhráli všechny zápasy

Čeští tenisté nepolevují a sbírají jedno vítězství za druhým. Držitelka bronzu z Ria 2016 a turnajová desítka Petra Kvitová v neděli ve dvou setech zdolala Italku Jasmine Paoliniovou. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou navíc smetly v společné deblové premiéře i čínský pár. Česko vyhrálo všechny své nedělní zápasy, stoprocentní českou úspěšnost zpečetil Tomáš Macháč výhrou nad Portugalcem Joaem Sousou.

Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále vodního slalomu na olympijských hrách v Tokiu. Šestadvacetiletý Rohan zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. Minařík Kudějová byla šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

reklama

Domácí zpravodajství

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

reklama