reklama

Upracovaní, ale málo produktivní Češi. Proč vyděláváme jen polovinu toho co Němci

Česká produktivita práce dosahuje zhruba tří čtvrtin průměru Evropské unie. Podle odborníků jde o hlavní příčinu mzdového zaostávání Česka za západními zeměmi. Tuzemská ekonomika se opírá o lacinou pracovní sílu, která tvoří relativně nízkou přidanou hodnotu. Nahrává tomu také vlastnická struktura českého hospodářství.

reklama

Výdělky pokladních v českých supermarketech se pohybují zpravidla v rozmezí od 24 do 30 tisíc korun hrubého měsíčně. V závislosti na lokalitě, v Praze si na kase vyděláte více než ve zbytku republiky. Jen pár kilometrů za našimi západními hranicemi si však pokladní mohou přijít často až na dvojnásobek. V západních spolkových zemích Německa to může být dokonce o něco více.

Poměr českých a německých mezd dosahuje pouze zhruba padesáti procent.
Poměr českých a německých mezd dosahuje pouze zhruba padesáti procent.
Zdroj: CNN Prima NEWS

U jiných profesí je mzdová propast mezi Českou republikou a Německem ještě větší. V průměru si však lidé u nás vydělají jen asi polovinu výplaty, s jakou domů chodí Němci. A to i při zohlednění rozdílnosti cenové hladiny, která je u nás asi na 70 procentech německé. Jak je to možné? Pracují snad Češi méně? Nikoli, podle údajů OECD Češi ročně odpracují v průměru asi o 400 hodin více než průměrný německý zaměstnanec.

Pár produktivních firem to nevytrhne

„Češi nejsou líní ani hloupí. Jejich produktivita práce zaostává kvůli tomu, že je naše ekonomika orientovaná na práce s nízkou přidanou hodnotou. Máme zde přílišné zastoupení předpotopního průmyslu, který se soustředí na výrobu součástek a je vzdálen od koncových zákazníků,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Čeští pracovníci tak podle něho mohou mít „pot ve tváři a vysoké pracovní tempo, ale jejich ohodnocení je relativně nízké“.

K tématu

Bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl zdůrazňuje, že nelze srovnávat produktivitu práce na mikroekonomické úrovni. „Pokud budete mít v hospodářství jen několik firem, které mají produktivitu práce srovnatelnou s Německem, nikdy nedosáhnete německých mezd v celé zemi. Mzdovou úroveň ovlivňuje produktivita na makroekonomické úrovni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Hampl, který dnes pracuje jako šéf segmentu služeb pro finanční sektor ve společnosti KPMG.

Jinými slovy: chceme-li německé mzdy, musí se česká produktivita práce vyrovnat německé v takovém počtu firem, aby to dokázalo tlačit vzhůru výdělky i v dalších sektorech ekonomiky. „Čím produktivnější zaměstnance máte, tím víc jim musíte platit, aby vám například neodešli ke konkurenci. Čím větší počet produktivnějších zaměstnanců, tím většímu počtu firem porostou mzdy. Takto se pak mzdový růst přelije i k těm prodavačkám v českém supermarketu,“ vysvětlil Hampl.

Komu patří české hospodářství?

A v tom je zakopaný pes. Podle aktuálních údajů Eurostatu je totiž průměrná produktivita práce (vyjádřená jako HDP na jednoho zaměstnaného) v České republice oproti Německu zhruba poloviční. Zatímco u nás se pohybuje v rozmezí od méně než 35 do 60 tisíc eur ročně, u našich západních sousedů jde nejčastěji o interval od 60 do 90 tisíc eur. Česko také zaostává za průměrem EU, který činí 66 800 eur.

Mapa produktivity  práce nemilosrdně odděluje bývalé socialistické státy od těch, které zkušenost s centrálně plánovanou ekonomikou nemají.
Mapa produktivity práce nemilosrdně odděluje bývalé socialistické státy od těch, které zkušenost s centrálně plánovanou ekonomikou nemají.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Z údajů Eurostatu vyplývá, že na úrovni evropských územních celků NUTS 2 se Česká republika může se starými členskými zeměmi porovnávat jen v několika částech jižní Itálie, většinou území Španělska nebo s Řeckem. Na druhé straně je Česko premiantem mezi postsocialistickými státy.

K tématu

Podle Štěpána Křečka je při hledání příčin současného stavu nutné vzít v potaz také vlastnickou strukturu české ekonomiky. „Zaměření na nízkou přidanou hodnotu v naší ekonomice je do určité míry dáno tím, že ekonomiku nemáme ve vlastních rukou, nýbrž ji z podstatné části vlastní cizinci. Ti mají malou motivaci provádět inovace v naší zemi, spíše je u nás zavádějí se zpožděním a přesouvají k nám méně lukrativní činnosti, které by na Západě, vzhledem k vyšší mzdové úrovni, nebyly rentabilní,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Propojme firmy s univerzitami

Zbavit se puncu laciné ekonomiky podle Křečka možné je, bude to ale běh na dlouhou trať. „Nemáme vybudované zázemí pro spolupráci firem a univerzit. Často vidíme, že například naši odborníci z ČVUT vyvíjejí roboty, se kterými vyhrávají různé soutěže, ale pak se to nepřetaví do firemní praxe,“ řekl. Důležitým faktorem je také otázka motivace k investicím do výzkumu a vývoje. „Mohli bychom se inspirovat třeba v Izraeli, kde stát firmy motivuje skrze možnost si tyto investice odečítat z daní. To je u nás zatím velmi slabé,“ uzavřel Štěpán Křeček.

„Produktivitu by nám nejrychleji zvýšil prudký růst našeho hrubého domácího produktu. Nejde jen o zbavování se montoven a lákání průmyslu a služeb s vysokou přidanou hodnotu, ale také v konečném důsledku třeba o nízkou nezaměstnanost a tlak na vyšší mzdy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom banky Creditas Dominik Stroukal.

Podle něho Česká republika měla před propuknutím koronavirové pandemie silně nakročeno k dohánění západní produktivity. „Nyní je důležité, abychom nezůstali zamčeni mnohem déle než zbytek světa. To by nás mohlo zase od Západu vzdálit,“ dodal Stroukal.

K tématu

Tagy: Německo nezaměstnanost mzdy trh práce Evropská unie výdělky produktivita práce

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Kdy bude představen plán rozvolňování, jaká opatření budou následovat, začne se sportovat a budeme moct na koncert s PCR testem? Na žádnou z těchto otázek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na očekávané páteční tiskové konferenci konkrétně neodpověděl. Tvrdil, že zatím neví, vše řeší a na plánu se pracuje. Lidé by podle něj měli být vděční za to, že se otevřely školy.

Fotbal

Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči

Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči

Arsenal Londýn ukončil čtyřgólovou lekcí skvělé putování Slavie Praha touto sezonou Evropské ligy. Na Britských ostrovech pochopitelně zavládla skrze postup do semifinále radost. V tomto případě s extra příchutí. Mnozí lidé za Lamanšským průlivem brali jednoznačné vyřazení českého mistra jako zadostiučinění po tom, co se odehrálo 18. března, kdy fotbalisté z Vršovic hráli s glasgowskými Rangers na stadionu Ibrox.

Případ Kúdely děsí Höschla. Obvinění bez objektivních důkazů jsou 50. léta, varuje
Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně
Šampion US Open Thiem mění plány: Na olympiádě chce hrát čtyřhru s deblovým veteránem
Dánsko se zbavuje vakcín AstraZeneca. Hamáček je chce, Prymula před nimi varuje
Policista v USA zastřelil chlapce s rukama nad hlavou, ukazuje video. Měl mít zbraň
reklama
reklama
Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velký kormidelník z Hradu posouvá figurky na šachovnici, říká Topolánek o vládě
Další články
reklama
reklama