reklama

Upracovaní, ale málo produktivní Češi. Proč vyděláváme jen polovinu toho co Němci

Česká produktivita práce dosahuje zhruba tří čtvrtin průměru Evropské unie. Podle odborníků jde o hlavní příčinu mzdového zaostávání Česka za západními zeměmi. Tuzemská ekonomika se opírá o lacinou pracovní sílu, která tvoří relativně nízkou přidanou hodnotu. Nahrává tomu také vlastnická struktura českého hospodářství.

reklama

Výdělky pokladních v českých supermarketech se pohybují zpravidla v rozmezí od 24 do 30 tisíc korun hrubého měsíčně. V závislosti na lokalitě, v Praze si na kase vyděláte více než ve zbytku republiky. Jen pár kilometrů za našimi západními hranicemi si však pokladní mohou přijít často až na dvojnásobek. V západních spolkových zemích Německa to může být dokonce o něco více.

U jiných profesí je mzdová propast mezi Českou republikou a Německem ještě větší. V průměru si však lidé u nás vydělají jen asi polovinu výplaty, s jakou domů chodí Němci. A to i při zohlednění rozdílnosti cenové hladiny, která je u nás asi na 70 procentech německé. Jak je to možné? Pracují snad Češi méně? Nikoli, podle údajů OECD Češi ročně odpracují v průměru asi o 400 hodin více než průměrný německý zaměstnanec.

Pár produktivních firem to nevytrhne

„Češi nejsou líní ani hloupí. Jejich produktivita práce zaostává kvůli tomu, že je naše ekonomika orientovaná na práce s nízkou přidanou hodnotou. Máme zde přílišné zastoupení předpotopního průmyslu, který se soustředí na výrobu součástek a je vzdálen od koncových zákazníků,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Čeští pracovníci tak podle něho mohou mít „pot ve tváři a vysoké pracovní tempo, ale jejich ohodnocení je relativně nízké“.

Bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl zdůrazňuje, že nelze srovnávat produktivitu práce na mikroekonomické úrovni. „Pokud budete mít v hospodářství jen několik firem, které mají produktivitu práce srovnatelnou s Německem, nikdy nedosáhnete německých mezd v celé zemi. Mzdovou úroveň ovlivňuje produktivita na makroekonomické úrovni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Hampl, který dnes pracuje jako šéf segmentu služeb pro finanční sektor ve společnosti KPMG.

Jinými slovy: chceme-li německé mzdy, musí se česká produktivita práce vyrovnat německé v takovém počtu firem, aby to dokázalo tlačit vzhůru výdělky i v dalších sektorech ekonomiky. „Čím produktivnější zaměstnance máte, tím víc jim musíte platit, aby vám například neodešli ke konkurenci. Čím větší počet produktivnějších zaměstnanců, tím většímu počtu firem porostou mzdy. Takto se pak mzdový růst přelije i k těm prodavačkám v českém supermarketu,“ vysvětlil Hampl.

Komu patří české hospodářství?

A v tom je zakopaný pes. Podle aktuálních údajů Eurostatu je totiž průměrná produktivita práce (vyjádřená jako HDP na jednoho zaměstnaného) v České republice oproti Německu zhruba poloviční. Zatímco u nás se pohybuje v rozmezí od méně než 35 do 60 tisíc eur ročně, u našich západních sousedů jde nejčastěji o interval od 60 do 90 tisíc eur. Česko také zaostává za průměrem EU, který činí 66 800 eur.

Z údajů Eurostatu vyplývá, že na úrovni evropských územních celků NUTS 2 se Česká republika může se starými členskými zeměmi porovnávat jen v několika částech jižní Itálie, většinou území Španělska nebo s Řeckem. Na druhé straně je Česko premiantem mezi postsocialistickými státy.

Podle Štěpána Křečka je při hledání příčin současného stavu nutné vzít v potaz také vlastnickou strukturu české ekonomiky. „Zaměření na nízkou přidanou hodnotu v naší ekonomice je do určité míry dáno tím, že ekonomiku nemáme ve vlastních rukou, nýbrž ji z podstatné části vlastní cizinci. Ti mají malou motivaci provádět inovace v naší zemi, spíše je u nás zavádějí se zpožděním a přesouvají k nám méně lukrativní činnosti, které by na Západě, vzhledem k vyšší mzdové úrovni, nebyly rentabilní,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Propojme firmy s univerzitami

Zbavit se puncu laciné ekonomiky podle Křečka možné je, bude to ale běh na dlouhou trať. „Nemáme vybudované zázemí pro spolupráci firem a univerzit. Často vidíme, že například naši odborníci z ČVUT vyvíjejí roboty, se kterými vyhrávají různé soutěže, ale pak se to nepřetaví do firemní praxe,“ řekl. Důležitým faktorem je také otázka motivace k investicím do výzkumu a vývoje. „Mohli bychom se inspirovat třeba v Izraeli, kde stát firmy motivuje skrze možnost si tyto investice odečítat z daní. To je u nás zatím velmi slabé,“ uzavřel Štěpán Křeček.

„Produktivitu by nám nejrychleji zvýšil prudký růst našeho hrubého domácího produktu. Nejde jen o zbavování se montoven a lákání průmyslu a služeb s vysokou přidanou hodnotu, ale také v konečném důsledku třeba o nízkou nezaměstnanost a tlak na vyšší mzdy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom banky Creditas Dominik Stroukal.

Podle něho Česká republika měla před propuknutím koronavirové pandemie silně nakročeno k dohánění západní produktivity. „Nyní je důležité, abychom nezůstali zamčeni mnohem déle než zbytek světa. To by nás mohlo zase od Západu vzdálit,“ dodal Stroukal.

Tagy:
Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá
Koronavirus

Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá

Jediná cesta k ukončení pandemie koronaviru je imunizace společnosti, tedy její promoření nebo očkování, trvá na svém bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Uvedl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Minulý týden ho premiér Andrej Babiš označil za „doktora Smrt“. Pokud šéf vlády bude v takových výrocích pokračovat, je Černý připraven se bránit.

ON-LINE: Čtvrtý den olympiády. Krejčíková je v osmifinále, porazila mladou Kanaďanku
OH 2021

ON-LINE: Čtvrtý den olympiády. Krejčíková je v osmifinále, porazila mladou Kanaďanku

Na olympijských hrách v Tokiu v pondělí budou ve hře i české medailové naděje. K favoritům podle dosavadních výsledků sezony patří biker Ondřej Cink i kanoista Lukáš Rohan ve vodním slalomu. Brokový střelec Jakub Tomeček má nadějně rozjetou soutěž ve skeetu. Tenistka Barbora Krejčíková postoupila do osmifinále, když porazila osmnáctiletou Kanaďanku Leylah Fernandezovou 6:2, 6:4.

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama