360°, Vladimír Špidla, Vít Samek, Jan Skopeček - 11.6. v 21:20
Bývalý předseda vlády Vladimír Špidla je přesvědčen, že Česká republika bude mít na důchody za každé situace. „Úvahy, že jsme u zdi, jsou mylné. Česká ekonomika bude existovat vždy a Česká republika není žádná neschopná země,“ řekl v pátečním vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.
Vladimír Špidla se ještě coby předseda české vlády proslavil výrokem „zdroje jsou“. A zdá se, že ani po 17 letech na této tezi nehodlá nic měnit. Podle něho je totiž český penzijní systém finančně udržitelný, protože česká ekonomika bude vždy schopna na důstojné důchody vydělat. „Důstojný důchod by mi měl zajistit, abych nemusel radikálně změnit způsob života po ztrátě pracovních příjmů. V řadě případů to tak je, v jiných případech je to horší,“ řekl.
Bývalý předseda vlády a současný poradce ministryně práce a sociálních věcí Vladimír Špidla Zdroj: CNN Prima NEWS
Někdejší premiér rovněž obhajoval reformu penzijního systému, kterou na sklonku loňského roku představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ta počítá s rozdělením stávajícího prvního pilíře na dva, respektive s vydělením nultého pilíře ze současného prvního průběžného. Nultý má každému garantovat penzi 10 tisíc korun měsíčně.
Pětistovka měsíčně za děti
„Vedle toho tam máme zohledněno výchovné, kdy pečovatel získá v důchodu 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. V mnoha případech jsou to ženy, které kvůli péči o děti přicházejí o příjem a pak i o část důchodu. Dnes jim to dělá rozdíl asi dva tisíce korun,“ dodal Špidla.
Ekonomický expert a poslanec ODS Jan Skopeček ale nesouhlasí s tím, že Jana Maláčová představila reformu penzí. „To není reforma, to jsou jen střípky, které ale povedou jen ke zvýšení nákladů na penzijní systém. Sociální demokraté by měli být fér a říci, kde na to vezmou peníze,“ oponoval Skopeček. Uvedl, že mu z toho vychází jen zvyšování daní, které ale on sám nehodlá dopustit.
Skopeček: Chcete znárodnění?
Vladimír Špidla ale jeden dodatečný a poměrně bohatý zdroj pro financování důchodů vidí. Zmínil, že z České republiky každý rok odchází do zahraničí asi 300 miliard zisku v podobě odlivu dividend. „Když si z nich třetinu uřízneme, nastane solidní rovnováha penzijního systému,“ navrhl.
Takový návrh je ale podle Jana Skopečka neakceptovatelný. „Nemůžeme přece zahraničním investorům říci, co si teď vyděláte, tak vám znárodníme. Jestli chce pan Špidla třetinu vzít, tak to je na úrovni znárodnění,“ řekl. Skopeček připomněl, že prosperita České republiky byla a je závislá na investicích ze zahraničí, protože v době mezi lety 1948 až 1989 zde žádný tuzemský kapitál nevznikal. „Podobné věty mohou zahraniční investory jen vyděsit,“ dodal ekonomický expert ODS.