Průměrná hrubá měsíční mzda v České republice dosáhla v prvním letošním čtvrtletí 35 285 korun. To je sice o 3,2 procenta více než loni, kvůli růstu cen se však její kupní síla zvýšila o pouhé procento. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
České mzdy pokračovaly v období od ledna do března letošního roku jen v mírném meziročním růstu z předchozího roku. V mezičtvrtletním srovnání však došlo k jejich poklesu. Oproti poslednímu kvartálu roku 2020 se průměrná mzda snížila o více než 3 000 korun, což ale není nic neobvyklého. Čtvrté čtvrtletí bývá poznamenáno výplatou mimořádných prémií na konci roku. Mzdy však byly v prvním letošním kvartále nižší než v období od července do září 2020, a to přibližně o dvě stovky.
Češi nevědí, co s penězi. Nakupují nemovitosti a berou si hypotéky, myslí si experti
Lednový pokles průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů na 1,94 procenta mnohé překvapil. Stejně tak i samotný objem poskytnutých půjček na bydlení, který byl meziročně téměř o polovinu vyšší. Jenže při detailním pohledu na dění na finančním trhu to takové překvapení není.
Výdělky se nejvíce zvýšily v sektoru realit, a to o více než 12 procent. O 11,3 procenta si polepšili zaměstnanci ve zdravotní a sociální péči, nadprůměrný růst zaznamenalo ještě odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla (o necelých pět procent). Naopak k poklesu mezd došlo v odvětví kultury, zábavy a rekreačních činností, a to o 5,1 procenta. Pohoršili si také pracovníci v ubytovacích službách, stravování a pohostinství, kterým se výdělky snížily v průměru o 2,6 procenta.
Efekt nižších daní
Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček ale upozorňuje, že čisté mzdy se zvýšily více než výdělky v hrubém vyjádření. „Díky změně daňového systému se v letošním roce zvýšily čisté mzdy zaměstnanců, i když jim zaměstnavatelé třeba hrubé mzdy vůbec nezvýšili. To podporuje růst životní úrovně zaměstnanců, aniž by se zvyšovaly mzdové náklady firem,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Mzdový medián se meziročně zvýšil o 2,5 procenta, což po zohlednění vlivu inflace znamená faktickou stagnaci. U mužů činil medián mezd 32 235 korun hrubého měsíčně, u žen pak 27 237 korun. 80 procent zaměstnanců pobíralo mzdu v rozmezí 15 430 až 56 423 korun, uvedl Český statistický úřad.
Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom
„Během pandemie jsme vše obrátili do ekonomiky, ale zapomnělo se na psychické problémy lidí,“ řekl v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS ekonom Daniel Münich. Podle něj čeká české občany po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny zvyšování daní. Münich zároveň nevidí důvod, proč by se měly zvyšovat důchody nad rámec běžné valorizace a po konci pandemie očekává nárůst nezaměstnanosti.
Na nejvyšší mzdu si tradičně přišli Pražané, kteří v průměru vydělávali 44 432 korun, což bylo meziročně o 2,9 procenta více. Nejméně pak na výplatních páskách viděli obyvatelé Karlovarského kraje, a to 30 148 korun v průměru. Jejich výdělky navíc meziročně stouply jen o 1,8 procenta, což představovalo spolu s Plzeňským krajem nejpomalejší růst z celé republiky. Absolutně nejvíce si polepšili zaměstnanci na Vysočině, kterým průměrná mzda vzrostla o 1 424 korun, a i v procentním vyjádření se jejich výdělky meziročně zvýšily nejvíce z celé ČR (o 4,6 procenta).
Do konce roku nad 37 tisíc
Podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera můžeme očekávat, že ve druhém čtvrtletí růst mezd zrychlí. „Bude působit vliv nízké srovnávací základny loňského druhého čtvrtletí, kdy mzdy v nominálním i reálném vyjádření klesaly, ale do hry také znovu vstoupí odměny zdravotníkům. Ty byly z velké části vyplaceny v dubnu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Bude se ale projevovat také rychlé rozvolňování ekonomiky, což zřejmě povede k oživení mzdového růstu i v soukromém sektoru. Zde totiž bylo zvyšování výdělků v průběhu pandemie poměrně utlumeno. „Za celý letošní rok naše prognóza očekává růst průměrné mzdy nominálně o 4,8, reálně pak o 2,2 procenta,“ dodal Martin Gürtler. To by znamenalo, že průměrná mzda za rok 2021 dosáhne více než 37 tisíc korun.