Přestože léto už dávno skončilo, komárů je stále víc než dost. Během září jim k množení nahrával déšť a povodně, nyní jim přeje teplé počasí. Čechům tak nezbývá nic jiného, než sáhnout po repelentech.
Teplé počasí a prodloužený víkend lákaly lidi do přírody. Na Zlínsku si ale ke svačině museli přibalit repelent. Na střední a východní Moravě se totiž probrali komáři. A jsou stále pořádně při chuti.
ČTĚTE TAKÉ: Čisticí prostředky mohou být nebezpečné pro lidské zdraví. Podívejte se, na co dávat pozor
„Máme zahradu kousek od lesa a komáři nás trápí od jara. Letos i teď na konci října,“ řekl zahrádkář Radek Martinec pro CNN Prima NEWS. „Teď se zase vyrojili. Včera jsem byl na houbách a bylo to strašné,“ uvedl další oslovený.
Velké množství komárů trápí i obyvatele Olomoucka. „Aktivita je poměrně vysoká, zejména v severních a severovýchodních oblastech,“ potvrdil meteorolog Martin Adamovský pro CNN Prima NEWS. „Máme poměrně vlhko a teploty jsou docela vysoké, což je pro komáry příhodné,“ doplnil.
Podle odborníků napomohly k rojení komárů i zářijové povodně. Na mnoha místech zůstaly stále mokřiny. „Došlo k zaplavení některých líhnišť, tam se pak líhnou letní komáři, hlavně ten, který je velice útočný,“ vysvětlil Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.
Proti náletům komárů se dá účinně bojovat i vlastnoručně vyrobeným repelentem. Stačí hřebíček na vaření, bylina řebříček rostoucí běžně na zahradě a ALPA. Po čtrnácti dnech louhování se pak tekutina dá do rozprašovače a je z ní účinný odpuzovač komárů. Na zahradě je pak dobré vybrat síťkou z vodních ploch komáří larvy.
Zdá se, že letošní komáří sezóna je opravdu dlouhá a že tento obtížný hmyz budeme muset ještě chvíli snášet. Zjevně až do chvíle, kdy přijde pořádná zima.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Digitální pole a kravíny. Dron spočítá zvířata a umělá inteligence řekne, kdy zasít a sklidit