Česko patří mezi nejhorší země na světě podle statistiky počtu nakažených nemocí COVID-19 na 100 tisíc obyvatel. ČR se nachází v tabulce na čtvrtém místě, před ní jsou však pouze malé státy Andorra, Gibraltar a Černá Hora. Za Českém následují další země s menším počtem obyvatel San Marino, Slovinsko nebo Lucembursko. Výjimkou jsou na šestém místě USA.
Na čísla webu Worldometers upozornil ekonom CERGE-EI Daniel Münich. „K prvnímu místu na celém světě v počtu vykázaných nakažených na 100 000 obyvatel nám zbývá předběhnout již jen pouhé dva státy populační velikosti našeho okresního města a jeden stát velikosti zhruba našeho kraje. A našlápnuto k dotažení na čelo světového pelotonu, myslím, máme stále poměrně dobře,“ napsal na svůj facebookový profil poněkud jízlivě Münich.
K prvnímu místu na celém světě v počtu vykázaných nakažených na 100 000 obyvatel nám zbývá předběhnout již jen pouhé dva...
Posted by Daniel Münich on Tuesday, February 2, 2021
Přestože je Münichův příspěvek několik dnů starý, platí stejné pořadí i v pátek 5. února. Ekonom se k nelichotivé statistice vyjadřoval též v dalších příspěvcích v souvislosti s šířením nových mutací koronaviru. „Česko s nejvyšším počtem nakažených na 100 tisíc obyvatel na světě (tedy kromě 3 pidizemí: Andory, Gibraltaru, Černé Hory), k riziku mutace přispívá s ohledem na počet obyvatel vysoce nadprůměrně. A riziko potenciální mutace představuje hrozbu nejen pro Česko, ale pro celý svět,“ oznámil dále.
V ekonomii se podle něj fenoménu říká „free rider“, česky „černý pasažér“. „Česko prostě v boji s covidem jede jako černý pasažér. Potenciálně obrovské ztráty celého světa v důsledku nebezpečné mutace viru totiž ve svém boji s covidem nebere Česko v potaz (negativní externalita) a promořuje se bezostyšně na hranici toho, co aktuálně tak tak unese jeho zdravotní systém,“ uvedl Münich.
Covidové oddělení nemocnice v Trutnově (ilustrační foto) Zdroj: ČTK
„Kdyby takto sobecky postupovaly všechny ostatní země, riziko vzniku nebezpečnější mutace viru se diametrálně zvýší. Přístup Česka ke světovému snížení emisí je mnohdy podobný – chytrácký a sobecký. Náš podíl na světových emisích je nízký (Česko prostě není moc velké, byť na hlavu těch emisí vypouštíme hodně). Výrazně pomalejší snižování emisí v Česku, kteroužto výjimku prosazovala v Bruselu vláda, by světové emise skoro nezaznamenaly. Ale když k věci začnou takto chytrácky přistupovat ostatní země (ano, některé tak činí, další o tom uvažují), doplatí na to celý svět,“ uzavřel ekonom Daniel Münich