reklama

V Česku přibývá dětí, které žvýkají tabák. Nejčastěji ho užívají sportovci

Dětí, které v České republice žvýkají tabák, přibývá. Podle odhadů má s tímto druhem návykové látky zkušenost okolo dvaceti procent šestnáctiletých. Často ho užívají především sportovci. Stejně jako u jiných tabákových výrobků se přitom mladistvým nesmí prodávat.

reklama

Se žvýkacím tabákem má zkušenost i sedmnáctiletý hokejista Jan. Ten ho poprvé vyzkoušel ve svých šestnácti letech. „Kluci z dorostu mi tabák poprvé nabídli loni. Dal jsem si ho po tréninku, když jsme šli do posilovny,“ vypráví Jan. Podobné zkušenosti mají i další jeho bývalí spoluhráči.

„Kluci říkali, že to odbourává stres, třeba před zápasem, nebo že uvolňuje svaly. A po zápase, když třeba dostanete pukem, že necítíte tu bolest,“ pokračuje Jan, který už prý dnes tabák neužívá.

Podle Adama Kulhánka, vedoucího Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, je efekt žvýkacího tabáku na sportovní výkon méně výrazný: „Nikotin se uvolní velmi rychle a intenzivně. Sportovec nepotřebuje, aby se mu rychle rozbušilo srdce a byl nervózní,“ tvrdí.

Půlhodina s tabákem v ústech odpovídá třem cigaretám

To, že mladých, kteří tuto látku užívají, přibývá, potvrzuje i národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová: „U dětí ve věku 13 až 15 let je to rámcově okolo pěti procent. Zkušenost s užitím orálního tabáku u populace šestnáctiletých je okolo dvaceti procent,“ řekla. Kulhánek to potvrzuje s tím, že bezdýmý tabák je nejvíce užívaný především mezi adolescenty. Preferují ho hlavně muži.

Žvýkací tabák je přitom vysoce návykový. Podle odborníků odpovídá 30 minut s tabákem v ústech třem vykouřeným cigaretám. „Jeho užívání zvyšují rizika pro srdečně cévní systém, rizika rozvoje závislosti, zvláště u dětí a dospívajících,“ dodává Kulhánek. Podle psychologa Michala Kříže může být častější užívání látky u dětí zapříčiněno zvědavostí a snahou zkusit nějaké látky, které jsou už v podstatě drogy, jako THC nebo jim podobné.

K tématu

Žvýkací tabák, stejně jako jiné tabákové výrobky, nesmí obchodníci prodávat mladistvým. O úplném zákazu tohoto výroku se v současnosti ale neuvažuje. „V tuto chvíli není aktuální situace o zákazech, monitorujeme vývoj trhu s odborníky, monitorujeme vývoj trendu v užívání a samozřejmě na to budeme muset do budoucna nějakým způsobem reagovat,“ dodává Vedralová.

Na rozdíl od klasických cigaret žvýkací tabák téměř nezapáchá. Řada rodičů tak ani nemusí vědět, že jejich dítě návykovou látku užívá.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Prymula varuje před britskou mutací. Vir se přenáší rychleji, zpřísní se opatření?

Prymula varuje před britskou mutací. Vir se přenáší rychleji, zpřísní se opatření?

S příchodem takzvané britské mutace koronaviru by mohlo dojít ke změně základních pravidel, která musí lidé proti šíření dodržovat. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který v současnosti radí premiérovi, tvrdí, že se pravděpodobně zkracuje čas, za který se může člověk od nemocného jedince nakazit. Dříve avizovaných patnáct minut tedy již nebude zřejmě bezpečných. Prymula to potvrdil pro CNN Prima NEWS.

Koronavirus

Nastala nejhorší situace, statistiky se zásadně liší od reality, varuje hejtmanka

Nastala nejhorší situace, statistiky se zásadně liší od reality, varuje hejtmanka

Kvůli situaci kolem koronaviru volá o pomoc další kraj – Středočeský. Hejtmanka Petra Pecková (za STAN) tvrdí, že nastala zdaleka nejhorší situace. Záchranáři mají až 500 výjezdů denně, na jednotkách intenzivní péče je ke stovce pacientů a statistiky jsou spíše zkreslující než přesné. Údajně jsou v nich vyléčení zaneseni i ve chvíli, kdy ještě leží v nemocnici na přístrojích. Jaká je situace na startu týdne, jsme se středočeskou hejtmankou probrali v Novém dni na CNN Prima NEWS.

Sport

Ruská běžkařská hvězda vybouchla. Soupeře praštila holí, pak do něj v cíli najela

Ruská běžkařská hvězda vybouchla. Soupeře praštila holí, pak do něj v cíli najela

S obřím náskokem vede Světový pohár v běžeckém lyžování. To, co Alexandr Bolšunov převedl v závěru štafety ve finském Lahti, však mělo k chování vítěze velmi daleko. S Finem Jonim Mäkim se v posledních desítkách metrů rval o druhou pozici, a když ho domácí závodník takzvaně zavřel, Rus vypěnil. Ještě za jízdy se po soupeři ohnal hůlkou a v prostoru cíle do něj zajel skluzem.

Na začátku týdne sníh, v polovině skoro jaro. Počasí si s námi hraje, bude plus devět
Chyba při okamžitém nákupu elektronické dálniční známky nejde vrátit, varuje mluvčí
Pendleři z Česka čekají v mnohakilometrových kolonách, aby mohli do práce v Německu
Covid zabil jen 30 procent obětí, tvrdí Blatný. Umírá mnohem víc lidí, kontruje Hamáček
Sedm let stopoval do Austrálie, přes moře a poušť Gobi. Vezl ho buvol i velbloud
Změní vláda opatření? Česko se už 12. den drží na čtvrtém stupni rizika, skóre je 69
reklama
reklama
Richterová: Ministryně Schillerová se tváří, jako by státní peníze byly její vlastní

Partie

Domácí zpravodajství

Očkování se odkládá. Nemocnice si šetří vakcíny na druhé kolo, některé ruší termíny
Zrušte didaktické testy u maturit, vyzývá premiér. Ministr Plaga rozhodne během týdne
Další články
reklama
reklama