reklama

V Česku přibývá dětí, které žvýkají tabák. Nejčastěji ho užívají sportovci

Dětí, které v České republice žvýkají tabák, přibývá. Podle odhadů má s tímto druhem návykové látky zkušenost okolo dvaceti procent šestnáctiletých. Často ho užívají především sportovci. Stejně jako u jiných tabákových výrobků se přitom mladistvým nesmí prodávat.

reklama

Se žvýkacím tabákem má zkušenost i sedmnáctiletý hokejista Jan. Ten ho poprvé vyzkoušel ve svých šestnácti letech. „Kluci z dorostu mi tabák poprvé nabídli loni. Dal jsem si ho po tréninku, když jsme šli do posilovny,“ vypráví Jan. Podobné zkušenosti mají i další jeho bývalí spoluhráči.

„Kluci říkali, že to odbourává stres, třeba před zápasem, nebo že uvolňuje svaly. A po zápase, když třeba dostanete pukem, že necítíte tu bolest,“ pokračuje Jan, který už prý dnes tabák neužívá.

Podle Adama Kulhánka, vedoucího Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, je efekt žvýkacího tabáku na sportovní výkon méně výrazný: „Nikotin se uvolní velmi rychle a intenzivně. Sportovec nepotřebuje, aby se mu rychle rozbušilo srdce a byl nervózní,“ tvrdí.

Půlhodina s tabákem v ústech odpovídá třem cigaretám

To, že mladých, kteří tuto látku užívají, přibývá, potvrzuje i národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová: „U dětí ve věku 13 až 15 let je to rámcově okolo pěti procent. Zkušenost s užitím orálního tabáku u populace šestnáctiletých je okolo dvaceti procent,“ řekla. Kulhánek to potvrzuje s tím, že bezdýmý tabák je nejvíce užívaný především mezi adolescenty. Preferují ho hlavně muži.

Žvýkací tabák je přitom vysoce návykový. Podle odborníků odpovídá 30 minut s tabákem v ústech třem vykouřeným cigaretám. „Jeho užívání zvyšují rizika pro srdečně cévní systém, rizika rozvoje závislosti, zvláště u dětí a dospívajících,“ dodává Kulhánek. Podle psychologa Michala Kříže může být častější užívání látky u dětí zapříčiněno zvědavostí a snahou zkusit nějaké látky, které jsou už v podstatě drogy, jako THC nebo jim podobné.

K tématu

Žvýkací tabák, stejně jako jiné tabákové výrobky, nesmí obchodníci prodávat mladistvým. O úplném zákazu tohoto výroku se v současnosti ale neuvažuje. „V tuto chvíli není aktuální situace o zákazech, monitorujeme vývoj trhu s odborníky, monitorujeme vývoj trendu v užívání a samozřejmě na to budeme muset do budoucna nějakým způsobem reagovat,“ dodává Vedralová.

Na rozdíl od klasických cigaret žvýkací tabák téměř nezapáchá. Řada rodičů tak ani nemusí vědět, že jejich dítě návykovou látku užívá.

Další hlavní zprávy

NATO

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík
Izrael má po dvanácti letech nového premiéra. V Bennettově vládě je osm stran
Eriksen chvíli nežil, prozradil lékař. Spojení s vakcínou proti covidu je hoax
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, ať odejde z politiky, říká šéfka TOP 09 Pekarová Adamová
Další články
reklama
reklama