reklama

V Česku přibývá dětí, které žvýkají tabák. Nejčastěji ho užívají sportovci

Dětí, které v České republice žvýkají tabák, přibývá. Podle odhadů má s tímto druhem návykové látky zkušenost okolo dvaceti procent šestnáctiletých. Často ho užívají především sportovci. Stejně jako u jiných tabákových výrobků se přitom mladistvým nesmí prodávat.

reklama

Se žvýkacím tabákem má zkušenost i sedmnáctiletý hokejista Jan. Ten ho poprvé vyzkoušel ve svých šestnácti letech. „Kluci z dorostu mi tabák poprvé nabídli loni. Dal jsem si ho po tréninku, když jsme šli do posilovny,“ vypráví Jan. Podobné zkušenosti mají i další jeho bývalí spoluhráči.

„Kluci říkali, že to odbourává stres, třeba před zápasem, nebo že uvolňuje svaly. A po zápase, když třeba dostanete pukem, že necítíte tu bolest,“ pokračuje Jan, který už prý dnes tabák neužívá.

Podle Adama Kulhánka, vedoucího Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, je efekt žvýkacího tabáku na sportovní výkon méně výrazný: „Nikotin se uvolní velmi rychle a intenzivně. Sportovec nepotřebuje, aby se mu rychle rozbušilo srdce a byl nervózní,“ tvrdí.

Půlhodina s tabákem v ústech odpovídá třem cigaretám

To, že mladých, kteří tuto látku užívají, přibývá, potvrzuje i národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová: „U dětí ve věku 13 až 15 let je to rámcově okolo pěti procent. Zkušenost s užitím orálního tabáku u populace šestnáctiletých je okolo dvaceti procent,“ řekla. Kulhánek to potvrzuje s tím, že bezdýmý tabák je nejvíce užívaný především mezi adolescenty. Preferují ho hlavně muži.

Žvýkací tabák je přitom vysoce návykový. Podle odborníků odpovídá 30 minut s tabákem v ústech třem vykouřeným cigaretám. „Jeho užívání zvyšují rizika pro srdečně cévní systém, rizika rozvoje závislosti, zvláště u dětí a dospívajících,“ dodává Kulhánek. Podle psychologa Michala Kříže může být častější užívání látky u dětí zapříčiněno zvědavostí a snahou zkusit nějaké látky, které jsou už v podstatě drogy, jako THC nebo jim podobné.

K tématu

Žvýkací tabák, stejně jako jiné tabákové výrobky, nesmí obchodníci prodávat mladistvým. O úplném zákazu tohoto výroku se v současnosti ale neuvažuje. „V tuto chvíli není aktuální situace o zákazech, monitorujeme vývoj trhu s odborníky, monitorujeme vývoj trendu v užívání a samozřejmě na to budeme muset do budoucna nějakým způsobem reagovat,“ dodává Vedralová.

Na rozdíl od klasických cigaret žvýkací tabák téměř nezapáchá. Řada rodičů tak ani nemusí vědět, že jejich dítě návykovou látku užívá.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama