Česko se marně snažilo dostat Fialu na schůzku v Paříži, připustil Lipavský

Lipavský ke schůzce v Paříži

Česká diplomacie se snažila dostat na pondělní neformální schůzku, která se konala v Paříži kvůli situaci na Ukrajině. Ve vysílání CNN Prima NEWS to potvrdil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.). Jeho tvrzení je přitom v ostrém kontrastu s předchozím vyjádřením premiéra Petra Fialy (ODS), který schůzku bagatelizoval jako „další neformální jednání, které nikam nevede“.

Lipavský se předsedy vlády ve věci pondělního setkání, kam Česko nedostalo pozvánku, nejdříve zastal. „Jedna neformální schůzka v Paříži není vysvědčením, abychom podle toho mohli hodnotit, co děláme, nebo neděláme,“ řekl ministr. „Já bych této jedné schůzce, byť je důležitá, nepřikládal zas tak velký důraz,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ: O Ukrajině bez Česka? Arogance, zní rozzlobeně z Prahy k Macronovi a „summitu pro vyvolené“

Zároveň však připustil, že se na schůzku v Paříži, které se zúčastnili mimo jiné zástupci Polska či Německa, Česko snažilo dostat. „Já samozřejmě českou diplomacii úkoluji tak, abychom byli součástí různých procesů. Francouzské straně jsme to komunikovali, výsledek známe,“ potvrdil v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS informace, s nimiž přišel Deník N.

Na absenci České republiky na schůzce mezitím reagují další tuzemští politici. „Nám nechybí, že tam nejsme. My víme, že náš názor zazní, víme, že budeme informováni o všem, co tam bude probíhat. Byli jsme v intenzivním kontaktu přes víkend s našimi partnery z Polska, Nizozemska a Dánska, budou nás tam zastupovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS náměstek ministra zahraničních věcí Eduard Hulicius (KDU-ČSL).

Jiný pohled na věc má však opozice. „Ani ta stará, plesnivá, prodražená munice jim nezajistila účast v Paříži. Jednou ho bývalý polský premiér Morawiecki svezl vlakem do Kyjeva, protože mu ustoupil ve věci dolu Turów. Díky předraženým a zbytečným stíhačkám F-35 ho pak vzali zadním vchodem do Bílého domu. Zkrátka naše lídry nikdo nebere vážně,“ nebral si servítky bývalý šéf vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Plivnutí do obličeje, reaguje Zdechovský

V zásadě s ním souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). „Je to bohužel signál, jak jsme našimi evropskými kolegy vnímáni,“ uvedla. Na sociální síti X se pak nad neúčastí české diplomacie na schůzce pozastavoval i její kolega z Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Považuji to za plivnutí do obličeje naší vládě, která patří mezi nejhlasitější podporovatele napadené země. Dokázali jsme přijmout bez výmluv statisíce Ukrajinců či jsme rozjeli muniční iniciativu a nedostaneme místo u stolu? Chyba,“ napsal europoslanec.

Nepozvání na pařížské setkání může být pro českou vládu hořkou pilulkou i proto, že je Česko jedním z největších podporovatelů napadené Ukrajiny. „Česká republika dala na pomoc Ukrajině 233 miliard. To je obdivuhodný výkon, protože země umístěné před námi, jako je Německo nebo Španělsko, jsou výrazně větší ekonomiky,“ popsal ekonom Lukáš Kovanda.

Podle zdroje blízkého vládě je možné, že Česká republika nebyla do Paříže pozvána kvůli nejasnému postoji k vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, informuje web Novinky.cz. Česko údajně nevyjádřilo ochotu bránit případné příměří.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pařížský summit Rusy příliš nezajímá, tvrdí Just. Jednotnou Evropu nikdy respektovat nebudou

Tagy: