reklama

Česko se podle semaforu zbarvilo do červené. Koronavirus se všude šíří komunitně

Koronavirus už se v celém Česku šíří komunitně, nedaří se tedy nalézat zdroje nákazy. Všechny kraje jsou po páteční aktualizaci takzvaného semaforu rizika nákazy červené, před týdnem bylo v nižším oranžovém stupni pět krajů.

reklama

Nově zčervenaly Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Olomoucký kraj a Vysočina. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

K tématu

Česko v semaforu červenalo postupně od poloviny září, kdy se do třetího červeného stupně rizika, znamenajícího narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos, dostala Praha. Tehdy ještě bylo 13 okresů zbarvených bíle, kde bylo riziko nákazy nulové nebo zanedbatelné. Na konci září mezi červené oblasti přibyly dva okresy, které hlavní město obklopují: Praha-východ a Praha-západ.

První zelený stupeň, tedy výskyt koronaviru bez komunitního přenosu, vymizel z mapy počátkem října. Červený už tehdy byl celý Středočeský a Královéhradecký, Zlínský a Jihomoravský kraj. Po aktualizaci semaforu v minulém týdnu přibyl mezi červené kraje Karlovarský, Jihočeský, Pardubický a Moravskoslezský. Oranžových, tedy s počínajícím komunitním přenosem nákazy, tehdy zůstalo pět krajů, které nyní zčervenaly.

Semafor může hrát roli při rozvolňování

Semafor ministerstvo zdravotnictví vytvořilo v létě. Původně ukazoval stav koronavirové nákazy v jednotlivých okresech, celé kraje mají jednotnou barvu v posledních třech aktualizacích. Sloužil k odstupňování restrikcí zaváděných hygieniky pro jednotlivé oblasti, nařizovalo se podle něj třeba uzavírání škol. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ale před měsícem upozornil, že semafor vzhledem k rychlému nárůstu počtu nakažených přestává mít smysl, protože celý zčervená.

K tématu

Vláda ještě předtím, než se barva semaforu sjednotila, začala zavádět plošná opatření pro celou ČR. Po posledním zpřísnění je od čtvrtka až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Domovy mohou lidé opouštět jen při nezbytných cestách do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou, setkávat se mohou maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Prymula dříve uvedl, že semafor může později hrát určitou roli při uvolňování vládních omezení. Za vznikem barevné mapy podle ministra byly politické tlaky.

Harvardská metoda vs. ministerstvo

Česko zčervenalo už 19. října, ale podle tzv. Harvardské metody. Tu ministerstvo zdravotnictví nepoužívá, protože metoda pracuje pouze s  počtem nakažených. Zdravotní resort ale bere prý v potaz další faktory, a kvůli tomu semafor aktualizuje na týdenní bázi.

„Hodnotí se celá škála parametrů od denních přírůstků, týdenních a 14denních trendů, po počty hospitalizací, počty osob v těžkém stavu, počty případů u seniorní skupiny, přítomnost komunitních přenosů, lokalizaci případů, zda se jedná o lokalizovaný výskyt např. v nějakém provozu nebo zařízení,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Podle něj vysoký počet infikovaných lidí neznamená vždy kritickou situaci v dané oblasti.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Český fanda Maradony má doma i jeho sochu. Myslel jsem, že nikdy neumře, smutní

Český fanda Maradony má doma i jeho sochu. Myslel jsem, že nikdy neumře, smutní

Asi žádný jiný Čech není ze středeční smrti Diega Maradony tak špatný jako právě Miloslav „Čurby“ Urbanec. Odjakživa byl do fotbalové legendy úplně zblázněný. Za domem kousek od Pardubic si nechal postavit Diegovu sochu. Místo zahrady má kopii stadionu, na kterém Maradona hrával. Z reproduktorů si tu sem tam pustí i argentinskou hymnu. Zrovna teď ale „Čurbymu“ docházejí slova. „Já si vážně myslel, že Diego nikdy neumře,“ svěřil se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama
Höschl: Covid změnil nakupování a výuku. Už to nikdy nebude jako před pandemii
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Co se smí ve třetím stupni? Podívejte se, jak to bude s obchody i restauracemi
Majitel pohřební služby: Tolik zemřelých jako letos v říjnu jsme nikdy neměli
Další články
reklama
reklama