Koronavirus už se v celém Česku šíří komunitně, nedaří se tedy nalézat zdroje nákazy. Všechny kraje jsou po páteční aktualizaci takzvaného semaforu rizika nákazy červené, před týdnem bylo v nižším oranžovém stupni pět krajů.
Nově zčervenaly Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Olomoucký kraj a Vysočina. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Česko v semaforu červenalo postupně od poloviny září, kdy se do třetího červeného stupně rizika, znamenajícího narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos, dostala Praha. Tehdy ještě bylo 13 okresů zbarvených bíle, kde bylo riziko nákazy nulové nebo zanedbatelné. Na konci září mezi červené oblasti přibyly dva okresy, které hlavní město obklopují: Praha-východ a Praha-západ.
První zelený stupeň, tedy výskyt koronaviru bez komunitního přenosu, vymizel z mapy počátkem října. Červený už tehdy byl celý Středočeský a Královéhradecký, Zlínský a Jihomoravský kraj. Po aktualizaci semaforu v minulém týdnu přibyl mezi červené kraje Karlovarský, Jihočeský, Pardubický a Moravskoslezský. Oranžových, tedy s počínajícím komunitním přenosem nákazy, tehdy zůstalo pět krajů, které nyní zčervenaly.
Semafor může hrát roli při rozvolňování
Semafor ministerstvo zdravotnictví vytvořilo v létě. Původně ukazoval stav koronavirové nákazy v jednotlivých okresech, celé kraje mají jednotnou barvu v posledních třech aktualizacích. Sloužil k odstupňování restrikcí zaváděných hygieniky pro jednotlivé oblasti, nařizovalo se podle něj třeba uzavírání škol. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ale před měsícem upozornil, že semafor vzhledem k rychlému nárůstu počtu nakažených přestává mít smysl, protože celý zčervená.
Vláda ještě předtím, než se barva semaforu sjednotila, začala zavádět plošná opatření pro celou ČR. Po posledním zpřísnění je od čtvrtka až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Domovy mohou lidé opouštět jen při nezbytných cestách do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou, setkávat se mohou maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti.
Prymula dříve uvedl, že semafor může později hrát určitou roli při uvolňování vládních omezení. Za vznikem barevné mapy podle ministra byly politické tlaky.
Harvardská metoda vs. ministerstvo
Česko zčervenalo už 19. října, ale podle tzv. Harvardské metody. Tu ministerstvo zdravotnictví nepoužívá, protože metoda pracuje pouze s počtem nakažených. Zdravotní resort ale bere prý v potaz další faktory, a kvůli tomu semafor aktualizuje na týdenní bázi.
„Hodnotí se celá škála parametrů od denních přírůstků, týdenních a 14denních trendů, po počty hospitalizací, počty osob v těžkém stavu, počty případů u seniorní skupiny, přítomnost komunitních přenosů, lokalizaci případů, zda se jedná o lokalizovaný výskyt např. v nějakém provozu nebo zařízení,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Podle něj vysoký počet infikovaných lidí neznamená vždy kritickou situaci v dané oblasti.