Zatímco se Česká republika pohybuje v řádu přes 700 denních případů nemoci COVID-19 na milion obyvatel, například u Německa tento údaj činí kolem 200. Podobné srovnání vychází také s ostatními evropskými státy. Nelichotivá statistika se týká také přepočtu úmrtí osob s covidem na počet obyvatel, který má například Rakousko třikrát nižší.
Když se podíváme na mezinárodní srovnání, Česká republika se pohybuje v týdenním průměru dlouhodobě kolem 700 případů na milion obyvatel, zatímco například na Slovensku je to 350 případů. V dalších sousedských státech je situace ještě lepší. Horší než Česká republika jsou v Evropě pouze Velká Británie, Portugalsko a některé malé státy, jak ukazují statistiky Our World in Data.
Pokud jde o počet úmrtí, Česká republika je na tom s 15 osobami denně na milion obyvatel podobně jako Slovensko, na covid tu však umírá třikrát více lidí než v Rakousku, dvakrát více lidí než v Polsku a o třetinu více lidí než v Německu.
Žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid v přepočtu na milion obyvatel nově vede Velká Británie. Země za posledních sedm dní k pondělku v průměru registrovala 16,7 úmrtí pacientů s koronavirem na milion obyvatel, a překonala tak smutné prvenství Česka, které žebříček vedlo od 11. ledna.
V absolutních číslech hlásí nejvíce úmrtí osob nakažených koronavirem Spojené státy, kde zemřelo téměř 400 000 lidí. V přepočtu na obyvatele však statistiky Our World in Data nyní v USA uvádějí 9,77 úmrtí na milion lidí, což je podstatně méně než například v Česku (15,7), Portugalsku (15,45), na Slovensku (13,58), ve Švédsku (12,59) či Litvě (12,44).
Tmavý flek na mapě Evropy
K situaci se ve čtvrtek ve Sněmovně vyjadřoval také pirátský poslanec Jakub Michálek. „Když se podíváme na to, jak si Česká republika vede, tak podle dat, která jsou z webové stránky Our World in Data, jež vychází z údajů Univerzity Johnse Hopkinse, Česká republika zůstává tmavým flekem na mapě Evropy,“ uvedl.
„Pokud se srovnáváme s ostatními státy v rámci Evropy, podobně špatná nebo horší situace je jenom v Portugalsku, ve Velké Británii a v několika podstatně menších státech. Když se podíváme na naše sousedy a základní údaj čili počet potvrzených případů nemoci COVID-19, všechny okolní státy mají výrazně nižší počet potvrzených případů. A to nemluvím o tom, že se podaří zachytit jenom část onemocnění a máme velmi vysoké procento pozitivních testů, takže zjevně se skutečně testováním nedaří izolovat osoby, které jsou nemocné,“ dodal.
Myslí si proto, že je potřeba se kromě očkování nadále soustředit na trasování a testování. „Dokud nebudeme mít populaci proočkovanou, musíme řešit i šíření nemoci. Měli bychom pokračovat v základních metodách, jako je karanténa a testování, a v jejich rozvoji. Protože to jsou věci, které skutečně ovlivnit můžeme. Kolik dostaneme vakcíny, se ovlivňuje podstatně hůře,“ řekl.