Česko znovu trápí extrémní vedra. Jak přežít tropy ve zdraví a na co si dát pozor?

Česko se opět potýká s extrémním vedrem. Podle meteorologů se teploty během pátečního dne vyšplhaly až k tropickým 36 °C. Lepší to nebude ani v nadcházejícím týdnu. Ačkoliv se o víkendu mírně ochladí, se studeným počasím rozhodně nepočítejte. Teploty se totiž budou pohybovat mezi 25 a 29 °C. Jak zvládnout horko a na co si dát pozor?

Vysoké teploty představují značnou zátěž pro lidský organismus. Podle mluvčí pražské záchranky Jany Poštové jsou nebezpečné hlavně pro nejohroženější věkové skupiny. „Vysoké teploty mají velký vliv na nejstarší a nejmladší populaci. Nebezpečné jsou zejména pro osoby, které trpí vážným onemocněním,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová s tím, že tito lidé by se měli vyvarovat pohybu na přímém poledním slunci.

Pokud se během dne pohybujete na sluníčku, měli byste se náležitě chránit. Používat ochranné krémy a nosit pokrývky hlavy. Volte volnější oblečení, především z bavlněných a lněných materiálů.

Velmi důležité je, aby váš organismus byl dostatečně zavodněn. Základem pitného režimu by měla být čistá neslazená voda. Člověk by ji měl pít po celý den tak, aby vůbec necítil pocit žízně. „Samozřejmě nikomu nezakazujeme dát si pivo nebo limonádu, ale nejdůležitější je opravdu voda, případně neslazené čaje, které je vhodné kombinovat s minerálkami,“ poradila mluvčí záchranářů.

Pokud se během dne pohybujete v klimatizovaném prostředí, máte téměř vyhráno. Pozor byste si ale měli v takovém případě dát na velké teplotní rozdíly mezi vnější a vnitřní teplotou. „Když máte venku 35 °C, tak klimatizovat na 20 °C je nejen energeticky velmi náročné, ale i zdravotně nevhodné. Na toto omezení by měl být brán zřetel,“ upozornil advokát Ondřej Preuss, zakladatel webu DostupnýAdvokát.cz.

V případě, že pracujete v místnosti bez klimatizace, mohou vám pomoci jednoduché triky. Okna doma i v kanceláři otevírejte brzy ráno, dokud je vzduch ještě o něco chladnější. Poté závěsy nebo žaluzie zatáhněte, aby slunce nepronikalo přímo do domu a nezahřívalo vše uvnitř. Místnost můžete také ochladit pověšením mokrých záclon či prostěradel před otevřená okna. Vzduch proudící dovnitř se tím ochladí.

Schladit se můžete také u vody. Trávit horké dny v její blízkosti je bezesporu skvělý nápad. I zde je ale důležité nezapomínat na základní pravidla: pobývat spíše ve stínu, použít dostatečný ochranný faktor a nezapomínat na pitný režim. „Je dobré používat selský rozum. Určitě není vhodné, zvlášť pro staré lidi, kteří jsou nemocní, aby z rozpařeného velmi horkého počasí skákali do studené vody. Ideální je se předtím osmělit,“ uvedla Poštová.

Příznaky nastávají velmi plíživě

Pokud přeci jen dojde k přehřátí organismu, měli byste se mít na pozoru. Varovné příznaky totiž nastávají velmi plíživě. „Může to být pocit na zvracení, samotné zvracení, bolest hlavy, motání hlavy, pocit bušení srdce, celková nevolnost a může přijít i pocit na omdlení nebo případný kolaps,“ vyjmenovala Poštová.

„V takovém případě je důležité dostat člověka z horkého prostředí nebo přímého slunce, podat mu dostatečné množství tekutin a nespouštět z něj oči,“ poradila Poštová s tím, že pokud se člověk nezačne cítit lépe, je lepší zavolat záchranku. „Ten stav by se měl velmi rychle zlepšovat. Pokud by se však začaly objevovat problémy s dýcháním nebo by jedinec zkolaboval, je třeba volat záchrannou službu,“ upozornila Poštová.

Neměli byste zapomínat ani na domácí mazlíčky, kteří snáší vedro ještě hůř než lidé. Odborníci doporučují venčit je před východem slunce, nevystavovat je vedru a klidně jim pustit větrák.

Horké počasí přetrvává v Česku od minulého víkendu a podle meteorologů vydrží až do pátečního večera. Poté se mírně ochladí. V nadcházejícím týdnu meteorologové očekávají slunečné počasí s teplotami mezi 25 a 29 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.