Ze západní Evropy nepřicházejí příznivé zprávy. Přestože jsme si již mohli myslet, že máme covid za sebou, podle všeho se na nás žene další vlna nemoci, tentokrát způsobená subvariantou koronaviru omikron BA.2. S druhou vlnou omikronu se potýkají již například v Nizozemsku, v Rakousku či v Německu. Od některých českých odborníků tak zaznívá, že Česko rozvolňuje příliš předčasně.
Příští týden budou lidé v Česku moci odložit respirátory všude kromě hromadné dopravy a zdravotnických či sociálních zařízení, vláda o tom rozhodla ve středu. Stále více se přitom ukazuje, že nad covidem není doposud vyhráno.
Také čísla nakažených v České republice působí jako varování. V mezitýdenním srovnání totiž přestala klesat a zatím ve dvou případech, tedy v pondělí a ve středu, byla dokonce vyšší než v minulém týdnu. Vysoká je rovněž pozitivita provedených testů, která se stále pohybuje okolo 40 %.
Varující rovněž je, že čísla stagnují nebo i mírně rostou v době, kdy se provádí každým dnem stále méně testů. Kromě pondělí se tento týden pohybuje počet provedených PCR testů pod 30 tisíci.
Čísla na západě rostou
Jako již několikrát v minulosti, lze pozorovat na západě Evropy trend, který se pravděpodobně v brzké době přenese také do České republiky.
„Čeká nás druhá vlna Omicron – BA2. Nic významného, ale covid fakt nezmizel,“ upozornila na Twitteru matematička Lenka Přibylová a sdílela graf s daty z Německa, Dánska, Portugalska nebo Velké Británie, který ukazuje v posledních dnech opětovný růst počtu případů. Právě z Dánska se podle Státního zdravotního ústavu rozšířila nově zachycená subvarianta omikronu označená BA.2, která je nakažlivější. Podle dat ze sekvenací vzorků tvoří v ČR asi 25 procent případů.
Čeká nás druhá vlna Omicron - BA2. Nic významného, ale covid fakt nezmizel. pic.twitter.com/FWVaVRs8R3
— Lenka Přibylová (@Lenka_SCI_MUNI) March 8, 2022
Zdravotníci v Německu ve středu zaznamenali 262 752 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie před dvěma lety. Bilance poprvé překonala hranici čtvrt milionu infikovaných za 24 hodin. Rekordní počty nakažených hlásí i Rakousko, za poslední den tam přibylo bezmála 50 000 nakažených.
Čas na rozvolnění?
Přestože však česká vláda masivně rozvolňuje a v podstatě ruší veškerá protiepidemická opatření, má ze zhoršení situace viditelné obavy.
„Nejsme za vodou, pořád máme vysoká čísla pozitivně testovaných každý den, a to přitom skončilo plošné testování. V nemocnicích stále leží spousta hospitalizovaných a denně zbytečně umírají lidé. Lidé budou pořád zbytečně umírat, pokud se nenaočkují a pořád to bude jedno z nejvážnějších virových onemocnění,“ sdělil nedávno ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) pro CNN Prima NEWS.
Na odborné konferenci Racionální přístupy ke covidu, kterou pořádá Akademie věd ČR, to potvrdil i evoluční biolog Jaroslav Flégr. Podle něj můžeme očekávat ještě jarní „vlnku“ epidemie. „Už začala, zejména v Praze. V posledních dnech se zvýšila pozitivita testů a dnes už se to projevilo i na datech,“ řekl na konferenci. Odmítl ale, že by vlna souvisela s příchodem ukrajinských uprchlíků. „Způsobili jsme si to sami, že jsme rozvolnili asi o měsíc předčasně,“ dodal. Další vlnu epidemie čeká na podzim, postupně budou ale její dopady díky očkování a dostupným lékům mírnější. Podobně hovořil Flegr také na Twitteru.
V pátek začala stoupat pozitivita testů, v pondělí i počet infikovaných. Proč to píšu? Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním.
— Jaroslav Flegr (@FlegrJaroslav) March 9, 2022
Pokles počtu nových případů data ukazují zhruba od začátku února. V pondělí ale testy podle dat na webu ministerstva ukázaly 10 387 nově potvrzených nákaz, o 242 víc než před týdnem. Více bylo také opakovaných nákaz, které se do počtu nových případů nezapočítávají. V pondělí jich bylo 1 984, o 117 víc než před týdnem. Ve středu se covid nově prokázal u 9 034 lidí, skoro 1 700 dalších se koronavirem nakazilo opakovaně. Oproti minulému týdnu je to dohromady asi o sedm desítek případů víc.
Obavy panují také z příchodu ukrajinských imigrantů. Válka totiž na Ukrajině začala v době vrcholení první vlny omikronu v zemi. Země, která se aktuálně potýká s ruskou agresí, přitom hlásí pouze přibližně 35 % plně naočkovaného obyvatelstva. Podle ministerstva zdravotnictví však doposud příchozí nestojí za navýšením počtu nakažených.