reklama

Slovensko bylo v maturitách pohotovější, mezi českými studenty panuje zmatek

Maturanti
Ilustrační obrázek
Foto: pixabay.com

Zkoušky dospělosti letos značně zkomplikovala pandemie koronaviru. Studenti se museli připravovat doma on-line a látku se svými učiteli často ani nestihli probrat. Na Slovensku jim ministerstvo školství maturitu odpustilo a školy jim známky vypočetly na základě dosavadních vysvědčení. Zatímco Slováci měli už 23. dubna o finálních podobách zkoušky jasno, v Česku mají studenti mnoho otázek ještě v současné době. Odpovědí se jim ale stále nedostává.

reklama

„Pro spoustu studentů je dobře, že nám maturity vypočetli z průměru známek. Hlavně pro ty, kteří čtyři roky pracovali a měli jen dobré známky. Na začátku jsem z toho měla radost, že maturity nemáme,“ vypráví slovenská maturantka Lívia Bobulová.

Sama ale uznává, že se jí zkušenost maturity mohla do života hodit. „Byla by to taková zkouška dospělosti. Teď vůbec nevíme, jak taková zkouška probíhá a na vysokou školu si neodneseme žádnou podobnou zkušenost. Z tohohle hlediska je podle mě špatné, že jsme si maturitu nezkusili. Mnoho studentů přijde na vysokou na zkoušky a nebude vědět, jaké to je,“ popsala.

Podobně to vidí i český student čtvrtého ročníku střední školy Denis Hozák. „Slovákům závidím, ale na druhou stranu mi nepřijde spravedlivé, že by studenti měli maturitu zadarmo. Kdyby nám známky vzhledem k situaci školy vypočetly z průměru vysvědčení, nikdo nám to nemůže mít za zlé a útočit na nás, když za to nemůžeme. Každý by si ale pamatoval, že jsme ji dostali a mohlo by se nám to vymstít třeba při hledání zaměstnání. Myslím si, že bude lepší, když se o maturitu popereme. Ministerstvo školství mě teď štve hlavně proto, že je to hrozně zmatené a narychlo,“ nelíbí se Hozákovi.

Rychle a srozumitelně

Slovenský ministr školství Branislav Gröhling podobu maturit oznámil už 23. dubna na svém instagramovém profilu. „Interní maturity proběhnou výpočtem průměru ročních známek z daných předmětů za všechny roky studia, přičemž v posledních dvou letech se počítají i známky za pololetí. Průměr končící do 0,5 (včetně) se zaokrouhluje dolů, tedy průměr 1,5 bude 1. U osmiletých studií se počítají známky za pátý až osmý ročník stejným způsobem,“ napsal Gröhling.

Ředitel školy měl sám určit předměty, které se do výsledné známky započítaly, tedy například semináře nebo laboratorní cvičení. A školy na Slovensku měly studentovi oznámit výslednou známku do 12. května. Pokud student s hodnocením souhlasil, maturitu měl splněnou. Pokud ne, mohl do 15. května požádat o provedení klasické maturitní zkoušky. Ta se bude konat buď distančně, tedy prostřednictvím videokonference, anebo prezenčně podle opatření krajské hygienické stanice v termínu od 25. května do 13. června. Záleží na rozhodnutí okresního úřadu.

View this post on Instagram

MATURITY . Dlho očakávaná podoba maturít na tento rok je tu. Minulý týždeň nám Úrad verejného zdravotníctva určil podmienky na maturity. My sme si museli prejsť možné riešenia a ako som už povedal, musíme zmeniť maturity. A práve včera bol schválený zákon, ktorý nám umožňuje meniť maturity 😊 . Takže v školskom roku 2019/2020 budú vyzerať maturity nasledovne. . 1. Interné maturity prebehnú vypočítaním priemeru koncoročných známok z daných predmetov za všetky roky štúdia, pričom v posledných dvoch rokoch sa rátajú aj známky na polroku. Priemer končiaci sa do 0,5 (vrátane) sa zaokrúhľuje nadol (priemer 1,5 bude 1; priemer 2,5 bude 2 atď...). Pri osemročných štúdiách sa rátajú známky za ročníky 5-8 rovnakým systémom. . 2. Riaditeľ školy určuje predmety, ktoré sa do výslednej známky započítavajú (napr. semináre, laboratórne cvičenia atď). Škola oznámi žiakovi výslednú známku do 12. mája. . 3. Ak žiak súhlasí s výslednou známkou, zmaturoval. Blahoželám 😊 . 4. Ak nesúhlasí s výslednou známkou, požiada o vykonanie klasickej maturitnej skúšky do 15. mája. Skúška sa môže konať dištančne (videokonferencia) alebo prezenčne podľa opatrení ÚVZ a jej termíny sú od 25. mája do 13. júna podľa rozhodnutia Okresného úradu. . 5. Toto platí pre všetky druhy stredných škôl (gymnáziá, stredné odborné školy, konzervatóriá, stredné umelecké školy, stredné športové školy). Platí to aj pre praktické maturity. Rovnako sa uskutočnia záverečné skúšky v nematuritných odboroch, záverečné pomaturitné skúšky aj absolventské skúšky (s pár výnimkami v linku). . Viac informácii nájdete tu: https://bit.ly/3cHluvc . Ak máte ďalšie otázky (v prípade, že sme nezachytili všetky špecifiká a bude ich treba riešiť), môžete sa dnes opýtať na livestreame o 18.00. . P.S: Celý tento dokument si vyžadoval veľa pripomienkovania, dolaďovania a úprav. Som veľmi rád, že je na svete. Veľmi pekne ďakujem celému tímu na ministerstve, ktorý na ňom robil. A teraz sa ide na prijímačky. Zdroj foto: TASR #maturity #maturity2020 #skolstvo #education #minister #vzdelavanie #bald #glasses #okuliare #blahozelam 😊

A post shared by Branislav Gröhling (@branislavgrohling) on

Rozhodnutí platí pro všechny druhy středních škol a stejná pravidla se používala i při praktických maturitách. Podobně se na Slovensku uskutečnily i závěrečné zkoušky v nematuritních oborech.

Z více než čtyřiceti tisíc slovenských maturantů bylo přes 99 procent se známkou spokojeno. „Poprvé máme za sebou novou formu maturity. Myslím, že tím určujeme další směřování, že výsledky žáků nebudou spočívat jen v jedné zkoušce o dvaceti minutách, ale že budeme hodnotit celý systém čtyř let, a tak budeme pokračovat i do budoucna,“ zhodnotil ministr Gröhling.

Opačný přístup v Česku

V Česku je situace zcela jiná. Maturanti nevěděli, jak a za jakých podmínek letos zakončí studium na střední škole ještě dva týdny po rozhodnutí na Slovensku. Konečný verdikt pronesl ministr školství Robert Plaga (ANO) až 6. května. Prohlásil, že společná písemná část se bude konat mezi 1. až 3. červnem. Studentům posledních ročníků střední školy odpustil jen slohovou práci, která mimořádně součástí zkoušky nebude.

Ústní maturitu ministerstvo doporučuje školám uspořádat od 10. června. Zároveň sepsalo několik bezpečnostních opatření do metodiky pro konání zkoušek v době koronavirové epidemie.

K tématu

Podmínky jsou nejasné

Deset dní před začátkem zkoušek mají studenti i učitelé ohledně maturit ale stále několik otázek. „Spousta věcí z ministerského manuálu je podle řady učitelů i ředitelů prostě nerealizovatelná a bezpečné rozestupy také není lehké ohlídat. Také nevíme, jak to s maturitami budou mít studenti dálkového studia a studenti žijící s osobami v rizikových skupinách,“ popsal na svém instagramovém profilu senátor Zdeněk Hraba.

Upozornil, že některé školy dokonce maturantům ani dobrovolnou přípravu v podobě osobních konzultací s učiteli nenabídly, a tak maturanti přijdou po třech měsících do školy až na samotnou zkoušku.

Čeští studenti posledních ročníků středních škol jsou mnohdy ve stresu a v nejistotě. Na instagramovém profilu Slovo studentů píší své příběhy o tom, jak jim koronavirus zkomplikoval výuku. Prostřednictvím petice, kterou podepsalo už přes 17 tisíc maturantů, navíc usilují o udělení maturitního vysvědčení i závěrečného výučního listu na základě prospěchu ze tří posledních vysvědčení.

reklama
reklama

Byznys

Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim

Další hlavní zprávy

USA

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního zákazu vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.

reklama
VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul
reklama
reklama
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

USA

Domácí zpravodajství

Tresty za týrání zvířat budou přísnější. Viníkovi hrozí až deset let za mřížemi
Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti
Další články
reklama
reklama