Vláda stále jedná s Německem a Polskem o pomoci s pacienty, kteří se nakazili koronavirem. Berlín nabídl, že zaplatí péči o infikované, kteří budou převezeni z Česka do Německa. Nabídka se prý vztahuje na všechny pacienty, jejichž léčba začne do konce března, pokud o to Česko požádá. Lékaři z nemocnic v Karlovarském kraji žádali Němce o pomoc už začátkem ledna, česká vláda však nabídnutou pomoc od západního souseda tehdy odmítla.
„Chceme v co nejvyšší možné míře podpořit naši sousední zemi, Českou republiku, která nyní obzvlášť trpí covidovou pandemií, a projevit solidaritu s ohledem na obrovskou zátěž na český zdravotnický systém,“ řekl pro web Aktuálně.cz mluvčí německé vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) mluvil o německé pomoci už v úterý se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Hamáček varuje: Čeká nás kolaps. Za chvíli budeme koukat na vojenské kamiony s rakvemi
Budete ležet na chodbě a čekat, až někdo umře a uvolní vám lůžko. Takový děsivý scénář může nastat podle šéfa krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), pokud lidé nezačnou striktně dodržovat všechna opatření. Před vývojem ohledně pandemie koronaviru varoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je cílem jednání s Německem získat až sto lůžek pro pacienty vyžadující intenzivní péči. „Budeme se snažit, aby v nezbytném případě bylo možno využít pomoci i od našich dalších sousedů, kteří ji nabízejí,“ doplnil Blatný. Vláda o možné pomoci jedná rovněž s Polskem. Vyjednávání ale stále nejsou u konce.
Kapacity nemocnic jsou podle dat resortu zdravotnictví na hraně. Hospitalizovaných s covidem je v současnosti 7266, z nichž ve vážném stavu je 1507. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Nad hodnotu 1,2 se údaj dostal poprvé od 10. ledna. Blatný navíc upozornil, že i přes nová vládní opatření, která budou platit od pondělí a která omezí především volný pohyb osob, čísla nejspíš v následujících týdnech klesat nepřestanou.
Největší riziko na Karlovarsku a Královéhradecku
„I když budou opatření nastavena a všechno se podaří, tak i ty nejoptimističtější modely pořád hovoří o tom, že lze předpokládat nárůst až o 20 tisíc nově diagnostikovaných osob denně jako kulminační bod. A potom teprve přijde nějaký pokles,“ vysvětlil.
Největší riziko zahlcení zdravotnického systému hrozí v Karlovarském a Královéhradeckém kraji, situace se však významně zhoršuje i v kraji Plzeňském, Ústeckém, Pardubickém a Libereckém. V současné době jsou pacienti denně převáženi kvůli volnějším kapacitám mezi různými nemocnicemi. Na tom se podílejí i záchranářské vrtulníky.