Budete ležet na chodbě a čekat, až někdo umře a uvolní vám lůžko. Takový děsivý scénář může nastat podle šéfa krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), pokud lidé nezačnou striktně dodržovat všechna opatření. Před vývojem ohledně pandemie koronaviru varoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Nemocnice jsou absolutně vyčerpané, hlásí ministerstvo zdravotnictví. Co s tím bude vláda dělat?
Situace je opravdu katastrofální. Není to poprvé, kdy před vývojem varujeme. Pořád říkám, že pokud se situace nezlepší a lidé nezačnou opatření dodržovat, hrozí kolaps zdravotnictví. Bohužel mám pocit, že varování dosud padala na neúrodnou půdu. Už nevím, co se musí stát, aby si lidé uvědomili, že situace je opravdu vážná. Nezodpovědností doženeme naše zdravotnictví do kolapsu. Lidé mají obrovskou důvěru v české zdravotnictví, což je skvělá vizitka. Důvěra je oprávněná v situaci, kdy je zdravotnictví schopno fungovat. Jenže zhroucené zdravotnictví nikoho nezachrání. Lidé myslí, že se jim nic nemůže stát. A kdyby náhodou, tak je z toho ve špitále dostanou. Ale ve chvíli, kdy špitál zkolabuje, tak vás z průšvihu nikdo nedostane. Budete ležet na chodbě a čekat, až někdo umře a uvolní vám lůžko. Už nevím, jak víc brutálně to říct.
Nemocnice jsou absolutně vyčerpané. Ve hře je povolání lékařů z ambulancí
Stav v českých nemocnicích lze charakterizovat jednoduše, narůstá počet pacientů, kteří potřebují rozsáhlou péči, uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Podle něj tak dojde k posílení nejen lůžek, ale také personálu. Vypomáhat s pacienty s covidem by mohli začít lékaři z ambulancí, protože není dostatek kvalifikovaného personálu. Díky očkování ale počet nakažených zdravotníků rapidně klesá.
Před kolapsem zdravotnictví varujete dlouhodobě, už od podzimu. Lidé vám evidentně nevěří.
Snažíme se věci vysvětlovat. Ale je to i o nastavení společnosti. Mluvil jsem o mrazákách, nic. Varoval jsem před kolapsem, nic. Podzim jsme zvládli díky neuvěřitelnému vypětí zdravotníků. Přitom je základ nosit roušky, respirátory, nechodit moc z baráku. Všechny to štve, moji ženu, moje děti. Všichni bychom chtěli volnost. Ať jdou lidé do přírody, v tom jim nikdo nebrání. Ale když budou chodit na ilegální party a obrážet návštěvy, čísla budou růst. Potom slyšíte šílené příběhy, jak šla mladá holka na party. Pak se zastavila u babičky na návštěvu a babička je teď mrtvá. A té holce teď došlo, že babičku zabila. Teprve pak to lidem dojde, ale to už je pozdě. Máme stejná opatření jako v Rakousku, máme stejný virus jako v Rakousku, a Rakušáci všechno dodržují a naši lidé ne.
Není spíš chyba, že vláda opatření špatně nastavila a špatně je komunikuje?
Ale opatření jsou opravdu stejná jako v Rakousku nebo jinde. Je to o tom, že když přijedete do Německa, tak všichni mají roušky. Tady lidé roušky nemají. Lidé tady přemýšlejí nad tím, jak můžou opatření obcházet. Jak se dostanou do uzavřeného okresu. Nesnímám ze sebe odpovědnost, vláda nasekala spoustu chyb. Bez důvěryhodné komunikace to nejde. A že komunikace vlády stojí často za starou belu, je pravda.
Doktor bude muset rozhodovat, koho nechá žít a koho nechá umřít.
Jste vicepremiér vlády. To jde přeci i za vámi.
Jasně, s pěti ministry. Nechci se vymlouvat. Doufám, že jednou o tom vyjde knížka, nebo vyjdou nahrávky z vlády a každý si udělá obrázek. Nesu odpovědnost, štve mě to. Ale alfa a omega je, že ke covidu všichni přistupujeme, že se nám nemůže nic stát. Ale pokud bude pokračovat nárůst, přeplní se covidové JIP. Nemocnice budou muset používat normální JIP, které jsou určené na infarkty, havárie. Tam najdou několik stovek lůžek. Ty se zaplní také a české nemocnice přetečou. Někoho odvezeme do Německa, někoho do Polska nebo Rakouska. Když bude nárůst pokračovat, transporty nebudou stačit. Přijde na řadu válečná medicína. Doktor bude muset rozhodovat, koho nechá žít a koho nechá umřít. A to bude trvat do doby, než lidé začnou dodržovat opatření, budou nosit roušky a respirátory, budou si dezinfikovat ruce. Základ je pořád stejný.
V jednu chvíli nám dojdou nástroje. Budeme stát a koukat. A nebude to hezký pohled.
Vláda víc udělat nemůže? Budete tomu přihlížet a svalovat vinu na lidi?
Při vší úctě i vládě v nějakém momentu dojdou schopnosti. Vláda není všemocná. Přiznávám, spoustu věcí děláme blbě, ale snažíme se fakt dělat maximum, abychom na základě doporučení odborníků epidemii zkrotili. Ale v jednu chvíli nám dojdou nástroje. Budeme stát a koukat. A nebude to hezký pohled. Stejně jako v Itálii jely vojenské kamiony s rakvemi, tak takhle budeme koukat u nás, pokud to lidem nedojde. Už nevím, co mám víc říct. Potřebujeme vydržet do doby, než bude dostatek vakcín. A musí pomoci to, na čem 14 dní pracujeme: Aby si každý člověk mohl v lékárně koupit samotest a sám se otestovat. To spustí revoluci a testování ve firmách.
Jaká je atmosféra ve vládě? Prý jste na sebe s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v pondělí večer křičeli.
Nebudu vynášet interní informace z vlády.
Vztahy mezi ČSSD a hnutím ANO byste charakterizoval jak?
Vztahy odpovídají aktuální situaci. Nijak nezastírám, že máme spory. Ale máme za povinnost z toho republiku vytáhnout.