reklama

Česko zasáhnou silné bouřky a krupobití. Hrozí i záplavy, varují meteorologové

V úterý odpoledne budou teploty na většině území Česka přesahovat 31 stupňů Celsia, mohlo by se tak stát zatím nejteplejším dnem roku. Kvůli vysokým teplotám a suchu bude v severozápadní polovině Čech hrozit nebezpečí vzniku požárů, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Jiná situace ale platí pro Moravu a jižní Čechy. Tam se naopak očekávají silné bouřky, které budou postupovat od západu k východu, někde dokonce i s krupobitím. Přívalové deště mohou znovu způsobovat lokální záplavy.

reklama

Výstraha platí od úterního rána do odvolání a především na severozápadě Čech je třeba si dát pozor na nebezpečí vzniku přírodních požárů, které se mohou kvůli vysokým teplotám a suchu velmi rychle šířit. Odpolední teploty se mají pohybovat mezi 30 až 34 stupni, někde mohou hranici i překročit. Lidé proto nemají rozdělávat oheň ve volné přírodě, vypalovat trávu či odhazovat nedopalky.

Varování meteorologů před vysokými teplotami platí pro úterní odpoledne pro celé Čechy s výjimkou Karlovarského kraje a také pro jižní a střední Moravu. „Výjimečně mohou teploty překročit i 34 stupňů Celsia, zejména ve středních Čechách,“ varují meteorologové. Lidem doporučují dodržovat v horku pitný režim a omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách.

Hrozící bouřky i požáry

Velmi vysoké teploty ojediněle doprovodí na jihu a východě země bouřky doprovázené silným větrem, krupobitím a přívalovým deštěm. V noci na středu bouřky přejdou do trvalejších srážek, informoval v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Během úterý bude postupovat od západu přes naše území studená fronta. Před ní k nám bude zesilovat příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu,“ uvedli meteorologové. Později odpoledne a zejména večer a v noci na středu budou podle nich od jihozápadu postupovat přes jižní Čechy, Vysočinu, Moravu a Slezsko bouřky. Ojediněle mohou být silné a vítr při nich může dosahovat v nárazech až 90 kilometrů v hodině.

Přívalový déšť může při bouřkách ojediněle rozvodnit malé toky a zatopit níže položená místa. Vítr může lámat stromy nebo větve a nebezpečí představují i kroupy a blesky, uvedli meteorologové.

Vzhledem k teplému počasí ale bude od úterního rána hrozit i nebezpečí vzniku požárů. K jejich rychlému šíření by mohlo přispět větrné počasí. Varování meteorologů před rizikem požárů se týká středních Čech, včetně Prahy, Libereckého, Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje. Právě tam během června nejméně pršelo.

Zákaz rozdělávání ohňů

Pražský magistrát na varování meteorologů reagoval zákazem rozdělávání ohňů na rizikových místech, který má platit od úterý. Lidé v hlavním městě nebudou smět zakládat otevřené ohně například v parcích, zahradách či lesích, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesního porostu. Zakázáno je v těchto místech také kouření a používání pyrotechniky. Opatření bude platit do odvolání, informoval v tiskové zprávě mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Vysoké teploty naměří také zbytek Evropy vyjma Britských ostrovů, kam došla studená fronta. Největší vedra očekává Španělsko, a to až 40 stupňů Celsia.

Jak se bránit kolapsu, přehřátí a zátěži na organismus:

 • dodržovat pitný režim;
 • zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami;
 • omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách;
 • nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, určitě ne v zaparkovaných automobilech.

Jak předejít vzniku požáru

 • nerozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích;
 • nevypalovat trávu;
 • neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, především v přírodě;
 • nepoužívat v přírodě přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně;
 • řídit se místními vyhláškami a zákazy;
 • dbát na úsporné hospodaření s vodou.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

 • Aktualizováno

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami. Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde v pátek začne úvodní fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus. Otestování se pak v příštích dvou týdnech uskuteční po celé zemi.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama