Česko zasáhnou silné bouřky a krupobití. Hrozí i záplavy, varují meteorologové

Bouřky

Horka a přívalové deště. Slib předpovědi počasí pro Česko

V úterý odpoledne budou teploty na většině území Česka přesahovat 31 stupňů Celsia, mohlo by se tak stát zatím nejteplejším dnem roku. Kvůli vysokým teplotám a suchu bude v severozápadní polovině Čech hrozit nebezpečí vzniku požárů, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Jiná situace ale platí pro Moravu a jižní Čechy. Tam se naopak očekávají silné bouřky, které budou postupovat od západu k východu, někde dokonce i s krupobitím. Přívalové deště mohou znovu způsobovat lokální záplavy.

Výstraha platí od úterního rána do odvolání a především na severozápadě Čech je třeba si dát pozor na nebezpečí vzniku přírodních požárů, které se mohou kvůli vysokým teplotám a suchu velmi rychle šířit. Odpolední teploty se mají pohybovat mezi 30 až 34 stupni, někde mohou hranici i překročit. Lidé proto nemají rozdělávat oheň ve volné přírodě, vypalovat trávu či odhazovat nedopalky.

Varování meteorologů před vysokými teplotami platí pro úterní odpoledne pro celé Čechy s výjimkou Karlovarského kraje a také pro jižní a střední Moravu. „Výjimečně mohou teploty překročit i 34 stupňů Celsia, zejména ve středních Čechách,“ varují meteorologové. Lidem doporučují dodržovat v horku pitný režim a omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách.

Hrozící bouřky i požáry

Velmi vysoké teploty ojediněle doprovodí na jihu a východě země bouřky doprovázené silným větrem, krupobitím a přívalovým deštěm. V noci na středu bouřky přejdou do trvalejších srážek, informoval v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Během úterý bude postupovat od západu přes naše území studená fronta. Před ní k nám bude zesilovat příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu,“ uvedli meteorologové. Později odpoledne a zejména večer a v noci na středu budou podle nich od jihozápadu postupovat přes jižní Čechy, Vysočinu, Moravu a Slezsko bouřky. Ojediněle mohou být silné a vítr při nich může dosahovat v nárazech až 90 kilometrů v hodině.

Přívalový déšť může při bouřkách ojediněle rozvodnit malé toky a zatopit níže položená místa. Vítr může lámat stromy nebo větve a nebezpečí představují i kroupy a blesky, uvedli meteorologové.

Vzhledem k teplému počasí ale bude od úterního rána hrozit i nebezpečí vzniku požárů. K jejich rychlému šíření by mohlo přispět větrné počasí. Varování meteorologů před rizikem požárů se týká středních Čech, včetně Prahy, Libereckého, Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje. Právě tam během června nejméně pršelo.

Zákaz rozdělávání ohňů

Pražský magistrát na varování meteorologů reagoval zákazem rozdělávání ohňů na rizikových místech, který má platit od úterý. Lidé v hlavním městě nebudou smět zakládat otevřené ohně například v parcích, zahradách či lesích, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesního porostu. Zakázáno je v těchto místech také kouření a používání pyrotechniky. Opatření bude platit do odvolání, informoval v tiskové zprávě mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Vysoké teploty naměří také zbytek Evropy vyjma Britských ostrovů, kam došla studená fronta. Největší vedra očekává Španělsko, a to až 40 stupňů Celsia.

Jak se bránit kolapsu, přehřátí a zátěži na organismus:

  • dodržovat pitný režim;
  • zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami;
  • omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách;
  • nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, určitě ne v zaparkovaných automobilech.

Jak předejít vzniku požáru

  • nerozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích;
  • nevypalovat trávu;
  • neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, především v přírodě;
  • nepoužívat v přírodě přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně;
  • řídit se místními vyhláškami a zákazy;
  • dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Tagy: