POČASÍ - 26.7. v 16:15
Český hydrometeorologický ústav vydává výstrahu před vysokými teplotami a před nebezpečím vzniku požárů. Víkendové teplé počasí se může v pondělí a úterý posunout až do oblasti veder s teplotami až nad 30 stupňů Celsia. Úterý 28. července by se mohlo stát i dosud nejteplejším dnem letošního roku.
Varování meteorologů před vysokými teplotami platí od úterního odpoledne pro celé Čechy s výjimkou Karlovarského kraje a také pro jižní a střední Moravu. „Výjimečně mohou teploty překročit i 34 stupňů Celsia, zejména ve středních Čechách,“ předpovídají meteorologové.
Kvůli vysokým teplotám a suchu bude v severozápadní polovině Čech hrozit nebezpečí vzniku požárů. V Praze proto bude platit zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech. Výraznější srážky, které by nebezpečí požáru zmírnily, meteorologové na severozápadě a západě Čech neočekávají minimálně do konce týdne.
#VYSTRAHA ‼️ vysoké teploty a nebezpečí vzniků požárů.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 26, 2020
Odpolední teploty budou většinou překračovat 31 °C. Platnost: od 28.7.2020. Více informací na https://t.co/9oZF1ZOqIm pic.twitter.com/bYt8Cj98Zt
Pražský magistrát na varování meteorologů reagoval zákazem rozdělávání ohňů na rizikových místech, který má platit od úterý. Lidé v hlavním městě nebudou smět zakládat otevřené ohně například v parcích, zahradách či lesích, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesního porostu. Zakázáno je v těchto místech i kouření a používání pyrotechniky. Opatření bude platit do odvolání, informoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
Jak se bránit kolapsu, přehřátí a zátěži na organismus:
- dodržovat pitný režim
- zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami
- omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách
- nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, určitě ne v zaparkovaných automobilech
Jak předejít nebezpečí vzniku požáru:
- nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích
- nevypalovat trávu
- neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, především v přírodě
- nepoužívat v přírodě přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně
- řídit se místními vyhláškami a zákazy
- dbát na úsporné hospodaření s vodou
Zdroj: ČHMÚ