reklama

Čísla o nakažených jsou teď zkreslená. Po svátcích budou opět vysoká, varuje Dušek

Česku již několik dní chybí relevantní data o vývoji pandemie koronaviru. Přes svátky se totiž dorazil otestovat jen zlomek lidí a převážně šlo o ty, kterým to nařídili lékaři nebo hygiena. Na Štědrý den kvůli tomu padl dokonce rekord v podílu pozitivních testů v denním vzorku, který byl téměř 41 procent. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jsou ale právě tato čísla zkreslená a je třeba počkat na hodnoty z konce týdne. Předem přitom varuje, že virus přes Vánoce nespal a čísla i tak porostou.

reklama

„Nepřekvapilo mě to. Jsou to nereprezentativní hodnoty, které nemá cenu zpětně hodnotit. Spíš je potřeba se dívat na dynamiku onemocnění a ta nepochybně poroste a bude hodně testů. Virus nikam nezmizel. On Vánoce neslaví a dynamika se opět vrátí do kolejí, kde byla před 21. a 22. prosincem,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS poslední čísla Dušek.

Pokud budeme vycházet z dat resortu zdravotnictví, kde jsou započítávány jak provedené PCR testy, tak pozitivní antigenní testy, právě krátce před Štědrým dnem se počty nakažených pohybovaly mezi osmi až deseti tisíci denně.

22. prosince byl dokonce denní přírůstek 10 900. Číslo ale v průměru kleslo během svátků na „pouhé“ tři tisíce denně, což zdaleka neodpovídá realitě nákazy v populaci.

Data ze Štědrého dne jsou zatím nejhorší od vypuknutí pandemie

Smutný prim dosud drží Štědrý den, kdy bylo potvrzeno 4 367 pozitivních testů z celkového počtu 10 652 provedených. Ani zdaleka nejde o největší nárůst nakažených za den, ale co se týče podílu pozitivních testů v denním vzorku, který byl až 41 procent, jde o dosud nejhorší údaj od začátku vypuknutí pandemie v Česku.

Takováto pozitivita testů nebyla ani v nejhorší době na přelomu října a listopadu.

Následný sváteční pokles pozitivních případů souvisí právě i s počtem provedených testů – kolem osmi až deseti tisíc denně. Pozitivní z toho byly vždy tři až čtyři tisíce, což stále značí vysoké procento pozitivních testů.

Přišlo více lidí s příznaky

Dušek ale výkyvy očekával. Na testy totiž během svátků dorazili především lidé s příznaky, a tak nebylo dost těch, kteří by čísla zlepšovali.

„Hodnoty se mění podle kohorty lidí, která je testovaná. Musíme se dívat třeba na týdenní nebo čtrnáctidenní poměr hodnot. Je to proto, že o Vánocích je extrémně nereprezentativní set lidí, který byl testován, a většina testů, které byly dělány, byly z klinických indikací,“ uvedl odborník na zdravotnická data.

To znamená, že přišli především lidé s příznaky, a tedy s vysokou pravděpodobností, že nemoc mají. Nebo ti, kteří měli předchozí den neprůkazný nebo pozitivní antigenní test. Ti se totiž podle nařízení musí podrobit ještě testování pomocí PCR testu.

Konec týdne ukáže, co Vánoce zakryly

Výsledkem svátků tak je, že Česko má téměř týdenní výpadek v datech ukazujících, jak se virus šíří populací. Podle Duška bude jasněji koncem tohoto týdne. „Následující tři čtyři pracovní dny nám ukážou hodně věcí, které během Vánoc zůstaly zakryty,“ uvedl.

Nicméně ve čtvrtek je silvestr a poté následují opět tři dny volna. Česko si tak na opravdu validní data o nákaze bude muset počkat zřejmě až do prvního lednového týdne. A dá se očekávat, že zjištění nebudou nijak optimistická.

Už nyní je například patrné, že kapacity v nemocnicích několik dnů stagnují kolem 4 200 hospitalizovaných, což znamená asi pět procent ze všech nakažených. Právě tento údaj bude odrazovým můstkem pro nový nárůst v nemocničních zařízeních.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

Některé domácnosti čeká smrtící koktejl, říká k současné ekonomické situaci Nerudová

Některé domácnosti budou pít smrtící koktejl, okomentovala současnou ekonomickou situaci rektorka Mendelovy univerzity a ekonomka Danuše Nerudová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle ní byla dosavadní státní pomoc zčásti neefektivní a budoucí vláda se nachází v nezáviděníhodné situaci. O Nerudové se také často hovoří jako o možné kandidátce na prezidentku.

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama