reklama

Čísla o nakažených jsou teď zkreslená. Po svátcích budou opět vysoká, varuje Dušek

Česku již několik dní chybí relevantní data o vývoji pandemie koronaviru. Přes svátky se totiž dorazil otestovat jen zlomek lidí a převážně šlo o ty, kterým to nařídili lékaři nebo hygiena. Na Štědrý den kvůli tomu padl dokonce rekord v podílu pozitivních testů v denním vzorku, který byl téměř 41 procent. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jsou ale právě tato čísla zkreslená a je třeba počkat na hodnoty z konce týdne. Předem přitom varuje, že virus přes Vánoce nespal a čísla i tak porostou.

reklama

„Nepřekvapilo mě to. Jsou to nereprezentativní hodnoty, které nemá cenu zpětně hodnotit. Spíš je potřeba se dívat na dynamiku onemocnění a ta nepochybně poroste a bude hodně testů. Virus nikam nezmizel. On Vánoce neslaví a dynamika se opět vrátí do kolejí, kde byla před 21. a 22. prosincem,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS poslední čísla Dušek.

Pokud budeme vycházet z dat resortu zdravotnictví, kde jsou započítávány jak provedené PCR testy, tak pozitivní antigenní testy, právě krátce před Štědrým dnem se počty nakažených pohybovaly mezi osmi až deseti tisíci denně.

22. prosince byl dokonce denní přírůstek 10 900. Číslo ale v průměru kleslo během svátků na „pouhé“ tři tisíce denně, což zdaleka neodpovídá realitě nákazy v populaci.

Data ze Štědrého dne jsou zatím nejhorší od vypuknutí pandemie

Smutný prim dosud drží Štědrý den, kdy bylo potvrzeno 4 367 pozitivních testů z celkového počtu 10 652 provedených. Ani zdaleka nejde o největší nárůst nakažených za den, ale co se týče podílu pozitivních testů v denním vzorku, který byl až 41 procent, jde o dosud nejhorší údaj od začátku vypuknutí pandemie v Česku.

Takováto pozitivita testů nebyla ani v nejhorší době na přelomu října a listopadu.

Následný sváteční pokles pozitivních případů souvisí právě i s počtem provedených testů – kolem osmi až deseti tisíc denně. Pozitivní z toho byly vždy tři až čtyři tisíce, což stále značí vysoké procento pozitivních testů.

Přišlo více lidí s příznaky

Dušek ale výkyvy očekával. Na testy totiž během svátků dorazili především lidé s příznaky, a tak nebylo dost těch, kteří by čísla zlepšovali.

„Hodnoty se mění podle kohorty lidí, která je testovaná. Musíme se dívat třeba na týdenní nebo čtrnáctidenní poměr hodnot. Je to proto, že o Vánocích je extrémně nereprezentativní set lidí, který byl testován, a většina testů, které byly dělány, byly z klinických indikací,“ uvedl odborník na zdravotnická data.

To znamená, že přišli především lidé s příznaky, a tedy s vysokou pravděpodobností, že nemoc mají. Nebo ti, kteří měli předchozí den neprůkazný nebo pozitivní antigenní test. Ti se totiž podle nařízení musí podrobit ještě testování pomocí PCR testu.

Konec týdne ukáže, co Vánoce zakryly

Výsledkem svátků tak je, že Česko má téměř týdenní výpadek v datech ukazujících, jak se virus šíří populací. Podle Duška bude jasněji koncem tohoto týdne. „Následující tři čtyři pracovní dny nám ukážou hodně věcí, které během Vánoc zůstaly zakryty,“ uvedl.

Nicméně ve čtvrtek je silvestr a poté následují opět tři dny volna. Česko si tak na opravdu validní data o nákaze bude muset počkat zřejmě až do prvního lednového týdne. A dá se očekávat, že zjištění nebudou nijak optimistická.

Už nyní je například patrné, že kapacity v nemocnicích několik dnů stagnují kolem 4 200 hospitalizovaných, což znamená asi pět procent ze všech nakažených. Právě tento údaj bude odrazovým můstkem pro nový nárůst v nemocničních zařízeních.

Tagy:
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama