reklama

Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění

Nárůsty počtu nakažených oproti údajům z předchozího dne dlouhodobě klesají. Ani počty nových případů výrazně nerostou, vyhráno ale podle odborníků ještě není. Namístě podle nich rozhodně není uvolnění opatření, ale ani zpřísnění, pokud je budou lidé dodržovat. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) společně s dalšími experty, kteří také představili aktuální vývoj kolem pandemie koronaviru.

reklama

Současná situace se podle odborníků začíná zlepšovat, stále ale není čas na rozvolňování. „Nacházíme se v době zlomu, kdy by se měla opatření projevit, a máme data, která to částečně indikují,“ prohlásil na tiskové konferenci šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Na občany apeloval, aby respektovali vládní nařízení. „Situace není vyřešená a stále existuje riziko další eskalace vývoje, proto je stále nutné dodržovat opatření. Ukazuje se, že mají potenciál zastavit nebo zpomalit šíření (koronaviru),“ doplnil Dušek.

Za dobrý signál považuje i snížení reprodukčního čísla na 1,13 z 1,3, kde bylo minulý týden. Stále je ale podle něj potřeba, aby číslo R kleslo pod hodnotu 1. Až pak se začne situace více zlepšovat.

Kritická hranice je 15 tisíc pacientů

Špatně naopak vypadají čísla reprezentující aktuální kapacity nemocnic. Nemocnice mají podle Duška v průměru 720 nových příjmů za den, 130 těch vážných. „Tato čísla mi nahánějí strach,“ přiznal Dušek. Zatímco 18. října bylo pacientů s koronavirem v nemocnicích 3 700, ke čtvrtečnímu večeru činil počet 7 300.

Číslo 7 300 ukazuje, že jsme zhruba na polovině toho, co odborníci považují za kritickou hranici. „Každý systém má své limity. 15 tisíc pacientů je kritická hranice. V tuto chvíli ale absolutní vyčerpání systému nehrozí,“ ujistil šéf Klinické skupiny COVID Vladimír Černý s tím, že Česko má dva až tři týdny na přípravu na největší kumulaci pacientů v nemocnicích.

Kapacity nemocnic nejvíce ohrožuje nedostatek personálu. Nejhůře jsou na tom podle statistik tyto kraje: Karlovarský, Zlínský, Pardubický a Královéhradecký.

Uvolňování není na stole

Ačkoliv se může zdát, že šíření nákazy se podařilo zbrzdit, není tomu tak v domovech pro seniory a mezi starší populací obecně. Právě to dělá odborníkům největší strach, a pokud bude negativní trend pokračovat i začátkem příštího týdne, je podle nich namístě další zpřísnění opatření.

„Uvolňování není v žádném případě na stole,“ shodli se na tiskové konferenci Dušek s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Ministr zdravotnictví ale už dříve uvedl, že pokud se budou opatření dodržovat, zpřísnění nenastane. Současná nařízení jsou podle něj zatím dostatečná.

Blatný: Nemáme vyhráno

Blatný ještě před tiskovou konferencí promluvil před poslanci. Znovu zopakoval, že aktuální nárůsty znamenají, že se situace začíná zlepšovat, ale ještě není vyhráno. Zároveň ale prohlásil, že nemocnice v některých krajích se blíží naplnění kapacit. V celém Česku je však podle něj dostatek lůžek pro nemocné.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ještě před výměnou za Blatného mluvil o tom, že o dalším vývoji a případném přitvrzení v opatřeních rozhodnou především čísla nakažených ze čtvrtka. Nárůst v tento den byl o něco nižší než před týdnem.

Za čtvrtek přibylo v Česku 13 051 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba stejně jako ve středu, ovšem proti minulému čtvrtku nárůst přibližně o 1 100 případů zpomalil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama