Oceněná společnost: Resistant AI
Společnost RESISTANT AI, založená českým podnikatelem Martinem Rehákem, se rychle stává klíčovým hráčem v oblasti kybernetické bezpečnosti. S využitím umělé inteligence se zaměřuje na ochranu finančních institucí před sofistikovanými podvody, které ohrožují globální trhy. Tento start-up, který získal mezinárodní uznání, přináší revoluční řešení pro detekci a prevenci podvodů, jež mohou mít devastující dopad na ekonomiku. I díky tomu budí zájem MPO.
Česká republika jako jedna z prvních zemí v rámci Evropské unie přijala v roce 2019 Národní strategii umělé inteligence. Tato strategie si kladla za cíl udělat z Česka modelovou zemi pro Evropu v oblasti AI. Hlavní ambicí bylo stát se centrem spolupráce nejlepších vědců a vývojářů v oblastech průmyslu, obrany a bezpečnosti a zapojit se tak k evropské cestě vývoje AI, jejímž středobodem je člověk. Za tímto účelem se v rámci sedmi kapitol věnovala mj. podpoře a koncentraci vědy, výzkumu a vývoje, podpoře investic, financování a rozvoji AI ekosystému v ČR, AI v průmyslu a ve službách, právním a společenským aspektům i lidskému kapitálu a vzdělávacímu systému.
Podvodníci padělají dokumenty tak, že jsou pro lidské oko neodhalitelné. Resistant AI pomáhá firmám tyto úpravy rozpoznat. Zdroj: Se svolením Resistant AI
Česko jako technologický lídr
Vláda již schválila program Národní strategie umělé inteligence ČR 2030. „Umělá inteligence představuje obrovský potenciál pro naši ekonomiku a společnost a může výrazně zlepšit kvalitu našeho života. Abychom využili tento potenciál na maximum ve prospěch České republiky, připravili jsme aktualizovanou Národní strategii umělé inteligence ČR 2030,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Naší vizí je, aby Česká republika byla nejen uživatelem, ale i tvůrcem pokročilých technologií umělé inteligence. Tato strategie nám pomůže dosáhnout kýženého cíle a zajistit, aby výhody AI byly využívány ve prospěch celé společnosti.“
Strategie vznikla nejen na základě dynamického rozvoje nových technologií, ale také s ohledem na nárůst mezinárodních iniciativ věnujících se AI (umělé inteligenci). Dokument zohledňuje potřeby všech aktérů napříč hodnotovým řetězcem AI – od výzkumníků a vývojářů po koncové uživatele.
„Aktualizovaná strategie AI reflektuje nejnovější technologické trendy a potřeby české společnosti. Zaměřuje se na klíčové oblasti využití AI, jako je posílení výzkumu, zlepšení vzdělávání, rozvoj digitálních dovedností, zajištění etických a bezpečnostních aspektů, podpora inovací v podnikání a zefektivnění veřejné správy a služeb,“ říká vrchní ředitel pro digitalizaci a inovace Petr Očko.
Inovativní přístup k boji proti podvodům
Jednou z významných firem působících v tomto sektoru je společnost RESISTANT AI, vedená Martinem Rehákem. Klade si za cíl chránit finanční instituce před stále sofistikovanějšími podvody. S rostoucím využíváním digitálních technologií se zvyšuje i počet kybernetických hrozeb, které se zaměřují na banky, pojišťovny a další finanční instituce. „Naše společnost se specializuje na odhalování finanční kriminality s pomocí umělé inteligence. Využíváme technologie, které nám umožňují čelit stále sofistikovanějším metodám, které zločinci nasazují. Zločinci rovněž využívají umělou inteligenci a automatizaci v rostoucí míře, aby zrychlili a zefektivnili své činnosti,“ říká spoluzakladatel úspěšného start-upu.
Resistant AI dokáže ověřit autenticitu dokumentů od zákazníků ve finančním sektoru. Zdroj: Se svolením Resistant AI
Díky těmto technologiím jsou schopni zločinci spáchat ne jeden, ale tisíce podvodů denně. Zaměřují se na využívání skulin v automatizačních systémech bank. V současnosti každá banka, která chce zůstat konkurenceschopná, musí automatizovat své procesy. Nikdo už nechce osobně navštěvovat pobočky nebo vyplňovat příkazy k převodu ručně. „Nicméně, automatizace a digitalizace otevírají nové možnosti pro zločince. Automatické systémy mohou obsahovat zranitelná místa, která podvodníci dokážou využít,“ vysvětluje Martin Rehák a dodává: „Každá malá chyba nebo nedostatek v bezpečnostních opatřeních může vést k tisícům nebo dokonce milionům útoků denně. V tomto neustálém boji proti zločinům je klíčové nejen vyvíjet pokročilé technologie pro detekci podvodů, ale také neustále monitorovat a aktualizovat bezpečnostní systémy, aby se minimalizovalo riziko útoků.“
Dokumenty jsou skládány z různých prvků falešného pozadí, šablony, transakcí a osobních údajů. Zdroj: Se svolením Resistant AI
Expanze českých firem do zahraničí a podpora státu
Společnost RESISTANT AI čelí specifickým výzvám, které jsou charakteristické pro český trh. „Český trh je relativně malý, což znamená, že firmy jako ta naše nemají jinou možnost, než expandovat do zahraničí. Rychlá expanze je klíčová, protože žádná firma našeho typu nemůže přežít pouze z lokálního trhu. Naši zákazníci se nacházejí v zahraničí, což je důvod, proč máme obchodní vedení v Londýně a velkou kancelář v New Yorku,“ vysvětluje Martin Rehák a pokračuje: „Pokud jde o podporu od státu, měli jsme v minulosti hmatatelné přínosy. Například na začátku našeho působení jsme získali podporu z programu Trend ve spolupráci s Twistem, dalším českým start-upem, a to přímo od Ministerstva průmyslu a obchodu.“
Vzhledem k rostoucí sofistikovanosti podvodníků, kteří se zabývají paděláním dokumentů a praním špinavých peněz, by společnost ocenila další podporu státu v několika klíčových oblastech. „První oblastí je investice do výzkumu, vzdělávání a vysokých škol. Nechceme, aby podpora směřovala pouze k firmám, ale také k vzdělávacím institucím, které vychovávají novou generaci talentovaných zaměstnanců a potenciálních konkurentů. A druhou důležitou oblastí je otevření státní správy vůči zahraničním dokumentům. Fakt, že česká státní správa stále neuznává anglicky psané dokumenty jako platné a srozumitelné, je zastaralý problém, který je třeba řešit,“ říká Rehák. Modernizace těchto administrativních postupů by podle něj značně usnadnila mezinárodní obchod a přispěla k větší konkurenceschopnosti českých firem na globálním trhu.
Co se týče investic do startupů, podle vrchního ředitele pro digitalizaci a inovace Petra Očko v současné době vidíme, že investoři jsou opatrnější. „Celosvětová situace je z různých důvodů komplikovaná, ale to neznamená, že by nebyl prostor pro startupy s atraktivním produktem. Pro zajímavé projekty je stále možné najít investory. Abychom tento proces podpořili, spolupracujeme s různými partnery, především s Evropským investičním fondem. Společně jsme pomohli vytvořit nový tzv. Pre-seedový fond pro úplně začínající startupy, který nedávno zahájil svou činnost, a usilujeme o to, aby se investice do startupů zvýšily,“ vysvětluje Petr Očko.
Zločinci využívají generativní umělou inteligenci a automatizaci k hromadné výrobě falešných dokladů. Zdroj: Se svolením Resistant AI
Umělá inteligence odhalí padělané dokumenty
RESISTANT AI využívá pokročilé algoritmy umělé inteligence k detekci anomálií a podvodných aktivit, které by jinak mohly projít bez povšimnutí. Například AI ve špatných rukách dokáže dnes vytvořit falešné doklady, které jsou tak sofistikované, že by je bylo těžké rozeznat od pravých. „Co je ještě znepokojivější, pomáhá zločincům, včetně organizovaných skupin, škálovat jejich operace. To znamená, že mohou vyrábět falešné dokumenty ve velkém měřítku. Nejde jen o samotné doklady, jako jsou pasy nebo bankovní výpisy, ale i o vytváření dynamických šablon, které umožňují měnit pozadí dokumentu, obsah, jako jsou osobní údaje či transakce, a vytvářet tak syntetické identity,“ doplňuje Kristýna Schusterová, produktová manažerka společnosti RESISTANT AI.
Mezi nejčastější případy patří manipulované bankovní výpisy, dokumenty potvrzující bydliště a identifikační doklady používané při onboardingu do různých služeb, zejména ve finančním sektoru. Software analyzuje dokumenty v reálném čase. Když banka nebo finanční instituce od klienta obdrží dokument, automaticky je zpracován u společnosti RESISTANT AI. „Hledáme známky manipulace nebo padělání nejen vizuálně, ale i na úrovni struktury dokumentu – analyzujeme metadata a ověřujeme, zda nejde o šablonu staženou z internetu nebo dokument vytvořený organizovanou zločineckou skupinou,“ dodává Schusterová.
Dokumenty jednotlivci i firmy falšují například proto, aby získali financování nebo úvěr – často jde o padělané bankovní výpisy potvrzující příjem. Další častý příklad je pojišťovnictví, kde lidé manipulují s doklady, aby získali vyšší pojistné plnění. „Typicky třeba nafouknou částku na faktuře za ztracený kufr a žádají proplacení víc, než skutečně zaplatili. Padělané dokumenty se také často používají také při otevírání účtů u bank,“ vysvětluje produktová manažerka.
RESISTANT AI se zaměřuje na kombinaci machine learningu, datové analýzy a behaviorálních modelů, které umožňují odhalit podvody dříve, než způsobí vážné škody. „Tradiční bezpečnostní opatření nejsou dostatečně flexibilní, aby reagovala na stále se měnící podvodné taktiky,“ říká Martin Rehák. „Naše technologie je navržena tak, aby se neustále učila a přizpůsobovala novým hrozbám, což nám umožňuje zůstat o krok napřed.“
Přibývá sofistikovanějších podvodů
Nejčastější scénář podvodu začíná na sociálních sítích, kde se lidé nechají nalákat na podvodné nabídky. Typickým příkladem je nákup falešných produktů nebo lístků na populární koncerty či sportovní události. Lidé pošlou podvodníkům peníze, často jde o malé částky, které je velmi složité bankovními systémy zachytit a časově náročné vyšetřit.
Problém však spočívá v tom, že podvodníci své činnosti škálují. To znamená, že během jednoho dne dokážou oklamat stovky lidí a následně rychle vyberou peníze, což znemožňuje jejich navrácení. Jakmile jsou prostředky převedeny a podvodníci je vyberou, šance na získání peněz zpět prakticky neexistuje. Podle Lucie Novotné, produktové manažerky RESISTANT AI, jde o typický scénář. Dalším situací, se kterou se banky v Česku setkávají, je tzv. Sociální inženýrství. „Podvodník zavolá oběti a tvrdí, že je z banky, přičemž varuje před podezřelou aktivitou na jejich účtu. Následně může oběti zavolat někdo, kdo se vydává za policii, a potvrdit tento falešný příběh. Lidé pak často podlehnou tlaku a vyberou své peníze, které buď vloží na kryptoúčty, nebo je přímo pošlou podvodníkovi,“ varuje Novotná.
Systém dokáže identifikovat nárůst i podezřelé aktivity v určitých skupinách, například když lidé staršího věku začnou neobvykle často vybírat velké částky svých úspor. V takových případech může společnost RESISTANT AI okamžitě upozornit banku, která pak může přijmout další bezpečnostní opatření nebo přímo zasáhnout, aby zabránila dalšímu podvodu.
Česko je křižovatkou finančních toků
Praní špinavých peněz je dlouhodobý problém, který se nikdy nepodaří úplně vymýtit. Česká republika je často křižovatkou finančních toků, zejména z východní Evropy. Stále přes nás prochází značné množství peněz, které jsou spojeny s ruskými sankcionovanými subjekty. Naše finanční instituce čelí tomu, že přes ně protékají špinavé peníze, jak ze západu na východ, tak z východu na západ a i s tímto problémem a mnoha dalšími společnost RESISTANT AI s pomocí umělé inteligence umí bojovat. „Největší radost máme, když nám klienti dají zpětnou vazbu, že náš produkt pomohl odhalit konkrétní případ. Například, když nám oznámí, že díky našemu softwaru odhalili organizovanou skupinu, která se zabývala obchodováním s lidmi. Když víme, že naše práce pomohla zabránit takovým zločinům, je to pro nás velké zadostiučinění a důvod, proč každý den chodíme do práce,“ říká Lucie Novotná, produktová manažerka firmy.
Mezinárodní úspěch a budoucí výzvy
Od svého založení získala RESISTANT AI významné investice a uznání na mezinárodní scéně. Společnost spolupracuje s předními bankami a finančními institucemi po celém světě, aby jim pomohla chránit jejich aktiva před ztrátami způsobenými podvody. „Náš projekt má své kořeny již v roce 2006. Původně jsme se zaměřovali na odhalování kyberzločinců pomocí umělé inteligence. Naše cesta začala na ČVUT s podporou americké vlády a v roce 2008 jsme založili firmu Kognity Security, která vznikla jako spin-off ČVUT,“ komentuje vznik firmy Martin Rehák a dodává: „V roce 2011 jsme získali investici od Credo Ventures, což nám umožnilo rozvíjet naše technologie a nápady. O dva roky později, v roce 2013, byla Cognitive Security akvizicí Cisco Systems.“
Po 12 letech zkušeností v oblasti kybernetické bezpečnosti společnost technologie a know-how převedla do nové oblasti. Na základě zkušeností, které získala při práci s kyberzločinci, nyní staví na nových projektech, které definují to, čemu ve firmě říkají „Pražská škola umělé inteligence v oblasti bezpečnosti“. Tento termín zahrnuje spolupráci s firmami jako Avast, Cognitive Security a dalšími, které se zaměřují na bezpečnostní technologie. Ředitel a spoluzakladatel Martin Rehák věří, že budoucnost boje proti kybernetickým hrozbám spočívá v neustálé inovaci a adaptaci technologií, které dokáží předvídat a reagovat na nové typy podvodů.