Čeští lékaři jsou přesvědčeni, že jimi testovaná látka, která se používá například při léčbě osteoporózy, by mohla zabírat také na koronavirus. „Látka by se podávala inhalačně, tím bychom dosáhli její vysoké koncentrace v plicích. Působila by proti samotnému viru i proti přehnané imunitní reakci,“ vysvětlila Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se na projektu podílí.
„Molekula se jmenuje bazedoxifen,“ uvedla pro deník iDNES.cz lékařka Martina Vašáková. Látka se doposud využívala například pro léčbu osteoporózy, ale podle odborníků by mohla být úspěšná i při léčbě koronaviru. Díky inhalaci by se totiž dostala do plic ve vysoké koncentraci.
„Působila by jednak proti samotnému viru, ale i proti přehnané imunitní reakci. Právě imunita často způsobuje lékařům komplikace,“ vysvětlila přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková, která se na projektu podílí.
Testování léku zatím probíhá v laboratoři, kdy by se mohl dostat ke covidovým pacientům, zatím není jasné. „Nyní je trend, že v rámci covidu, ale i jiných onemocnění se zkoušejí starší molekuly, zda by to mohlo fungovat. Předpokládám tedy, že u bazedoxifenu našli kolegové nějakou aktivitu, ať už přímo na organismech, nebo v menších studiích,” popsal zástupce přednosty pro léčebnou péči Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Milan Sova.
Úspěch má údajně ivermektin i bamlanivimab
V posledních dnech má nadějné účinky lék ivermektin, který je na trhu přes 40 let, prvotně sloužil proti parazitům a používal se převážně u zvířat. Lék dosud podali 30 pacientům v nemocnici u svaté Anny v Brně. „Zatím se jedná o malý počet pacientů na to, abychom mohli dělat ucelené závěry. Nicméně tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů,“ popsal primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.
Tento lék podala také praktická lékařka na Slovensku svým 80 pacientům s covidem. Výsledky byly taktéž úspěšné. „Nemám pacienta, jehož stav by se po podání ivermektinu nezlepšil. Všichni mi řekli, že jakmile užili první dvě, tři dávky, už se cítili mnohem lépe,“ uvedla lékařka Etela Janeková pro deník Právo. Doplnila, že tento lék covid sice nevyléčí, ale může nemoc zkrátit a zjednodušit léčebný proces.
Slibné výsledky hlásí lékaři také u nového léku bamlanivimab. Ten přednostka Vašáková jako první v Česku úspěšně podala pacientovi minulý týden. „Od čtvrtka jsme látku podali deseti pacientům, žádný z nich se k nám nevrátil na hospitalizaci, takže předběžné zprávy jsou dobré,” řekla Vašáková s tím, že lék je přednostně určen pro rizikové pacienty v brzkém stadiu nemoci. Dostávají ho krátce po nakažení.
Medikament obsahuje takzvané monoklonální protilátky, které znemožňují viru vstoupit do buněk. Napodobují tak činnost imunitního systému a zmenšují rozsah poškození plicní tkáně. Podle výrobce omezuje bamlanivimab riziko hospitalizace a úmrtí o 70 procent.