Podle včelařů byla letošní sezóna jednou z nejhorších za poslední desítky let. Přes zimu včelstva ve velkém likvidovala varroáza a další choroby, včelaře také trápilo příliš deštivé léto. Českého medu bude brzy nedostatek a jeho cena letí nahoru, v obchodech se tak stále častěji objevuje med ze zahraničí.
Jaroslav Hába z Vozovicka se už sedmnáct let živí jako profesionální včelař. Vlastní téměř 400 včelstev. O letošní sezóně mluví jako o hluboce podprůměrné. „Když prší, tak včely nemají odkud si nanosit nektar, a letošní jaro bylo velmi špatné. Hodně pršelo a navíc zůstaly včely velmi slabé po loňské zimě,“ uvedl Hába pro CNN Prima NEWS.
Včely v Česku: Přes zimu je likvidovala zákeřná nemoc, v době koronaviru se kradl med
Nemoc varroáza zlikvidovala přes zimu 20 procent včelstev, v některých regionech to byla téměř polovina. Včelstva se také častěji stávají terčem zlodějů. To jsou problémy, se kterými se v Česku potýkají včelaři. Jaká je situace nyní?
Právě loňská zima byla pro včelstva nepříznivá. Z průzkumu odborníků z katedry biochemie a geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci letošní zimu v Česku nepřežila zhruba pětina včelstev. Příčinou je především nemoc varroáza. Letošní ztráty jsou nejvyšší od roku 2013, kdy byl zahájen jejich pravidelný monitoring. „Varroáza na to určitě má vliv, ale k ní se přidává spousta dalších virů, které jsou pro včelaře neznámé,“ konstatoval Hába.
Katastrofální sezónu hlásí i zlínský včelař Jiří Kalenda, který vlastní pětatřicet včelstev. Letošní výtoč medu u něj dosáhla přibližně třetiny dlouhodobého průměru. „Včelařstvím se zabývám od dětství, tak špatná sezóna ještě nebyla,“ řekl Kalenda.
Nedostatek medu zvyšuje jeho cenu
Podobně je na tom i produkce českého medu v jižních Čechách. Včelaři z okresu Jindřichův Hradec vytáčí ze včelstva okolo čtyřiceti kilogramů medu, letos to byla polovina. „Je to mizerné. Nejvíc to ovlivnilo počasí – nejdřív bylo sucho a potom se ochladilo, začalo pršet, a pokaždé, když se namnožily mšice a mohl být tmavý med na medovici, všechno spláchnul déšť,“ řekl pro ČTK jednatel tamní organizace a člen krajského koordinačního výboru Martin Paleček, který má přes padesát včelstev.
Nedostatek českého medu se okamžitě promítl i do jeho ceny. Až donedávna se litr českého medu prodával okolo 170 korun. Letos se jeho průměrná cena přehoupla přes dvě stě korun. Kvůli nedostatku české produkce se do českých obchodů stále častěji dostává i med ze zahraničí, například z Číny či Ukrajiny.