Včely v Česku: Přes zimu je likvidovala zákeřná nemoc, v době koronaviru se kradl med

Nemoc varroáza zlikvidovala přes zimu 20 procent včelstev, v některých regionech to byla téměř polovina. Včelstva se také častěji stávají terčem zlodějů. To jsou problémy, se kterými se v Česku potýkají včelaři. Jaká je situace nyní?

Pavel Matlas z Bohuňovic na Olomoucku se rozhodl převzít včelaření po svém otci. Ten včelám, které jsou jedním ze základních elementů koloběhu přírody, obětoval celý svůj život. Velkým problémem je podle něj kriminalita, která se kolem včelařů množí.

„Bohužel i v době koronavirové krize, kdy byly zvýšeny sazby za trestné činy, to zloděje neodradilo a včelstva jsou stále vykrádána. Někdy celá, jindy zloději odnesou nástavky s medem. A situace se bohužel nelepší,“ řekl pro CNN Prima NEWS v pořadu Nový den Pavel Matlas, který je předsedou základní organizace Olomouc Českého svazu včelařů.

Ničivé choroby

Není to ale jen kriminalita, co tomuto důležitému hmyzu škodí. Dalším velkým nebezpečím je pro včely nemoc varroáza. „Tuto nemoc způsobuje roztoč Varroa destructor, což je podle mne zajímavé druhové jméno, protože tento tvor dokáže během několika let včelstva zničit. Navíc roztoč včelám vysává látku hemolin. To je oslabuje a včely jsou tak náchylnější k virovým onemocněním,“ vysvětlil profesor Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity a emeritní děkan agronomické fakulty Karel Voříšek.

Také podotkl, že tato nemoc se v tuzemsku nevyskytovala vždy. „Když jsem před 60 lety začínal s včelařením, tak o této chorobě nikdo nic nevěděl. Byla sem zavlečena dovozem matek a včelstev někdy kolem roku 1978. Jenže naše česká včela se s tímto onemocněním na rozdíl od včely indické neumí srovnat,“ vysvětloval Voříšek

Nebezpečná je podle něj i hniloba včelího plodu. „Včelstvo je kvůli tomuto onemocnění značně zeslabené a z veterinárního zákona vyplývá, že musí být utraceno a zničeno,“ sdělil děkan.

Včel je ale podle Voříška dostatek. „Patříme v Evropě k jedné z nejzavčelenějších zemí. Jsme devátí z třiadvaceti sledovaných států. Poslední tři roky máme kolem 650 tisíc včelstev a žádný rapidní pokles se nekoná,“ uvedl Voříšek. Poplašné zprávy o tom, že včelstva mizí, jsou podle něj zbytečné. „Nejhorší situace byla v roce 2008, kdy se počet včelstev v České republice pohyboval kolem 480 tisíc, ale od toho roku to šlo nahoru a teď je situace dobrá,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme
360°

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka
Krimi

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Policisté zasahují i u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra Blažka, uvedl web Aktualne.cz.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:13

Svaz průmyslu: Firmy potřebují jednotné evropské řešení energetické krize

08:49

The Kyiv Independent: Orientační odhady ruských bojových ztrát ke 4. říjnu

08:20

CNN: Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví

08:03

Ruské síly ostřelovaly dvě čtvrti v Charkově. Zemřela 46letá žena a byla poškozena kritická infrastruktura, uvedl gubernátor Oleh Syněhubov.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Domácí zpravodajství

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.