reklama

Včely v Česku: Přes zimu je likvidovala zákeřná nemoc, v době koronaviru se kradl med

Nemoc varroáza zlikvidovala přes zimu 20 procent včelstev, v některých regionech to byla téměř polovina. Včelstva se také častěji stávají terčem zlodějů. To jsou problémy, se kterými se v Česku potýkají včelaři. Jaká je situace nyní?

reklama

Pavel Matlas z Bohuňovic na Olomoucku se rozhodl převzít včelaření po svém otci. Ten včelám, které jsou jedním ze základních elementů koloběhu přírody, obětoval celý svůj život. Velkým problémem je podle něj kriminalita, která se kolem včelařů množí.

„Bohužel i v době koronavirové krize, kdy byly zvýšeny sazby za trestné činy, to zloděje neodradilo a včelstva jsou stále vykrádána. Někdy celá, jindy zloději odnesou nástavky s medem. A situace se bohužel nelepší,“ řekl pro CNN Prima NEWS v pořadu Nový den Pavel Matlas, který je předsedou základní organizace Olomouc Českého svazu včelařů.

Ničivé choroby

Není to ale jen kriminalita, co tomuto důležitému hmyzu škodí. Dalším velkým nebezpečím je pro včely nemoc varroáza. „Tuto nemoc způsobuje roztoč Varroa destructor, což je podle mne zajímavé druhové jméno, protože tento tvor dokáže během několika let včelstva zničit. Navíc roztoč včelám vysává látku hemolin. To je oslabuje a včely jsou tak náchylnější k virovým onemocněním,“ vysvětlil profesor Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity a emeritní děkan agronomické fakulty Karel Voříšek.

Také podotkl, že tato nemoc se v tuzemsku nevyskytovala vždy. „Když jsem před 60 lety začínal s včelařením, tak o této chorobě nikdo nic nevěděl. Byla sem zavlečena dovozem matek a včelstev někdy kolem roku 1978. Jenže naše česká včela se s tímto onemocněním na rozdíl od včely indické neumí srovnat,“ vysvětloval Voříšek

Nebezpečná je podle něj i hniloba včelího plodu. „Včelstvo je kvůli tomuto onemocnění značně zeslabené a z veterinárního zákona vyplývá, že musí být utraceno a zničeno,“ sdělil děkan.

Včel je ale podle Voříška dostatek. „Patříme v Evropě k jedné z nejzavčelenějších zemí. Jsme devátí z třiadvaceti sledovaných států. Poslední tři roky máme kolem 650 tisíc včelstev a žádný rapidní pokles se nekoná,“ uvedl Voříšek. Poplašné zprávy o tom, že včelstva mizí, jsou podle něj zbytečné. „Nejhorší situace byla v roce 2008, kdy se počet včelstev v České republice pohyboval kolem 480 tisíc, ale od toho roku to šlo nahoru a teď je situace dobrá,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama