reklama

Včely v Česku: Přes zimu je likvidovala zákeřná nemoc, v době koronaviru se kradl med

Nemoc varroáza zlikvidovala přes zimu 20 procent včelstev, v některých regionech to byla téměř polovina. Včelstva se také častěji stávají terčem zlodějů. To jsou problémy, se kterými se v Česku potýkají včelaři. Jaká je situace nyní?

reklama

Pavel Matlas z Bohuňovic na Olomoucku se rozhodl převzít včelaření po svém otci. Ten včelám, které jsou jedním ze základních elementů koloběhu přírody, obětoval celý svůj život. Velkým problémem je podle něj kriminalita, která se kolem včelařů množí.

„Bohužel i v době koronavirové krize, kdy byly zvýšeny sazby za trestné činy, to zloděje neodradilo a včelstva jsou stále vykrádána. Někdy celá, jindy zloději odnesou nástavky s medem. A situace se bohužel nelepší,“ řekl pro CNN Prima NEWS v pořadu Nový den Pavel Matlas, který je předsedou základní organizace Olomouc Českého svazu včelařů.

Ničivé choroby

Není to ale jen kriminalita, co tomuto důležitému hmyzu škodí. Dalším velkým nebezpečím je pro včely nemoc varroáza. „Tuto nemoc způsobuje roztoč Varroa destructor, což je podle mne zajímavé druhové jméno, protože tento tvor dokáže během několika let včelstva zničit. Navíc roztoč včelám vysává látku hemolin. To je oslabuje a včely jsou tak náchylnější k virovým onemocněním,“ vysvětlil profesor Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity a emeritní děkan agronomické fakulty Karel Voříšek.

Také podotkl, že tato nemoc se v tuzemsku nevyskytovala vždy. „Když jsem před 60 lety začínal s včelařením, tak o této chorobě nikdo nic nevěděl. Byla sem zavlečena dovozem matek a včelstev někdy kolem roku 1978. Jenže naše česká včela se s tímto onemocněním na rozdíl od včely indické neumí srovnat,“ vysvětloval Voříšek

Nebezpečná je podle něj i hniloba včelího plodu. „Včelstvo je kvůli tomuto onemocnění značně zeslabené a z veterinárního zákona vyplývá, že musí být utraceno a zničeno,“ sdělil děkan.

Včel je ale podle Voříška dostatek. „Patříme v Evropě k jedné z nejzavčelenějších zemí. Jsme devátí z třiadvaceti sledovaných států. Poslední tři roky máme kolem 650 tisíc včelstev a žádný rapidní pokles se nekoná,“ uvedl Voříšek. Poplašné zprávy o tom, že včelstva mizí, jsou podle něj zbytečné. „Nejhorší situace byla v roce 2008, kdy se počet včelstev v České republice pohyboval kolem 480 tisíc, ale od toho roku to šlo nahoru a teď je situace dobrá,“ dodal.

K tématu

Tagy: včely hmyz ČR med včelaři varróza

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otazníků přibývá

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otazníků přibývá

Každý den přináší nové zprávy v kauze cesty vicepremiera Jana Hamáčka do Moskvy. Dnes se ukázalo, že jedním z tajných zdrojů novináře Janka Kroupy, je pardubický hejtman Martin Netolický. Podle něj chtěl vicepremier od Ruska získat vakcíny Sputnik v době, kdy měl informace o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Podivností je ale více. Vyšlo totiž najevo, že brigádníci pracující ve skladu, dostali narychlo zprávu, aby den před výbuchem nechodili do práce.

„Věříte Hamáčkovi?“ tázala se Babiše Pekarová. Premiér neodpověděl
Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Další články
reklama
reklama