reklama

Včely v Česku: Přes zimu je likvidovala zákeřná nemoc, v době koronaviru se kradl med

Nemoc varroáza zlikvidovala přes zimu 20 procent včelstev, v některých regionech to byla téměř polovina. Včelstva se také častěji stávají terčem zlodějů. To jsou problémy, se kterými se v Česku potýkají včelaři. Jaká je situace nyní?

reklama

Pavel Matlas z Bohuňovic na Olomoucku se rozhodl převzít včelaření po svém otci. Ten včelám, které jsou jedním ze základních elementů koloběhu přírody, obětoval celý svůj život. Velkým problémem je podle něj kriminalita, která se kolem včelařů množí.

„Bohužel i v době koronavirové krize, kdy byly zvýšeny sazby za trestné činy, to zloděje neodradilo a včelstva jsou stále vykrádána. Někdy celá, jindy zloději odnesou nástavky s medem. A situace se bohužel nelepší,“ řekl pro CNN Prima NEWS v pořadu Nový den Pavel Matlas, který je předsedou základní organizace Olomouc Českého svazu včelařů.

Ničivé choroby

Není to ale jen kriminalita, co tomuto důležitému hmyzu škodí. Dalším velkým nebezpečím je pro včely nemoc varroáza. „Tuto nemoc způsobuje roztoč Varroa destructor, což je podle mne zajímavé druhové jméno, protože tento tvor dokáže během několika let včelstva zničit. Navíc roztoč včelám vysává látku hemolin. To je oslabuje a včely jsou tak náchylnější k virovým onemocněním,“ vysvětlil profesor Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity a emeritní děkan agronomické fakulty Karel Voříšek.

Také podotkl, že tato nemoc se v tuzemsku nevyskytovala vždy. „Když jsem před 60 lety začínal s včelařením, tak o této chorobě nikdo nic nevěděl. Byla sem zavlečena dovozem matek a včelstev někdy kolem roku 1978. Jenže naše česká včela se s tímto onemocněním na rozdíl od včely indické neumí srovnat,“ vysvětloval Voříšek

Nebezpečná je podle něj i hniloba včelího plodu. „Včelstvo je kvůli tomuto onemocnění značně zeslabené a z veterinárního zákona vyplývá, že musí být utraceno a zničeno,“ sdělil děkan.

Včel je ale podle Voříška dostatek. „Patříme v Evropě k jedné z nejzavčelenějších zemí. Jsme devátí z třiadvaceti sledovaných států. Poslední tři roky máme kolem 650 tisíc včelstev a žádný rapidní pokles se nekoná,“ uvedl Voříšek. Poplašné zprávy o tom, že včelstva mizí, jsou podle něj zbytečné. „Nejhorší situace byla v roce 2008, kdy se počet včelstev v České republice pohyboval kolem 480 tisíc, ale od toho roku to šlo nahoru a teď je situace dobrá,“ dodal.

K tématu

Tagy: včely hmyz ČR med včelaři varróza

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama