reklama

Bejrút: Čeští záchranáři z týmu USAR jdou do terénu

Český záchranný tým hasičů USAR, který ve středu večer přiletěl do Libanonu pomoci s hledáním lidí v troskách po úterním výbuchu v bejrútském přístavu, jde podle mluvčí generálního ředitelství Hasičské záchranné služby ČR do terénu.

reklama

Mluvčí hasičů Nicole Studená pro CNN Prima NEWS uvedla, že telefonické i datové spojení s týmem je špatné, nicméně „poslední informace byla, že už jdou do terénu a jdou označit konkrétní místa, kde vyhledávání začne“.

Vytipováno přesné místo nasazení

Záchranáři mají za sebou podle Studené ranní brífink a s velitelem vojenské základny konzultují jak situaci na místě, tak postup a místo nasazení. „Je vytipováváno přesné místo nasazení,“ uvedla mluvčí.

Do Libanonu zamířily čtyři desítky specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. „(Český) tým si vybuduje základnu a podle pokynů libanonských záchranářů se zapojí do záchranných prací,“ sdělil ještě před odletem záchranářů ministr vnitra Jan Hamáček.

K tématu

„Střední USAR odřad se skládá z 36 osob – z 6 kynologů, lékaře, 2 týlových techniků, IT technika, velitele odřadu, zástupce velitele odřadu a 2 styčných důstojníků, velitele čety, dvou družstev hasičů-záchranářů 1+9 a statika,“ píše se na webu USAR.

Jak dlouho čeští záchranáři na místě zůstanou?

„Předem jsme žádný pevný termín návratu nestanovili. Samozřejmě vše se bude odvíjet od té události a od toho, jak se to bude vyvíjet na místě.  Předběžně bychom počítali někdy 11., 12. srpna, že by se tým mohl vracet, protože to už je zhruba ta doba, kdy je téměř minimální naděje někoho živého ještě pod troskami najít.“

Exploze v bejrútském přístavu, která v úterý poničila několik čtvrtí, si zatím podle libanonského ministra zdravotnictví vyžádala 135 mrtvých a 5 tisíc zraněných. Výbuch způsobil seismické vlny ekvivalentní zemětřesení o velikosti 3,5 Richterovy stupnice. Vlivem tlakové vlny jsou rozsáhlé škody patrné až pět kilometrů od místa výbuchu. Domov podle bejrútského guvernéra ztratilo až 300 tisíc lidí. Jako o příčině výbuchu se spekuluje o špatném uskladnění nebezpečného materiálu, kterým mělo být 2 750 tun ledku neboli dusičnanu amonného.

Tagy: hasiči pomoc výbuch Česká republika Bejrút Libanon USAR záchranný tým

Další hlavní zprávy

reklama
reklama
Zemřela filmová legenda Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let

Kultura

Domácí zpravodajství

Otevírání sjezdovek? Ne. Jsou plné nemocnice a za rohem britská mutace, varuje Hamáček
Šedo: S Blatným jsem za celou dobu mluvil asi patnáct minut, tak se pracovat nedá
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin
Deset tisíc očkovaných denně. Kdy začne fungovat velkokapacitní očkovací centrum?
Další články
reklama
reklama