reklama

Bejrút: Čeští záchranáři z týmu USAR jdou do terénu

Český záchranný tým hasičů USAR, který ve středu večer přiletěl do Libanonu pomoci s hledáním lidí v troskách po úterním výbuchu v bejrútském přístavu, jde podle mluvčí generálního ředitelství Hasičské záchranné služby ČR do terénu.

reklama

Mluvčí hasičů Nicole Studená pro CNN Prima NEWS uvedla, že telefonické i datové spojení s týmem je špatné, nicméně „poslední informace byla, že už jdou do terénu a jdou označit konkrétní místa, kde vyhledávání začne“.

Vytipováno přesné místo nasazení

Záchranáři mají za sebou podle Studené ranní brífink a s velitelem vojenské základny konzultují jak situaci na místě, tak postup a místo nasazení. „Je vytipováváno přesné místo nasazení,“ uvedla mluvčí.

Do Libanonu zamířily čtyři desítky specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. „(Český) tým si vybuduje základnu a podle pokynů libanonských záchranářů se zapojí do záchranných prací,“ sdělil ještě před odletem záchranářů ministr vnitra Jan Hamáček.

K tématu

„Střední USAR odřad se skládá z 36 osob – z 6 kynologů, lékaře, 2 týlových techniků, IT technika, velitele odřadu, zástupce velitele odřadu a 2 styčných důstojníků, velitele čety, dvou družstev hasičů-záchranářů 1+9 a statika,“ píše se na webu USAR.

Jak dlouho čeští záchranáři na místě zůstanou?

„Předem jsme žádný pevný termín návratu nestanovili. Samozřejmě vše se bude odvíjet od té události a od toho, jak se to bude vyvíjet na místě.  Předběžně bychom počítali někdy 11., 12. srpna, že by se tým mohl vracet, protože to už je zhruba ta doba, kdy je téměř minimální naděje někoho živého ještě pod troskami najít.“

Exploze v bejrútském přístavu, která v úterý poničila několik čtvrtí, si zatím podle libanonského ministra zdravotnictví vyžádala 135 mrtvých a 5 tisíc zraněných. Výbuch způsobil seismické vlny ekvivalentní zemětřesení o velikosti 3,5 Richterovy stupnice. Vlivem tlakové vlny jsou rozsáhlé škody patrné až pět kilometrů od místa výbuchu. Domov podle bejrútského guvernéra ztratilo až 300 tisíc lidí. Jako o příčině výbuchu se spekuluje o špatném uskladnění nebezpečného materiálu, kterým mělo být 2 750 tun ledku neboli dusičnanu amonného.

Tagy: hasiči pomoc výbuch Česká republika Bejrút Libanon USAR záchranný tým

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama