Čeští zemědělci si stěžují na postupy maloobchodních řetězců. Agrární komoře ČR a dalším zemědělským organizacím vadí podle jejich slov „nespravedlivé praktiky velkých obchodů“. Podle komory čeští zemědělci čím dál hůře dostávají své produkty do regálů maloobchodů, a když už se jim to podaří, tak mnohdy za nevýhodných podmínek. Hrozí přitom i možnými protesty a demonstracemi. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza postup zemědělských organizací důrazně odmítá.
Zemědělci zastřešení Agrární komorou ČR a další organizace si stěžují, že mají problémy dostat své plodiny na pulty obchodních řetězců. Vadí jim i nevýhodné podmínky.
„Zatímco výkupní ceny přímo od zemědělců zůstávají trvale nízké, ceny pro spotřebitele rostou. Rostou také ceny vstupů, tedy cena práce, energií, obalů atd., na straně prvovýroby a zpracování, zatímco obchod bohatne,“ říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Dodal, že situace u českých zemědělců je pro řadu lidí vážná. Zemědělci si měli slibovat zlepšení situace od evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách, která mimo jiné zakazuje povinnost dodavatelů potravin peněžně se podílet na slevové akci odběratele. Česko mělo podle komory směrnici zanést do novely zákona o nekalých obchodních praktikách do začátku května, to ale selhalo.
Kromě toho si zemědělci stěžují i na údajné dehonestující kampaně, které podle nich snižují důvěru v kvalitu českých výrobků a napadají konkurenceschopnost českých výrobců tím, že manipulují s fakty či zamlčují nekalé obchodní praktiky.
Čelíme dehonestující kampani, říkají zemědělci
Kvůli tomu se Agrarní komora společně s dalšími zemědělskými organizacemi obrátila dopisem na představitele velkých maloobchodních řetězců jako Tesco, Lidl, Kaufland, Albert, Penny nebo Billa.
V textu, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, uvádí, že mezi tuzemskými zemědělci a maloobchodními řetězci čím dál více roste napětí. Agrární komora a další organizace tvrdí, že zemědělci čelí „opakovaným dehonestujícím a manipulativním kampaním“. Komora také dané řetězce obviňuje z porušování principů etiky.
Komu boj uškodí nejvíce?
„Naše průzkumy ukazují, že otevřený boj mezi zahraničními řetězci a českými zemědělci tak, jak je komunikován veřejnosti, poškozuje především jméno řetězců, a nikoliv českých zemědělců,“ dodávají v dopise zástupci Agrární komory a dalších organizací.
Řetězce následně žádají o jednání, aby zajistily „vysoký podíl tuzemských potravin v obchodech“ či „férový přístup k odběratelům a dodavatelům“. Hrozí přitom i možností protestních akcí. „Řada zemědělských producentů již nyní otevřeně mluví o vyvolání stávkové pohotovosti, demonstracích či blokádách,“ píší signatáři.
Prouza: Nebudeme se účastnit kartelových dohod
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který zmíněné maloobchodní řetězce v Česku zastupuje, CNN Prima NEWS řekl, že jeho svaz ani obchodní řetězce se „nebudou účastnit žádných kartelových dohod“. „Agrobaronům nejde o prodej českých potravin. V ČR se prodá vše, co se tady vyrobí, nikdo nevylívá mléko do kanálů nebo nezaorává okurky. Jde jim jen o to, aby si uměle navýšili zisky na úkor českých zákazníků,“ reagoval na kritiku Prouza.
Postup Agrární komory a zemědělských organizací pak prezident svazu odmítá. „Vždycky budeme bojovat za co nejlepší podmínky pro české zákazníky, i když chápu, že je to našim agrobaronům nepohodlné,“ dodal Prouza.