Ceny potravin, na které SPD láká voliče, nejsou reálné. Shodlo se na tom několik farmářů i pěstitelů, které redakce CNN Prima NEWS oslovila. Hnutí Tomia Okamury v kampani slibuje, že zařídí, aby české potraviny zlevnily. Kilo vepřového chtějí na českém jarmarku nabízet za 53,90 korun. „Za tyhle peníze se prase vychovat, zpracovat a prodat nedá. Něco na tom musí být divného,“ řekl redakci chovatel Karel Horák.
SPD slibuje, že v případě volebního úspěchu vrátí levné a kvalitní potraviny do českých supermarketů. „Co Babiš a spol. zničili, SPD opět napraví. Přijďte si levně a férově nakoupit na český jarmark. Ukážeme vám v praxi, jak dobře a levně dokážou čeští sedláci a zemědělci pěstovat,“ stojí na letáku.
Vejce za dvě koruny, máslo za pětadvacet. Politici v kampani znovu nakrmí voliče
Jídlo hraje často hlavní roli v politických kampaních. Andrej Babiš (ANO) v minulosti krmil voliče gulášem a koblihami, hnutí STAN rozdávalo český česnek. Na tuzemské potraviny letos sází i SPD, která bude pořádat „český jarmark“.
V kampani chtějí politici objíždět krajská města, ve kterých uspořádají jarmark. Lidé si budou moci nakoupit například vejce za 1,99 koruny za kus. Kilo jablek má stát 9,90 Kč, kilo brambor 4,60 Kč, máslo 25,90 Kč, kilogram vepřové plece 53,90 korun.
Redakce CNN Prima NEWS oslovila farmáře a pěstitele s otázkou, jestli jsou ceny potravin z letáku do budoucna reálné. Všichni se shodli, že ne.
„Jestli vám někdo prodává maso za 50 nebo 60 korun, tak já bych se toho bál. Problém je v tom, že se maso veze ze Španělska, dovezete to sem, přebalíte to v Česku, dáte novou etiketu, zamrazíte, pak to zase rozmrazíte. Netušíte, jak dlouho to je od poražení. To maso pak není poživatelné,“ popsal pro CNN Prima NEWS chovatel Karel Horák, který zároveň předsedá Svazu chovatelů holštýnského skotu.
Podle něj je nejlepším řešením najít si dobrého farmáře nebo řezníka. „My prodáváme vepřové takzvaně z farmy na vidličku. Vepřové se u nás narodí, vychováme ho, zabijeme, zpracujeme, zabalíme a prodáme. Maso je v nejvyšší kvalitě, těžko můžeme konkurovat masu za 50 nebo za 60 korun, které je někde jinde. Ale když někdo kouká jen na cenu, proč by si to nekoupil,“ dodává.
Brambory za 4,60? Z toho nebude ani minimální zisk
Co se týče brambor, SPD slibuje, že v budoucnu by mohly stát 4,60 Kč za kilo. Za tuto cenu budou brambory k dostání na jarmarku. Tak nízká cena ale není podle pěstitelů v běžném obchodování reálná.
„Pokud hovoříme o spotřebitelské ceně pod úrovní pět korun, tak to bohužel není možné. Jen náklady na vypěstování se pohybují přes 4 koruny na kilogram konzumních brambor. Cena 4,60 by pěstitelům nezajistila ani minimální zisk a možnost dalšího podnikání. Reálně není možné, aby spotřebitelská cena byla pod pět korun,“ uvedl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.
Ani cena másla 25,90 se zemědělcům a chovatelům nezná. „Taková cena není normální. Cena másla jako produktu je 40 korun. Na nižší cenu je možné se dostat, když je akce. Ale za pětadvacet korun? To není cena, za kterou se dá dlouhodobě prodávat. Každopádně cenu by měl určovat trh, nikoliv politická strana,“ komentoval pro CNN Prima NEWS Jiří Kopáček z Českomoravského mlékárenského svazu.
Vejce za dvě koruny? Leda od slepic v klecích
Podobně to vidí i Martin Ludvík z Ovocnářské unie. „Záleží na tom, jak se chovají řetězce. Není výjimkou, že prodávají kilo jablek za 9,90 Kč, ale nakupují je dráž. Řetězce velmi často lákají na velmi nízké ceny, aby nalákali lidi do obchodu. Je to tvrdě marketingový leták, který se běžně může objevit,“ míní.
„Je spousta odrůd, jsou různé parametry kvality jablek. Ale že by 9,90 Kč měla být standardní cena, to asi ne. Měl by na tom vydělat zemědělec, obchodník, a kousne si z toho i stát. Kdyby byla jablka za 9,90 – tak to asi nepůjde,“ dodal Ludvík. Podle něj by cena mohla být reálná, kdyby stát přesměroval dotační programy do zemědělství.
Jedna z cen, která je v letáku reálná, je ta za vejce. Za 1,99 Kč se však prodávají ta nejlevnější vajíčka z klecových chovů, proti kterým bojují spolky na ochranu zvířat. „Dle údajů hlášených producenty cena z letáku SPD odpovídá nejblíže ceně tuzemských klecových vajec, hmotnostní kategorie L za 1,91 Kč/ks, nebo hmotnostní kategorii M vajec z podlahových systémů chovů 1,93 Kč/ks,“ sdělila redakci předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Sněmovna už rozhodla, že klecové chovy mají do roku 2027 skončit.
Redakce požádala šéfa SPD Tomia Okamuru o reakci. „Vy to zkoumáte, abyste do nás rýpala,“ odpověděl. Stojí si za tím, že ceny, které SPD garantuje, jsou reálné.
„Asi se ptáte špatných zemědělců. Já jsem jim znovu volala a ptali jsme se jich, že to za takové ceny lze,“ podotkl Okamura. Kontakt na zemědělce ale předat nechtěl. „To vám nedám. Naši nepřátelé se nám snaží zničit kampaň, to je šikana. Přijďte na náš jarmark a můžete se těch zemědělců sama zeptat,“ doplnil.