Do hospod už nestačí čestné prohlášení
Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.
Jednotlivé krajské hygienické stanice v posledních dnech začaly častěji kontrolovat kulturní akce. A setkávají se s tím, že pořadatelé sami často nevědí, co mají po svých návštěvnících požadovat.
Že již čestné prohlášení na provedení samotestů neplatí, se pořadatelé mnohdy dozvědí až při samotné kontrole hygieny, jak někteří z nich potvrdili CNN Prima NEWS.
Jaká tedy aktuálně platí pravidla pro návštěvy restaurací, kulturních událostí či služeb? Výhodou je, že jsou momentálně alespoň víceméně sjednocená, takže člověk nemusí příliš rozlišovat, jestli se chystá na fotbalový zápas, či ke kadeřníkovi. Většinou platí takzvaný systém OTN, tedy – Očkování – Test – prodělaná Nemoc. Bodu očkování vyhovuje každý, kdo doloží, že od aplikace poslední dávky očkovací látky podle SPC uplynulo nejméně 14 dní. Bodu negativní test dosáhne každý, kdo doloží, že buď absolvoval nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo si nechal udělat nejdéle před 72 hodinami POC test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem.
Testování na místě
U jednotlivých akcí se však dočteme, že existuje ještě další možnost: Podstoupit preventivní antigenní samotest přímo na místě s negativním výsledkem. To platí od klubů, přes lázně až po ubytovací zařízení. Neplatí to však například pro cestování do zahraničí.
O tom, že čestné prohlášení již nestačí, se rozhodlo již na konci června, přesto to nebylo veřejností příliš nahlas prezentováno. „Sjednotili jsme pravidla tak, aby všude platily stejné podmínky pro vstup a navíc aby dospělí mohli využít testy ze zaměstnání a děti ze školy, případně byla možnost otestovat se na místě. Návštěva akcí a služeb tak bude pro všechny dostupná a současně bezpečná,“ vysvětlil tehdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v tiskové zprávě.
V tiskové zprávě je již zmíněná nenápadná informace při vyjmenovávání pravidel pro dokázání bezinfekčnosti: „Podstoupení preventivního antigenního testu na místě vstupu do prostor nebo doklad o absolvování testu u zaměstnavatele nebo ve škole.“ Je potřeba dodat, že v dnešní době již není převážně možné disponovat ani testem ze zaměstnání, jelikož již nejsou povinné. To samé platí u škol, které zkrátka přes léto nefungují.
Testování musí být prováděno profesionálně, říká ministesrtstvo
„Možnost prokázat se pro vstup do některých vnitřních a venkovních prostor nebo pro účast na hromadných akcích čestným prohlášením nebo potvrzením od zaměstnavatele bylo vázáno na k povinnému testování zaměstnanců stanoveného jiným mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví – nicméně dané mimořádné opatření k testování zaměstnanců bylo zrušeno,“ uvedl za Ministerstvo zdravotnictví pro CNN Prima NEWS Kryštof Berka.
„Proto byla zrušena také možnost prokazovat se potvrzením od zaměstnavatele či čestným prohlášením. Pokud v zaměstnání probíhá testování, musí být prováděno profesionálně, poskytovatelem zdravotních služeb, nikoliv testy pro použití laickou osobou,“ doplnil.