reklama

Cestovní ruch se z covidu dosud nevzpamatoval. V mnoha ohledech je na tom hůře než loni

Tuzemští hoteliéři pláčou. Přestože protiepidemická opatření byla pro většinu letošního roku mírnější než loni, odvětví cestovního ruchu to zatím příliš pozitivně nepocítilo. Nebýt letního uvolnění, nejspíše by řada českých hotelů, penzionů, restaurací, ale i cestovních kanceláří a zprostředkovatelů dovolených zcela zmizela z cestovatelské mapy.

reklama

Než do Česka doputoval koronavirus, ubytovalo se (v roce 2019) v tuzemských zařízeních skoro 22 milionů hostů. Podíl domácích a zahraničních téměř dosáhl parity. Loni se však počet hostů snížil o více než polovinu. Z necelých 11 milionů ubytovaných připadaly tři čtvrtiny na české rezidenty. Příliv zahraničních turistů se ve druhém loňském čtvrtletí téměř zastavil a ani zbytek roku nedokázal propad kompenzovat.

V roce letošním se však situace víceméně zopakovala, pouze s tím rozdílem, že cestovní ruch se ocitl v krizi už od samého jeho počátku. Zavřené lyžařské areály, horské hotely, chaty a penziony a zákaz pohybu přes hranice okresu napáchaly své. Přestože do konce roku 2021 ještě pár dní zbývá, dosavadní data naznačují, že se cestovní ruch ani zdaleka nevzpamatoval. Za prvních devět měsíců letošního roku se v tuzemských zařízeních totiž ubytovalo jen 8,6 milionu návštěvníků, zatímco loni to za stejné období bylo mírně přes 10 milionů.

Letos jako loni, možná hůře

„Cestovní ruch celkem generoval v roce 2019 kolem 300 miliard korun. V roce 2020 nastal téměř poloviční pokles,“ řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR. Podle něho byl letošní rok výrazně poznamenán tím, že hory byly de facto celou zimní sezonu zavřené. „Docela dobrý vývoj nastal v období léta. Podzim vypadal ještě v září docela nadějně, pak ale přišla další vlna pandemie, kdy jsme ve většině provozoven znovu propadli na dramaticky nízká čísla,“ dodal.

Stárek odhaduje, že cestovní ruch v letošním roce dopadne stejně jako loni. „Ne-li ještě hůře. Záležet bude, jak se vyvinou čísla za listopad a prosinec. Co se týče obsazenosti v České republice, počítáme s průměrem někde kolem 25 až 30 procent. V gastronomii očekáváme propad tržeb asi o 60 procent ve srovnání s rokem 2019,“ řekl dále.

Cestovní ruch patří k poměrně významným odvětvím české ekonomiky. Podle Českého statistického úřadu tvořil v roce 2019, tedy před propuknutím koronavirové pandemie, necelá tři procenta HDP a zaměstnával přímo kolem čtvrt milionu osob. „Když ale započítáme vedlejší efekty cestovního ruchu, bude jeho význam ještě větší. Například prádelny jsou závislé na hotelech, restaurace rozvíjejí potravinářský průmysl a tak dále,“ sdělil hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Snad nás nová vláda nechá dýchat

Podle Křečka pandemie navíc zhatila plány Česka týkající se rozvoje cestovního ruchu. A nejen to. Otázkou je, kdy se český turismus vůbec z pandemie vzpamatuje. „Obávám se, že na čísla z roku 2019 se budeme vracet ještě poměrně dlouho,“ dodal Křeček.

Stárek je přesvědčen, že cestovní ruch je v zásadě schopen se z doznívající krize zotavit sám a není k tomu v současné době zapotřebí zvláštní pomoci od státu. „Od nové vlády očekáváme, že nedojde k žádným dalším lockdownům. V dlouhodobé perspektivě nastupující vláda deklarovala, že nebude zvyšovat daňové zatížení podnikatelů, což je zvláště u nás například v oblasti DPH důležité,“ řekl. Podle něho je pozitivní, že se podařilo nastavit DPH u služeb na úroveň kolem deseti procent, a toto je prý třeba zachovat minimálně po dobu restartu cestovního ruchu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Odměny pro české medailisty v Pekingu odtajněny. Hokejisté mohou dostat až 16 milionů

Čeští sportovci získají v případě úspěchu na zimních olympijských hrách v Pekingu 2,4 milionu korun za zlato, 1,8 milionu za stříbro a 1,2 milionu za bronz. Navrhla to Národní sportovní agentura (NSA), která může částky definitivně potvrdit až po schválení letošního státního rozpočtu. Odměny by měly být stejné jako na letních olympijských hrách v Tokiu i poslední zimní olympiádě v Pchjončchangu. Hokejové týmy si mohou za případné senzační zlato přijít na 16,02 milionu korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

reklama