Cestovní ruch se z covidu dosud nevzpamatoval. V mnoha ohledech je na tom hůře než loni

Lyžování

Co na to vaše peněženka (1215)

Tuzemští hoteliéři pláčou. Přestože protiepidemická opatření byla pro většinu letošního roku mírnější než loni, odvětví cestovního ruchu to zatím příliš pozitivně nepocítilo. Nebýt letního uvolnění, nejspíše by řada českých hotelů, penzionů, restaurací, ale i cestovních kanceláří a zprostředkovatelů dovolených zcela zmizela z cestovatelské mapy.

Než do Česka doputoval koronavirus, ubytovalo se (v roce 2019) v tuzemských zařízeních skoro 22 milionů hostů. Podíl domácích a zahraničních téměř dosáhl parity. Loni se však počet hostů snížil o více než polovinu. Z necelých 11 milionů ubytovaných připadaly tři čtvrtiny na české rezidenty. Příliv zahraničních turistů se ve druhém loňském čtvrtletí téměř zastavil a ani zbytek roku nedokázal propad kompenzovat.

V roce letošním se však situace víceméně zopakovala, pouze s tím rozdílem, že cestovní ruch se ocitl v krizi už od samého jeho počátku. Zavřené lyžařské areály, horské hotely, chaty a penziony a zákaz pohybu přes hranice okresu napáchaly své. Přestože do konce roku 2021 ještě pár dní zbývá, dosavadní data naznačují, že se cestovní ruch ani zdaleka nevzpamatoval. Za prvních devět měsíců letošního roku se v tuzemských zařízeních totiž ubytovalo jen 8,6 milionu návštěvníků, zatímco loni to za stejné období bylo mírně přes 10 milionů.

Letos jako loni, možná hůře

„Cestovní ruch celkem generoval v roce 2019 kolem 300 miliard korun. V roce 2020 nastal téměř poloviční pokles,“ řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR. Podle něho byl letošní rok výrazně poznamenán tím, že hory byly de facto celou zimní sezonu zavřené. „Docela dobrý vývoj nastal v období léta. Podzim vypadal ještě v září docela nadějně, pak ale přišla další vlna pandemie, kdy jsme ve většině provozoven znovu propadli na dramaticky nízká čísla,“ dodal.

Stárek odhaduje, že cestovní ruch v letošním roce dopadne stejně jako loni. „Ne-li ještě hůře. Záležet bude, jak se vyvinou čísla za listopad a prosinec. Co se týče obsazenosti v České republice, počítáme s průměrem někde kolem 25 až 30 procent. V gastronomii očekáváme propad tržeb asi o 60 procent ve srovnání s rokem 2019,“ řekl dále.

Cestovní ruch patří k poměrně významným odvětvím české ekonomiky. Podle Českého statistického úřadu tvořil v roce 2019, tedy před propuknutím koronavirové pandemie, necelá tři procenta HDP a zaměstnával přímo kolem čtvrt milionu osob. „Když ale započítáme vedlejší efekty cestovního ruchu, bude jeho význam ještě větší. Například prádelny jsou závislé na hotelech, restaurace rozvíjejí potravinářský průmysl a tak dále,“ sdělil hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Snad nás nová vláda nechá dýchat

Podle Křečka pandemie navíc zhatila plány Česka týkající se rozvoje cestovního ruchu. A nejen to. Otázkou je, kdy se český turismus vůbec z pandemie vzpamatuje. „Obávám se, že na čísla z roku 2019 se budeme vracet ještě poměrně dlouho,“ dodal Křeček.

Stárek je přesvědčen, že cestovní ruch je v zásadě schopen se z doznívající krize zotavit sám a není k tomu v současné době zapotřebí zvláštní pomoci od státu. „Od nové vlády očekáváme, že nedojde k žádným dalším lockdownům. V dlouhodobé perspektivě nastupující vláda deklarovala, že nebude zvyšovat daňové zatížení podnikatelů, což je zvláště u nás například v oblasti DPH důležité,“ řekl. Podle něho je pozitivní, že se podařilo nastavit DPH u služeb na úroveň kolem deseti procent, a toto je prý třeba zachovat minimálně po dobu restartu cestovního ruchu.

Tagy: